Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
anepro

Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Απρ 28, 2011 2:12 pm

Χρησιμοποίησα το παραπάνω προϊόν αγορασμένο από Eurogat (τη συσκευασία με τα 430γρ.). Η δοσολογία είναι ένα γεμάτο καπάκι (περίπου 34-35γρ). Η παραπάνω συσκευασία δηλαδή αναλογεί σε 12 χρήσεις περίπου.Πολύ εύκολο στη χρήση και ακίνδυνο μιας και η σύστασή του είναι οργανική.

Αλέθουμε κανονικά το προϊόν (αφού έχουμε καθαρίσει τα υπολείμματα) και στη συνέχεια αλέθουμε λίγο καφέ (τον οποίο πετάμε) για να καθαρίσει εντελώς ο μύλος. Πανεύκολο. :a013:

Και μία ερώτηση: Λέει στη συσκευασία του καθαριστικού, ότι για τους μύλους άλεσης espresso πρέπει να χρησιμοποιείται μια φορά την εβδομάδα. Είναι λίγο υπερβολικό ή κάνω λάθος;

xristoforosnemp.

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Πέμ Απρ 28, 2011 5:02 pm

με την ίδια μέθοδο έχω δει βίντεο που κάνουν το ίδιο με ρύζι! βάλε στο γιου ντιουμπ cleaning grinder with race?? ή κάπως έτσι τέλος πάντων και θα δεις όλη την διαδικασία!

xristoforosnemp.

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Πέμ Απρ 28, 2011 5:03 pm

xristoforosnemp. έγραψε:με την ίδια μέθοδο έχω δει βίντεο που κάνουν το ίδιο με ρύζι! βάλε στο γιου ντιουμπ cleaning grinder with race?? ή κάπως έτσι τέλος πάντων και θα δεις όλη την διαδικασία!
http://www.youtube.com/watch?v=7C2y4XHF6Tg

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Απρ 28, 2011 5:03 pm

Αν μιλάμε για τις καφετέριες καθόλου. Για σπιτική χρήση (10-12 καφέδες την εβδομάδα) είναι μάλλον υπερβολικό...

Υ.Γ Καλό αυτό με το ρύζι αλλά να το διαλέξεις πρώτα μην έχει κανένα σκληρότερο σκουπίδι

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Απρ 28, 2011 8:50 pm

Θα έλεγα να μην δοκιμάσετε το ρύζι!
Μπορει να καθαρίζει τον μύλο από τον καφέ αλλά τον βρωμίζει με... ρυζάλευρο (δημιουργει σκόνη και μπουκώνει τον μύλο, κάνοντάς τον να μην κόβει καλά)
Εγω προτιμώ την κλασσική μέθοδο του λυσίματος, κάθε δεκαπενθήμερο, με το χωνί να πλένεται κάθε βδομάδα ή και συντομότερα αν αρχίζει να μυρίζει μπαγιάτικά έλαια


Hobis

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από Hobis » Σάβ Απρ 30, 2011 2:40 am

Εγώ είμαι της άποψης κάθε 250 γρ. καθάρισμα τα μαχέρια!!! Και ξέρουμε τι μας γίνετε!!!

VAMPIRE

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από VAMPIRE » Σάβ Απρ 30, 2011 2:42 am

Hobis έγραψε:Εγώ είμαι της άποψης κάθε 250 γρ. καθάρισμα τα μαχέρια!!! Και ξέρουμε τι μας γίνετε!!!
Είπαμε να είσαι υποχόνδριος αλλά όχι κι έτσι !!! :lol: :lol: :lol:

Hobis

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από Hobis » Σάβ Απρ 30, 2011 2:46 am

Νυχτερίδες vampirre θα πιάσει ο MD50 :lol: :lol: :lol:

anepro

Re: Καθαρισμός μύλου (burrs) με Urnex Grindz

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Μάιος 01, 2011 9:53 am

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς παιδιά! Εγώ πάντως είδα διαφορά. Ενώ πρίν είχα κατακράτηση ως και 0,3γρ. Τώρα δε μένει τίποτα! Το ήθελε το καθαρισματάκι του ο Macap

Απάντηση