Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
alreadygone

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από alreadygone » Πέμ Οκτ 09, 2014 8:09 pm

Ομολογώ πως δεν υπολόγιζα ότι θα υπήρχε τόσο μεγάλη διαφορά από καφέ σε καφέ. Ευχαριστώ

DimiD

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από DimiD » Παρ Οκτ 31, 2014 3:36 pm

Κάτοχος του Porlex εδώ και κάτι μήνες, ήμουν σχετικά δυσαρεστημένος με το κόψιμο που μου έδινε στα 2 με 3 κλικ, και έτσι έγινε η μετατροπή σε stepless χρησιμοποιόντας ροδέλα και 2 κόντρα 6αράκια παξιμάδια, όπως περιγράφει κάποιος φίλος πιο πάνω. Το θέμα που έχω είναι το εξής:

Έλλειψη ακρίβειας στο σφίξιμο με παξιμάδια.

Συγκεκριμένα, σφίγγοντας το παξιμάδι σε <10-15 μοίρες εύρος, παίρνω από καφέ που μπουκώνει τη μηχανή, μέχρι καφέ που δίνει 50+ γραμμάρια υγρού για 18 γραμμάρια καφέ. Έχει τύχει να πετύχω τη χρυσή τομή, αλλά λύνοντας το μύλο για καθάρισμα, φτου σου πάλι από την αρχή με αποτέλεσμα να θέλω μπόλικους καφέδες μέχρι να τύχει να το βρω πάλι. Btw, σε τόσο μικρό παξιμάδι, με σφίξιμο κόντρα οι 10 μοίρες είναι.. τίποτα!

Μήπως έχει βρει κανένας τρόπο να σφίγγει τα κόντρα παξιμάδια με μεγάλη ακρίβεια? Όχι τίποτα άλλο, τζάμπα τόσος καφές στο νεροχύτη κάθε φορά..

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Οκτ 31, 2014 4:42 pm

Φιλε και γω που ειχα δοκιμασει με το παξιμαδι κοντρα εχανε-ξεβιδωνε, σου προτεινω με προσοχη να κανεις το mod που περιγραφεται παραπανω και διπλασιαζει τα κλικ του, δεν ειναι δυσκολο.
espresso junkie...

fanatic
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2013 8:35 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Color
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Sweet Blue, La Margarita
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από fanatic » Πέμ Δεκ 11, 2014 1:45 pm

Ισως εχει συζητηθει παλι .. Τα λευκα κομματακια που παρατηρουνται στον αλεσμενο καφε (1-2 κλικ) ειναι απο τα κεραμικα του Porlex ; Ειναι ανθυγιεινό; Επηρεάζουν την ποιοτητα της εκχυλισης ;

υ.γ. Ειναι κακο που βαζω την κοπελα μου να κραταει την βαση την ωρα που εγω γυρναω την μανιβελα; :a049:

stavros79

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από stavros79 » Κυρ Δεκ 28, 2014 7:42 pm

Καλησπερα...μιας και σε συντομο.χρονικο διαστημα θα αποκτησω τον εν λογο μυλο ενα mod που θα κανω θα ειναι να τον κανω επαναφορτιζομενο...ναι...ναι καλα διαβασατε...επαναφορτιζομενο. θα φτιαχτει βάση στην οποια θα κουμπώνει τόσσο ο μυλος όσο και ενα επαναφορτιζομενο κατσαβιδακι σε σχημα πιστολιου η ευθή απο αυτα τα μικρουλια που χωρανε στην παλαμη και.εχουν κοστος 10-15 ευρα.. στη συνδεση λεω να παρεμβαλεται λαστιχενιο κομματι που θα ενωνει τον ανταπτορα του κατσαβιδιου με τον ανταπτορα του μυλου για να παρει τις τυχον στρεβλωσεις σε περιπτωση που δεν κεντραρει σωστα... αν κεντραρει σωστα δεν χρειαζεται....αααα επισης δεν θα παιρνει καθολου βαρος μιας και το κατσαβιδι θα παταει και αυτο στη βαση χωρις να ριχνει το φορτιο του στον μυλο..τι λετε εσεις που τον εχετε ηδη στην κατοχη σας???

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Κυρ Δεκ 28, 2014 9:35 pm

Αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι ένας τρόπος για να καις τον καφέ. Γιατί ουσιαστικά αναγκάζεις μικρά σε διάμετρο μαχαίρια να δουλέψουν σε μη αναμενόμενες ταχύτητες!

stavros79

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από stavros79 » Κυρ Δεκ 28, 2014 10:04 pm

Χμμμ νομιζω οτι το χερι δινει παραπανω στροφες απο το κατσαβιδακι που λεω αν οχι τις ιδιες...εχει λιγες στροφες αλλα πολυ μεγσλη ροπη..

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Δευ Δεκ 29, 2014 2:01 am

Το χέρι έχει την ελαστικότητα που είναι αδύνατο να έχει το οποιοδήποτε κατσαβίδι, τέλος πάντων έχω δει κάποια βίντεο στο YouTube, αν το κάνεις μπορείς να μας πεις εντυπώσεις

theoa

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από theoa » Παρ Ιαν 09, 2015 10:50 pm

Καλησπέρα
Έχω αγοράσει έναν τέτοιο μύλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα ειδικά με την χρήση του αλεσμένου καφέ σε Gaggia Classic που είναι αρκετά απαιτητική μηχανη.
όμως έπειτα από ένα μήνα χρήσης μου έπεσε το κεραμικό στεφάνι και έσπασε κατά τον καθαρισμό. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να επανακολλησει με κάποια κόλλα ή αν μπορώ να βρώ ανταλλακτικό. Ήδη περιμένω απάντηση από το barista.gr από όπου το αγόρασα.
Ευχαριστώ
Θ'όδωρος

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από john21 » Παρ Ιαν 09, 2015 10:59 pm

Για να το κολλήσεις δεν ξέρω.
Για καινούργιο εδώ είσαι http://www.barista-shop.gr/spare-parts/ ... amic-burrs διαφορετικά από ebay.

Απάντηση