Gaggia Color, SPV fix και άλλα προβλήματα

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
volt_tiger

Gaggia Color, SPV fix και άλλα προβλήματα

Δημοσίευση από volt_tiger » Πέμ Φεβ 24, 2011 5:54 pm

Καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, αλλά για λίγο καιρό βαρέθηκα τον εσπρέσσο και την έβγαζα με φίλτρου! :lol:
Anyway, προχτές πήρα καφέ Rwanda Impala και είπα να τον δοκιμάσω στη Gaggia μου, οπότε ξανάρχισα να ασχολούμαι με το σπορ! Οπότε σήμερα λέω να ανοίξω τη μηχανούλα μου να δω τι έχει μέσα. Μετά από χίλια ζόρια(μέχρι να βρω πως ανοίγει μου πήρε λίγη ώρα) την ανοίγω. Και λέω, αφού την άνοιξα, δεν φτιάχνω και το SPV? Ε, το επόμενο στάδιο ήταν να βγάλω το boiler μπας και μπορέσω να το λύσω για να το καθαρίσω. Αφού κατάφερα να το λύσω από τα καλώδια και τους σωλήνες(πήρα καινούριους σφιγκτήρες για τα σωληνάκια της αντλίας και του steam wand) το έβγαλα για να το ανοίξω. Το ρημάδι όμως δεν άνοιγε με τπτ! :x Στο μαγαζί με εργαλεία που το πήγα, φοβόταν να το πειράξει! Τελος πάντων, δεν το άνοιξα τελικά, και λέω να φτιάξω το SPV, που είναι μια ηλίθια βαλβίδα, η οποία έχει το κακό συνήθειο να στέλνει ζεστό νερό και ατμό πίσω στο ρεζερβουάρ νερού, με αποτέλεσμα το νερό να ζεσταίνεται και να επέρχεται πιο γρήγορη βλάβη της αντλίας(οι προδιαγραφές της είναι για νερό σε 25 βαθμούς C). Το σύστημα αυτό έχει τη βαλβίδα πάνω στο μποιλερ και ένα σωλήνα που επιστρέφει το νερό. Με τα πολλά, και αφού κατάφερα να στραβώσω τη βαλβίδα :x , έκανα μια μόντα με τεφλόν και τη βούλωσα. Το κοίταξα, το ξανακοίταξα, διαρροή δεν βρήκα. Τώρα πόσο θα κρατήσει, δεν ξέρω.
Πάντως αυτό που είδα, τώρα που έφτιαχνα το latte μου, είναι ότι πλέον η μηχανή μου έχει σαφώς μεγαλύτερη πίεση, και στην εκχύλιση του εσπρέσσο και κυρίως, έχει πολύ περισσότερο ατμό! Το δε νερό στο τεπόζιτο ήταν παγωμένο, όπως πρέπει να είναι. Δεν μετανιώνω που το έκανα, απλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει και αν θα "εκραγεί" ή θα βραχυκυκλώσει τπτ. Στη χειρότερη, θα πάω σε ένα σιδεράδικο το μποιλερ, για να βουλώσω την SPV μια και καλή!
Ερώτηση, ξέρει κανείς πώς μπορώ να ανοίξω το μπόιλερ για να το καθαρίσω?
Επίσης έχω τρομερό πρόβλημα διαρροής στη βαλβίδα του ραβδιού. Έκανα 2 απανωτές αφαλατώσεις, με 25 gr/reservoir αλλά τίποτα!
Off topic:
@psycho: Νίκο, σου χρωστάω τις φωτογραφίες από τα μαχαίρια του I2. Τα έχω βγάλει φωτός, και θα τις ανεβάσω κάπου για να τις ποστάρω

Απάντηση