Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από pagratios » Παρ Οκτ 16, 2015 9:22 pm

Σήμερα παρέλαβα τον porlex Tall από ebay.

ήθελα να ρωτήσω ο πάνω δίσκος όσο ξεβιδώνω την πεταλούδα αυτό πέφτει. Είναι λογικό αυτό? Δηλαδή όταν θα το δουλέψω (ακόμα δεν έχω προλάβει) αυτό το δαχτυλίδι θα ανέβει προς τα πάνω?

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Παρ Οκτ 16, 2015 10:09 pm

Έχεις καταλάβει πως δουλεύει; Η πεταλούδα ρυθμίζει την απόσταση των μαχαιριων και συνεπώς την άλεση

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Οκτ 17, 2015 1:24 pm

Ξέρω πως λειτουργεί ο μύλος απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν ένα σημείο είναι σωστό. Θα το διατυπώσω καλύτερα.
porlexTallPieces.jpg
το δαχτυλίδι δεξιά όσο στρίβω την πεταλούδα προς τα αριστερά αυτό πέφτει οπότε η απόσταση από το αριστερό κομμάτι μένει ίδια. Έχω δει σε κάποια δημοσίευση εδώ να σφηνώνει το δαχτυλίδι στον κορμό με χαρτί ώστε να μην πέφτει.

Το ότι πέφτει αν δεν έχεις κόκκους μέσα είναι σωστή συμπεριφορά? Αν ναι τότε τι ακριβώς γίνεται με τους κόκκους όσο προσπαθείς να αλέσεις απλά σπρώχνεται το δαχτυλίδι προς τα πάνω στο σημείο που θα έπρεπε να είναι ?

Πάντως πιστεύω θα έπρεπε το δαχτυλίδι να μένει σταθερό στο κάτω μέρος, δλδ με κάποιο τρόπο να κούμπωνε.

Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός στην ερώτηση αυτή την φορά

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Οκτ 17, 2015 4:54 pm

Ναι οπως το περιγραφεις αυτο συμβαινει, εγω το χω σφηνωμενο επανω
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Νοέμ 15, 2015 2:36 pm

Έχοντας σχεδόν έναν μήνα στην κατοχή μου τον Porlex μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε σύγκριση με έναν τούρκικο που είχα.

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη μηχανή, μια AEG easyspresso που μας είχαν φέρει παλιότερα με pressurized καλαθάκι. Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχω φτάσει τον Porlex σχεδόν στην πιο σφιχτή σκάλα για το κόψιμο και ακόμα ο καφές δεν μπορεί να βγει 60ml σε 30sec. Συνήθως βγαίνει στα 23-25. Πιο συχνά κάτω τον 25s. Μάλλον θα φταίει το pressurized.

Τέλος να πω ότι μάλλον βάζοντας χαρτάκια να κρατήσουν το πάνω δαχτυλίδι σταθερό μετά κινείται η πεταλούδα.

gvoi
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 10:57 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
2η Μηχανή:: Illy francis X 7.1
Μύλος:: K3 Touch
2ος Μύλος:: Porlex Tall

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από gvoi » Δευ Μαρ 07, 2016 11:54 pm

Έχω τον Porlex Tall από τις 19 Φεβρουαρίου. Αγοράστηκε μέσω ebay από τη Ιαπωνία και παρελήφθη σχεδόν 40 μέρες μετά. Η παραγγελία εστάλη χωρίς tracking number για χαμηλότερο κόστος. Ίσως να ήταν καλή ιδέα με μικρή επιβάρυνση να ζητήσετε Tracking.

Σχετικά με τον μύλο. Ήρθε σε μια συμπαθητική συσκευασία, καλά προστατευμένη και με ένα πουλάκι Origami δώρο.
Η κατασκευή του όπως έχουν αναφέρει και άλλοι φίλοι είναι πολύ προσεγμένη, με καλά υλικά και οδηγίες μόνο στα γιαπωνέζικα!!

Με λίγο διάβασμα άνετα οποιοσδήποτε μπορεί να κατανοήσει πως λειτουργεί και πως γίνεται η δουλειά.
Τα κλικ είναι λίγο μπέρδεμα στην αρχή και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι παίζουν πολύ ανάλογα με το πόσο φρέσκο καφέ αλέθεις. Ο πρώτος καφές που δοκίμασα κατέληξε στο 1 κλικ και πάλι δεν έδινε καλή κρέμα και σωστό χρόνο σε gaggia baby class Με τίποτα. Ο καφές ήταν από καφεκοπτείο στο κέντρο Θεσσαλονίκης μη εγνωσμένης ποιότητας παρόλα όσα είπε η συμπαθέστατη πωλήτρια. Στα 3 κλικ κατέληξε να γεμίσει την brikka μου.

Οι επόμενες δοκιμές έγιναν με καφέ εγνωσμένης ποιότητας (ο πωλητής ήξερε ημερομηνία ψησίματος και σύσταση του καφέ).
Εδώ κατάφερε ο Porlex Να δείξει τι μπορεί να κάνει. Μετά από κάποιες δοκιμές κατέληξα να κόβω στα 4 κλικ 15gr και να έχω αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα στην gaggia. Περίπου 60-70 στροφές για άλεση 15gr.

[img=http://s12.postimg.org/6b0gms2rt/128229 ... 5011_o.jpg]

Στα 3 μπούκωνε η μηχανή στα 6 έφυγε για το μπρίκι.

Κατά την άλεση ακόμα και στα 2 κλικ δεν είδα να αφήνει άσπρη σκόνη από τα κεραμικά.

Ένα ελάττωμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι μετά από μικρή χρήση το κάτω μέρος του μύλου όπου πέφτει ο αλεσμένος καφές χαλάρωσε και πρέπει να το κρατάς σφιχτά όταν αλέθεις αλλιώς φεύγει.

Αυτά προς το παρόν αν έχω κάτι καινούριο επανέρχομαι

gvoi
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 10:57 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
2η Μηχανή:: Illy francis X 7.1
Μύλος:: K3 Touch
2ος Μύλος:: Porlex Tall

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από gvoi » Σάβ Μαρ 19, 2016 8:11 pm

pagratios έγραψε:Ένα ελάττωμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι μετά από μικρή χρήση το κάτω μέρος του μύλου όπου πέφτει ο αλεσμένος καφές χαλάρωσε και πρέπει να το κρατάς σφιχτά όταν αλέθεις αλλιώς φεύγει.
κόλλησα ένα κομματάκι μονωτική ταινία στο κάτω μέρος του πάνω κομματιού και λύθηκε το θέμα.

xumastokuma
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2016 4:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: wega mininova
Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Ηρακλειο

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από xumastokuma » Πέμ Μάιος 05, 2016 5:45 pm

Εδώ και δυο χρόνια έχω τον porlex tall και κάνω μπράτσα. :lol: Ειδικά το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι, 2 διπλά εσπρεσσάκια είναι θέμα.
Από θέμα ποιότητας δεν έχω κανένα παράπονο, πέρα από τις λίγες χρήσιμες σκάλες κοπής που έχει.
Αλλά αυτός είναι και ο λόγος που πόσταρα, γιατί έπεσα πάνω σε ένα mod όπου κάποιος Darren Collyer τύπωσε (με 3d printer) ένα λίγο διαφορετικό εξάρτημα του μύλου από nylon (το λέει pointonegrind) που δίνει 24 (νομίζω) στάθμες ανά περιστροφή του κλειδιού κάτω αντί για 4.
Σίγουρα δεν το φτιάχνει εταιρία, και μάλλον το τυπώνει και το πουλάει ο ίδιος.
Το έχει δει κανείς στην πράξη?

zannos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 9:59 pm

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από zannos » Παρ Μάιος 06, 2016 12:21 am

Διάβασα προσεχτικά και τις 23 σελίδες του θέματος... :clap:

Δικαιωματικά , θα ηθελα να κάνω μία ερώτηση...

Είμαι κάτοχος της bialetti brika. Υπάρχει κάποιος με την ίδια , να μου πεί σε πόσα κλικ κόβει τον καφέ?


thanks a lot!!

gvoi
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 10:57 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
2η Μηχανή:: Illy francis X 7.1
Μύλος:: K3 Touch
2ος Μύλος:: Porlex Tall

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από gvoi » Σάβ Μάιος 14, 2016 1:41 am

zannos έγραψε:Είμαι κάτοχος της bialetti brika. Υπάρχει κάποιος με την ίδια , να μου πεί σε πόσα κλικ κόβει τον καφέ?
έχω μια μπρίκα από το Buttlers και κόβω με το μάτι. Κάθε φορά ανάλογα με τον καφέ που έχω αλέθω αλλιώς.
Δες το στην πράξη ανάλογα με το ίζημα που έχεις και φυσικά την γεύση.

Απάντηση