Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
smoothbore

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Μάιος 01, 2011 10:00 am

Εγω επειδή ειμαι γνωστος σαν σβαρνιαρης ,βαζω το κομπρεσερ του αερα και τον πλακωνω στο φσατ φσουτ για κανενα 5λεπτο και πάλι στον παγκο .
Επιμενω στην τρυπα γυρνωντας τα μαχαιρια μεχρι να βεβαιωθω οτι οι μυτες που πετανε εξω τον καφε εχουν καθαρισει .

anepro

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Μάιος 01, 2011 10:17 am

Γιατί σβαρνιάρης; Μια χαρά καθάρισμα κάνει και ο αέρας υπό πίεση! Μακάρι να είχα κι εγώ τέτοιο σύστημα. Βολεύομαι με το πινελάκι και το Grindz. Βέβαια με το λύσιμο ελέγχεις τα πάντα και είσαι σίγουρος. Δεν είναι ότι φοβάμαι το λύσιμο του μύλου, αλλά δε θέλω να χάσω τη ρύθμιση στα μαχαίρια.

smoothbore

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Μάιος 01, 2011 11:09 am

Και γω αυτο το λυσε δεσε βαριεμε + οτι δεν εχω καφε για ερμα και για πεταμα καθε φορά.

panagiotis1

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από panagiotis1 » Τετ Ιουν 15, 2011 12:38 am

Μετα απο αρκετη χρηση του μυλου μου , καταλαβα οτι ηθελε καθαρισμα.
Ρουφηξα με ηλεκτρικη σκουπα τα υπολειματα σκονης καφε (αφου εβγαλα το πλαστικο hoper),
απο πανω και κατω ,καθαρισα με το πινελλο, εριξα μεσα 40 gr.,urnex grindz,(που ειχε η συσκευασια αποστολης του μυλου),και μετα αλεσα και λιγο καφε.
Δεν τον ελυσα ,γιατι δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος,αν και θα το ηθελα..
Ελπιζω να ειμαι ο.κ.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από focus » Τετ Ιουν 15, 2011 3:46 am

Δεν έχω χρησιμοποιήσει το Grindz αλλά μετά το σημερινό καθαρισμό του Macap νομίζω ότι το άνοιγμα του μύλου και ο χειροκίνητος καθαρισμός είναι αναντικατάστατες πρακτικές. Συγκεκριμένα, υπάρχουν κάποιες περιοχές (τουλάχιστον στο δικό μου μύλο) που ο καφές συμπιέζεται και προσκολλάται πολύ ισχυρά στα εσωτερικά τοιχώματα. Εκεί, χρησιμοποιώντας μια μαλακή οδοντογλυφίδα αφαιρώ τα κομμάτια αυτά κάτι που δε νομίζω να καταφέρνει το Grindz. :|

Ενδεικτικά δυο φωτο πριν και μετά:
1.jpg
Πριν
2.jpg
Μετά

tsthanos

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από tsthanos » Κυρ Μαρ 25, 2012 6:00 pm

Τον vario home πως τον καθαρίζουμε?
Χρησιμοποιούμε Grindz και, αν ναι, πότε?

Επισυνάπτω τις σχετικές σελίδες του manual (αναφέρουν χρήση Grindz)..
Συνημμένα
Vario-Cleaning.zip
(62.35 KiB) Μεταφορτώθηκε 140 φορές

Aggelo
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 10:12 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Fiorenzato T80D WEGA
Οι καφέδες μου:: Οποιος παραδιδει αμεσα
Τοποθεσία: Ηρακλειο κρητης

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από Aggelo » Κυρ Μαρ 25, 2012 9:53 pm

Εγω παντως το Wega που εχω των λυνω μεχρι να το σκεφτεις το εχεις κανει, και με το κομπρεσερ του αερα των καθαριζω
Οταν δεις οτι τιποτα δεν σου λιπει τοτε ο κοσμος ολος ειναι δικος σου

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από AngelosPap » Τρί Σεπ 25, 2012 2:05 pm

Καθάρησα πρόσφατα ένα μύλο αχρησημοποίητο για πολύ καιρό και πενταβρώμικο..
Η μυρωδιά του καφέ είχε ποτίσει σε όλα τα εξαρτήματα και η ''λάσπη'' του καφέ σε μερικά σημεία βγήκε δύσκολα.
Στην αρχή χρησημοποίησα απορρυπατνικό λάντζας, κοινώς τύπου άβα..Ζόρικα έβγαλε κάποια πράγματα αλλά η μυρωδιά δεν έφευγε.Μετά χρησημοποίησα πράσινο σαπούνι (τύπου Αρκάδι ) λίγο καλύτερα αλλά πάλι η μυρωδιά δεν έφευγε..
Πήρα λοιπόν ένα ισχυρό καθαριστικό και τον έσκισα, τον έκανα λαμπίκο..
Συμπέρασμα ( κατ'εμέ) για να φύγει η λαδίλα και ειδικά η μυρωδιά καλά, χρειάζεται αλκαλικό καθαριστικό (από την χημεία αλκαλικό είναι αυτο που έχει PH παραπάνω απο 7, αυτό που χρησημοποίησα εγώ έχει PH=10)
Και καταλήγω στην εξής σκέψη:
Πώς διάολο καθαρίζει το Grindz και μάλιστα με οικολογικό κόκο κάτι που εμένα για να βγεί μου έφαγε ένα απόγευμα με πολύ πλύσημο και μπόλικο χημικό προιόν ?
Προσοχή δεν αμφιβάλω οτι καθαρίζει απλά μου κάνει εντύπωση το πώς καθαρίζει και μάλιστα με άκακους κόκκους για την υγεία μας...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από Christos » Τρί Σεπ 25, 2012 2:22 pm

Με τον ίδιο τρόπο που καθαρίζουν κάποιοι τους μύλους με ρύζι. Το άμυλο κάνει ενώσεις με τα οργανικά λάδια του καφέ και απομακρύνονται όλα μαζί από την έξοδο του μύλου. Επίσης το Grindz είναι για καθαρισμό ρουτίνας του μύλου και άρα θεωρητικά δεν θα είναι τόσο επιτυχές άμα ο μύλος έχει κόψει κιλά καφέ και έχει μείνει χωρίς καθαρισμό για χρόνια.

Επιπρόσθετα έχω την εντύπωση, ότι κανένας κατασκευαστής μαχαιριών δεν συνιστά την επαφή αυτών με υδατικά διαλύματα.
Την άλλη φορά, σε παρόμοια περίπτωση, θα ήταν ενδιαφέρον να δοκίμαζες και με Grindz, και με φωτογραφίες πριν και μετά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από AngelosPap » Τρί Σεπ 25, 2012 3:02 pm

Χρήστο καλά κάνεις και το αναφέρεις.Για να μην παρεξηγηθώ ,δεν λέω οτι πρέπει να καθαρίζουμε τον μύλο με χημικά.Και σίγουρα για πιο συχνή χρήση και άρα όχι τόσο έντονους ρύπους θα κάνει δουλειά, άλλωστε υπάρχουν και φωτό που το αποδεικνύουν.Αναρωτιέμαι όμως τη χημηκή σύσταση του προιόντος.Με την πρώτη ευκαιρία που θα το πάρω θα κοιτάξω να δώ κι εγώ τί γράφει (εάν γράφει ) χημική σύσταση και θα μιλήσω με έναν χημικό που έχω στην δουλειά για μιά γνώμη παραπάνω.
Τα μαχαίρια γενικά είναι απο ανοξείδωτο ατσάλι που σημαίνει οτι το αλκαλικό διάλυμα για μία ή δύο τρεις φορές δεν παθαίνουν τίποτα.Τώρα εάν ο κατασκευαστής λέει 'μακριά' σίγουρα κάτι θα ξέρει.Εγώ εις γνώση μου το επιχειρώ
για να βγέι η μυρωδιά.Παρεμπιπτόντως τελικά τα μαχαίρια τα άλλαξα ήταν χάλια μαύρα..
Πάντως κάποια κομμάτια των μύλων είναι απο αλουμίνιο και αυτό είναι αρκετά ευπαθές σε χημικά διαλύματα

Απάντηση