K3 Elite Grinder by Compak.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
anepro

Re: K3 Elite Grinder by Compak.

Δημοσίευση από anepro » Τρί Μαρ 29, 2011 5:03 pm

Με τόσες διαβαθμίσεις είναι πρακτικά stepless ο Vario.

smoothbore

Re: K3 Elite Grinder by Compak.

Δημοσίευση από smoothbore » Τρί Μαρ 29, 2011 7:34 pm

nikp81 έγραψε:Εγω παντως θα επαιρνα Stepped μυλο τωρα , με βαση αυτα που εχω δει και ξερω...Γιατι θα προτιμουσα να εχω κανει μια λιστα με τους καφεδες και το κοψιμο του καθενος...τωρα χανω την μπαλλα...
Μην κρινεις τα stepless των άλλων μύλων απο το stepless του I2 , δεν εχουν σχεση οι μεν με τον δε οσον αφορά την ρυθμιση.
Επίσης και το να σημαδέψεις την άλεση απο εναν καφε δεν σημαινει οτι αμα ξαναγυρίσεις εκει θα ειναι και το σωστό, ενα περιπου θα ειναι με μικρή σχετικά απόκλιση που και πάλι πρεπει να την ψάξεις.

nikp81

Re: K3 Elite Grinder by Compak.

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Μαρ 29, 2011 9:09 pm

Συμφωνω με αυτο , οτι δηλαδη δεν μπορει να ειναι ακριβως ιδια ρυθμιση γιατι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες , αλλα θα ξερω οτι ειμαι καπου εκει...Εχεις δικιο , εγω κρινω με βαση τον Ι2 ..Απλα τωρα που πηγα απο Sidamo σε La Cabana κοντεψα να παθω τενοντιτιδα απο το γυρνα γυρνα (στο πιο ψιλο)!

νικολας

Re: K3 Elite Grinder by Compak.

Δημοσίευση από νικολας » Τετ Μαρ 30, 2011 11:44 am

smoothbore έγραψε:
nikp81 έγραψε:Εγω παντως θα επαιρνα Stepped μυλο τωρα , με βαση αυτα που εχω δει και ξερω...Γιατι θα προτιμουσα να εχω κανει μια λιστα με τους καφεδες και το κοψιμο του καθενος...τωρα χανω την μπαλλα...
Μην κρινεις τα stepless των άλλων μύλων απο το stepless του I2 , δεν εχουν σχεση οι μεν με τον δε οσον αφορά την ρυθμιση.
να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα τους? η αστοχια οταν θες να γυρισει σε προηγουμενη θεση (αν πχ αλλαξεις καφε)?
θεμα ποιοτητας κατασκευης?

Άβαταρ μέλους
Miltos
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 11:05 pm
Όνομα: Miltos Eleftheriadis
Μηχανή:: Expobar Leva
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Espresso Seedz
Τοποθεσία: Drama
Επικοινωνία:

Re: K3 Elite Grinder by Compak.

Δημοσίευση από Miltos » Τετ Μαρ 30, 2011 8:47 pm

Η διαφορά τους είναι οτι ο Compak είναι πολύ πιο εύκολος στην ρύθμιση του σε σχέση με τον I2, είναι σίγουρα και θέμα ποιότητας κατασκευαστή γιατί είναι τελείως διαφορετικό ο μηχανισμός ρύθμισης.
Η άποψη μου είναι σε οποιονδήποτε μύλο και να έχεις πάντα θα έχεις έστω και μία μικρή απώλεια αν θέλεις να βάλεις κάποιον καφέ που τον έχεις βάλει στην λίστα που έχεις κάνει.

smoothbore

Re: K3 Elite Grinder by Compak.

Δημοσίευση από smoothbore » Τετ Μαρ 30, 2011 10:33 pm

Συμφωνώ και επαυξάνω :oneup:

απάντηση στην ερωτηση σου νικόλα έμμεσα πλην σαφώς όμως ο εδωσε και ο nikp81
nikp81 έγραψε:.....Απλα τωρα που πηγα απο Sidamo σε La Cabana κοντεψα να παθω τενοντιτιδα απο το γυρνα γυρνα (στο πιο ψιλο)!.....
Ολοι σχεδόν οι κάτοχοι ascaso I2 περιγράφουν την διαδικασία ρυθμισης (σε αλλαγή καφέ) τουλάχιστον σαν πονοκέφαλο διοτι χρειάζεται πολλες περιστροφές για να το πετυχεις , στους πιο large μυλους σαν αυτους που αναφερόμαστε δεν υπάρχουν τετοια θεματα και φυσικά άλλο το μοτεράκι των 140W και τα 38ρια μαχαίρια ( άσχετα αν ειναι κωνικά η οχι )και άλλο το 240W του Κ3 και τα 58ρια μαχαίρια που φοράει.

νικολας

Re: K3 Elite Grinder by Compak.

Δημοσίευση από νικολας » Τετ Μαρ 30, 2011 11:20 pm

smoothbore έγραψε:φυσικά άλλο το μοτεράκι των 140W και τα 38ρια μαχαίρια ( άσχετα αν ειναι κωνικά η οχι )και άλλο το 240W του Κ3 και τα 58ρια μαχαίρια που φοράει.
σωστοοοος! :oneup:
βλεπω για παραδειγμα τον νεμοξακο :D που εχει 38 αρια και μικρο μοτερ.
μην εχοντας ροπη oi λεπιδες του, μου μετακινει την θεση κοπης του ευκολα οταν τον εχω σε stepless λειτουργια. παει να κοψει καποιο δυσκολο σπυρι καφε και κλοτσαει φαινεται ο μηχανισμος. αναγκάστηκα και του τυλιξα 10 συνολικα φορες γυρω απο το ρυθμιστη του τεφλον για να μην μου μετακινειται, με αποτελεσμα να κανω μπρατσα :lol: οταν παω να του αλλαξω θεση κοπης :f010:
μαλλον πρεπει να αγορασω τελικα τον ατερμονα της ibertal

Απάντηση