Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
gkarac
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2016 11:19 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Αθηνα

Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Δημοσίευση από gkarac » Δευ Ιουν 05, 2023 11:25 am

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά ενός χειροκίνητου μύλου για να έχω μαζί μου παντού.

Στην αρχή ξεκίνησα να κοιτάω τον porlex, μετά άρχισα να τσεκάρω κ τις υπόλοιπες επιλογές κ κάπου εκεί έχασα την μπάλα.

Το μπατζετ είναι μέχρι και 200€

Οι επιλογές που έχω βρει ως ώρας είναι:
Porlex
Flair Royal Grinder
1Zpresso
Kinu M47 Phoenix

Κ πριν κάποιες βδομαδες έμαθα για τον καινουργιο της eureka αλλά δεν έχω βρει λεπτομέρειες.

Είναι κανείς συμφορουμιτης που έχει κάποιον από τους παρά πάνω;

Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Δημοσίευση από Grisos » Δευ Ιουν 05, 2023 1:06 pm

Καλησπέρα,

Είχα ανοίξει σχετικό θέμα για τον 1zpresso.

viewtopic.php?f=6&t=6963

Τον έχω κοντά 3 χρόνια. Πολύ ευχαριστημένος και έχει πέσει και η τιμή του.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Ιουν 05, 2023 11:04 pm

Κανονικά πρέπει να μας πεις και για τι χρήση τον θέλεις (pour over, εσπρεσσο κλπ.) Προσωπικά έχω έναν comandante εδώ και δύο χρόνια, τον χρησιμοποιώ κυρίως για v60, αλλά και για aeropress και για cold brew και σπανιότερα για espresso και θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει γενικά. Νομίζω ότι και τώρα αν το ψάξεις μπορείς να τον βρεις περί τα 250 Ευρώ, και αν δεν τον θες κυρίως για espresso , αξίζουν τα €50 παραπάνω από το budget σου μέχρι τελευταίας δεκάρας. (εγώ είχα βρει τον μαυρο black friday €220 από CoffeeDesk.com - Πολωνία)

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Δημοσίευση από kostas83 » Παρ Ιουν 09, 2023 9:46 pm

Νομίζω ο ακριβός ο kinu είναι ότι καλύτερο σε χειροκίνητο μύλο

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Δημοσίευση από Μάνος » Κυρ Ιουν 11, 2023 9:40 pm

NiPi έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 11:04 pm
Κανονικά πρέπει να μας πεις και για τι χρήση τον θέλεις (pour over, εσπρεσσο κλπ.) Προσωπικά έχω έναν comandante εδώ και δύο χρόνια, τον χρησιμοποιώ κυρίως για v60, αλλά και για aeropress και για cold brew και σπανιότερα για espresso και θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει γενικά. Νομίζω ότι και τώρα αν το ψάξεις μπορείς να τον βρεις περί τα 250 Ευρώ, και αν δεν τον θες κυρίως για espresso , αξίζουν τα €50 παραπάνω από το budget σου μέχρι τελευταίας δεκάρας. (εγώ είχα βρει τον μαυρο black friday €220 από CoffeeDesk.com - Πολωνία)
Συμφωνώ κι εγώ, πρώτα σκέψου τι χρήση θα κάνεις. Για παράδειγμα, αν ξέρεις ότι θα κάνεις μόνο pour over, υπάρχει ο 1Zpresso ZP6 που θεωρείται μάλλον ο καλύτερος σε αυτόν τον τομέα. Αλλά δεν μπορεί να αλέσει για εσπρέσσο. Αν πάλι θέλεις πιο πολύ εσπρέσσο, ο Comandante θα σου βγει ακόμη ακριβότερος γιατί σχεδόν επιβάλεται να αγοράσεις και το red clix το οποίο διπλασιάζει τα κλικ και η διαφορά μειώνεται στα 15 από 30 micron ανα κλικ. Άλλοι μύλοι έχουν πολύ μικρότερες διαφορές ανα κλικ όπως ο Kinu Μ47 και ο 1Zpresso J-Max χωρίς την ανάγκη αναβάθμισης. Δεν ξέρω όμως αν θα βγάζουν το ίδιο καθαρά φλιτζάνια σε καφέ φίλτρου.

Προς το παρόν έχω κι εγώ τον Comandante και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω μαζί με τον 1Zpresso K-Max/K-Ultra είναι από τους καλύτερους για όλες τις δουλειές. Είναι λίγο πάνω από το budget σου, όπως και οι μύλοι που ανέφερα παραπάνω από Kinu και 1Zpresso, αλλά αν μπορείς να διαθέσεις πχ 250 ευρώ για έναν από αυτούς (ίσως και λιγότερα αν βρεις προσφορά), δεν θα το μετανιώσεις. Αν πας σε κάτι φθηνότερο, ίσως σε λίγο καιρό να θελήσεις να αναβαθμιστείς. Αν είσαι σίγουρος πως δεν θα θελήσεις, τότε υπάρχουν νομίζω και οικονομικότερες επιλογές στις παραπάνω εταιρίες (ίσως όχι Comandante) αλλά δεν τις έχω ψάξει. Ειδικά η 1Zpresso έχει άπειρα μοντέλα.

Να πω την αμαρτία μου μιας και το έφερε η κουβέντα, περιμένω μέσα στην βδομάδα τον ZP6. Δυστυχώς δεν τον βρίσκεις Ελλάδα (τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα), ούτε τον στέλνουν από την ιστοσελίδα της 1Zpresso. Είχα γνωστό στην Ολλάνδία που τον παρέλαβε και μου τον έστειλε από εκεί. Πίνω εξ ολοκλήρου φίλτρου σπίτι και μετά από κάποια βίντεο και κριτικές που διάβασα ήθελα να τον δοκιμάσω. Θα κάνω όμως blind tests με Comandante να δω αν όντως είναι καλύτερος και αν μπορώ εγώ να καταλάβω την διαφορά στην γεύση.

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Δημοσίευση από smike » Τρί Ιουν 13, 2023 10:24 pm

Kinu 47 classic εχω αλλα δε θα τον προτεινα για καποιον να τον εχει συνεχεια μαζι του - ειναι πολυ βαρυς.
Για εσπρεσσο φοβερος με απειρες ρυθμισεις αλλα για pour over εχει πολλα fines για τα γουστα μου.

PuraVida
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:21 pm
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Specialty

Re: Αγορά Χειροκινητου Μύλου

Δημοσίευση από PuraVida » Πέμ Ιουν 15, 2023 9:28 pm

Φοβερή ποιότητα κατασκευής ο kinu

Απάντηση