Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Οκτ 27, 2021 12:20 am

Ψάχνοντας στο forum ανακάλυψα πως δεν έχουν γραφτεί και πολλά για το φοβερό αυτό μύλο. Ιδού λοιπόν πως μπορείς να μετατρέψεις το commercial κτήνος σε έναν καθ'όλα βολικό μύλο για το σπίτι.
Φυσικά τον αγόρασα μεταχειρισμένο και ήταν η έκδοση με το μεγάλο hopper και το doser αυτόματης λειτουργίας. Κάποιοι βολεύονται με το doser και μάλιστα βρίσκουν οφέλη στη λειτουργία του, εγώ όχι...
Ο μύλος λοιπόν αγοράστηκε έτσι
0-02-05-96091ca31f94f6cafdbb8ca80e4bf4d5a0d5d6244ed519a02ca8890a6fc904f8_4506be1fab38e70a.jpg
Πρώτη δουλειά είναι να βγεί το τεράστιο hopper το οποίο δε χωράει κάτω από κανένα ντουλάπι οικιακής κουζίνας... Ξεβιδώνουμε λοιπόν τη μεταλλική βίδα που φαίνεται στην παρακάτω φωτό και το αφαιρούμε.
41dQgzXoCHL._AC_.jpg
Βγάζοντας το όμως ενεργοποιείται η ασφάλεια καθώς τα μαχαίρια πλέον είναι εκτεθειμένα. Για να το παρακάμψουμε αυτό θα πρέπει να ξεβιδώσουμε τις δύο βίδες που φαίνονται στην παρακάτω φωτό και να σφηνώσουμε κάτι εκεί (εγώ έβαλα ένα διπλωμένο κομμάτι χαρτόνι) ωστέ να πατάει το διακόπτη.
MazzerMajor2.JPG

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
Τα μαχαίρια είναι πλέον εύκολα προσβάσιμα και ο μύλος είναι σε θέση να δουλέψει κανονικά! Το μοτέρ είναι πολύ δυνατό και τα μαχαίρια σε πολύ μικρή απόσταση!
Σε επόμενη φάση αποφάσισα να βγάλω το doser και να βάλω custom μεταλλικό χωνί στη θέση του. Τα original ανταλλακτικά της mazzer ξεπερνούσαν κατά πολύ το αρχικό κόστος αγοράς οπότε έπρεπε να επιστρατευτεί δημιουργικότητα.
Το doser συγκρατείται από 2 βίδες έχεις όμως την καλωδίωση του διακόπτη και του αισθητήρα αυτόματης λειτουργίας, οπότε χρειάζεται έξτρα δουλειά. Αφαιρώντας το doser βλέπουμε αυτό:
0-02-05-dc62d8f9814fa0053fedef27ae721ff3dafe762671d049661225ab40419667c6_e8badc5145e2ed43.jpg
Ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό τακτοποιούμε το ηλεκτρονικό κομμάτι:
http://www.espressomyespresso.com/HowToKonyMod.html

Το doser βγαίνοντας αφήνει ένα μεγάλο κενό το οποίο μπορεί να καλυφθεί είτε με original part (πολύ ακριβό), είτε με custom 3d printed αν βρείετε κάπου σχετικό αρχείο ή τέλος με ότι βρείτε.
Το κενό αφήνει εκτεθειμένο το εσωτερικό του μύλου οπότε πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί. Εγώ επειδή βρέθηκα απροετοίμαστος για αυτό το κομμάτι αναγκάστηκα να αυτοσχεδιάσω. Τι συγκρατεί σκόνες, βρωμιές, λοιπά σωματίδια
και το έχεις πάντα σπίτι αυτό τον καιρό. Σωστά... Μάσκα. Έκοψα μια μάσκα και απλά κόλλησα το κομμάτι με ταινία διπλής όψης. Κοντά ένα χρόνο μετά δουλεύει άψογα.
Για funnel αγόρασα ένα χωνί ζαχαροπλαστικής σαν το εικονιζόμενο το οποίο κόστισε περίπου 10-20€
0-02-05-9714e2b4b35ee3ad0dbc67596ac104bee0227e1a6a8876e9ae56ddce2d0ba5db_279a47b1ff9a9e76.jpg
Εδώ τώρα βρίσκεται το δυσκολότερο σημείο του όλου εγχειρήματος. Πρέπει να αφαιρεθεί η λαβή η οποία (στο δικό μου τουλάχιστον) ήταν υπερβολικά καλά στερεωμένη. Έπειτα πρέπει να σημαδευτούν με ακρίβεια τα σημεία οπού θα γίνουν οι 3 τρύπες, 2 για τις βίδες και μια μεγάλη τετράγωνη για το τούνελ. Για να γίνουν οι τρύπες θα χρειαστεί να το πάτε σε μηχανουργείο . Το αποτέλεσμα είναι αυτό
0-02-05-4139b170bb5f2286334f6f0c4beea190bd79e5f73633a7c88c99a47c6f1820f0_938c6bc90cc30af6.jpg
Σορρυ, δεν καθάρισα πριν την τραβήξω...So far so good, μένει όμως ένα τελευταίο θέμα να λυθεί.
Η κατακράτηση. Για το μέγεθος του ο συγκεκριμένος μύλος έχει αρκετά μικρό τούνελ και (πλέον) εύκολα προσβάσιμο. Η προφανής λύση είναι το πινέλο, εμένα όμως με βόλεψαν τα παρακάτω
eac8661e25a743cf85f3e34da04a236c.jpeg
Επιτελούν διπλό έργο:
Πρώτον, αποφεύγουμε το popcorning. ΜΗΝ αλέσετε χωρίς να βάλετε κάποιο κάλυμμα... Οι κόκκοι πετάγονται παντού!!
Δεύτερο και κυριότερο, μόλις ολοκληρωθεί η άλεση το γυρίζω ανάποδα (η τρύπα προς τα κάτω) και χτυπώντας ελαφρά "φυσάει" όσο αλεσμένο καφέ έχει μείνει προς το funnel! Αυτό φυσικά προϋποθέτει να βρείτε το σωστό μέγεθος. Εύκολο μιας και συνήθως πωλούνται σετ. Τέλος, με το δάχτυλο απλά σπρώχνω ότι έχει μείνει. Το έχω μετρήσει αρκετές φορές, παίρνω ακριβώς όσα βάζω.
Ο μύλος στην τελική του μορφή είναι αυτός και ειλικρινά δε θα μπορούσα να είμαι πιο ικανοποιημένος.
0-02-05-167369cbc16bd50adda0e0cd6fd363c391c03050d00ad15968d1044559271bad_67e3405a38fddf06.jpg
0-02-05-2e7d7641796b34e32d1fb319ae876944be42b9daf03fbee187908da228afb6f5_1b414b1860abd8a5.jpg
Η ρουτίνα είναι αρκετά γρήγορη, η άλεση εξαιρετική με τα original μαχαίρια και θέλω να πιστεύω πως θα μου κρατήσει για πολλά χρόνια ακόμη.
Ελπίζω να φανεί χρήσιμο!

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από After » Τετ Οκτ 27, 2021 12:31 am

Καλά καφεδάκια εύχομαι με το κωνικό τέρας

Πες μας εντυπώσεις από την απόδοση σαν single dose
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Οκτ 27, 2021 12:47 am

Τον έχω ήδη ένα χρόνο,απλά δεν είχα βρει το χρόνο να κάτσω να γράψω για τη μετατροπή.
Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος καθώς είχα αποφασίσει μετά από διάφορες συγκρίσεις πως τα κωνικά μαχαίρια μπορούν να μου δώσουν τις όξινες γεύσεις που θέλω πιο εύκολα. Ήμουν αρκετά τυχερός επίσης γιατί τον έχει και ένας φίλος, οπότε με βοήθησε πολύ.
Όσον αφορά την άλεση πραγματικά δεν έχω λόγια. Η ποιότητα της είναι άριστη και η επαναληψιμότητα δεδομένη. Με αρκετά μικρές διορθώσεις κάνεις θαύματα. Άμα τον καθαρίσεις θέλει λίγες μέρες για να γεμίσουν καφέ κάποια σημεία και να δημιουργηθεί ένα συγκεκριμένο μονοπάτι. Επίσης είναι πολύ εύκολος στο καθάρισμα και αν μετρήσεις τις στροφές βγάζοντας το γρανάζι επιστρέφεις με τη μια στη ρύθμιση σου. Πέρα από καθάρισμα δεν έχει χρειαστεί τίποτα ένα χρόνο τώρα!
Η ρουτίνα όπως είπα και παραπάνω είναι πανεύκολη και γρήγορη (τηρουμένων των αναλογιών). Επόμενο βήμα η τοποθέτηση timer και μικρού hopper. Λογικά θα γίνει με arduino. Θα δούμε..
Ωραία πράγματα...

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από Batman » Τετ Οκτ 27, 2021 8:23 am

Θεωρω πως με το μικρο hopper που εχεις στα πλάνα σου θα βελτιωθει ακομα περισσοτερο η γευση..
Προσωπικα τον major που εχω στην κατοχη μου εχω αποφασισει να τον λειτουργω με 80-100 γρ σε ενα μικρο hopper για να αποδιδει καλυτερα στη γευση...
Επισης σαν single dosing μπορει να παιρνεις ακριβως οσα γραμμαρια εβαλες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καφες σου ειναι αυτος που εβαλες! Ειναι mix με τον χθεσινο! Οτι κ να κανεις....
Εγω 1-1,5 δοση την πεταω στην αρχη.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από After » Τετ Οκτ 27, 2021 4:35 pm

Καλή ιδέα αυτή με το μικρό hopper

Κάνε το κυλινδρικό και με ένα βάρος 1 κιλό από πάνω να σπρώχνει
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Οκτ 27, 2021 4:35 pm

Πρέπει να έχει μεγαλύτερο τούνελ από τον SJ που στη κατηγορία των επαγγελματικών έχει από τα μικρότερα . Αλλά αξίζει όμως ο kony για έχει ανώτερη γεύση σε σχέση με το SJ για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον.
Αλλά πλέον τα πράγματα είναι εύκολα με την κατακράτηση με κάτι τέτοια αξεσουάρ ( δεν ξέρω αν ταιριάζει στη διάμετρο το συγκεκριμένο αλλά θα υπάρχει κατάλληλο)

https://m.aliexpress.com/item/100500313 ... 68e&gclid=

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Οκτ 27, 2021 11:47 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Οκτ 27, 2021 4:35 pm
Πρέπει να έχει μεγαλύτερο τούνελ από τον SJ που στη κατηγορία των επαγγελματικών έχει από τα μικρότερα
Πάνω κάτω το ίδιο είναι. Είναι σίγουρα εντυπωσιακά μικρότερο από του compaq k10. Σκέψου πως με το δάχτυλο ακουμπάω τα μαχαίρια αμέσως. Το blower φαίνεται μια χαρά, θα μετρήσω και θα ενημερώσω
Τώρα όσον αφορά το hopper, θα το έκανα μόνο σε συνδυασμό με το timer για ευκολία. Νομίζω πως το φαινόμενο που αναφέρετε αφορά τα επίπεδα μαχαίρια αποκλειστικά. Το είχα παρατηρήσει με τον jolly που έπρεπε να αλλάζω ρύθμιση για single dosing. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο σε μύλο με κωνικά.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από After » Πέμ Οκτ 28, 2021 12:15 am

Όντως οι κωνικοί πιστεύω και εγώ πως είναι καλύτεροι για single dose γιατί εκμεταλευονται την βαρύτητα για την είσοδο στο μαχαίρι
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mazzer Kony μετατροπή σε single dosing

Δημοσίευση από BasilTh » Πέμ Οκτ 28, 2021 8:42 am

Πράγματι, στα κωνικά μαχαίρια ή βαρύτητα (κάθετη άλεση ), η χαμηλή ταχύτητα ( στον Kony 500 rpm αντί για τις συνηθισμένες 1450rpm ) και τα μεγάλα δόντια που αρπάζουν αμέσως τον κόκκο τα καθιστούν ιδανικά για single dosing.

Απάντηση