Ascaso Dream.

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από spirgeor » Παρ Μάιος 25, 2012 11:36 pm

:offtopic: Με τους παρακάτω θα δω διαφορά μεγάλη; Και αν ναι ποιος είναι καλύτερος;

- Caimano Haus Mini Black
- Rocky inox Coffee Grinder
- Rocky SD Coffee Grinder
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spirgeor την Παρ Μάιος 25, 2012 11:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 25, 2012 11:45 pm

Σπύρο, εδώ είναι τελείως offtopic η ερώτηση σου. Επιπρόσθετα έχει ξανασυζητηθεί και σε πολλά άλλα νήματα αλλά μια γρήγορη απάντηση είναι ότι και οι 3 δεν είναι πλέον καλές επιλογές για τα λεφτά τους.
Ας μείνουμε στο θέμα του τίτλου. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από spirgeor » Παρ Μάιος 25, 2012 11:57 pm

Sorry :a042:
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Πρώτες εντυπώσεις

Δημοσίευση από spirgeor » Πέμ Ιουν 07, 2012 1:43 am

Καλησπέρα σας.

Σήμερα παρέλαβα την dream (Ground version kit 18) μετά από αναμονή 3 εβδομάδων. Βέβαια μου βγήκε σε καλό μιας και είχα άπλετο χρόνο να μελετήσω το forum και να προετοιμαστώ κατάλληλα...
Εντυπώσεις παρατηρήσεις λοιπόν...

Τη συσκευασία θα την χαρακτήριζα πολυτελή και πραγματικά χαιρόμουν να ανοίγω κουτάκια και να ξεκολώ αυτοκόλητα. Περιείχε την μηχανή, portafilter, non pressurized καλαθάκια μονού, διπλού, 57άρι αλουμινένιο tamper, Ανταλλακτικό ατμού (διαφορετικό από το original για αφρόγαλα), οδηγίες χρήσης, δείγμα σκόνης καθαρισμού, και αυτό που σας δείχνω στην επισυναπτόμενη photo που δεν γνωρίζω τί είναι!!!
Η εμφάνιση είναι το μεγάλο της ατού. Είναι μία κούκλα με όμορφες καμπύλες και ρετρό εμφάνιση. Θα ήθελα βέβαια ο δείκτης θερμοκρασίας να είχε κάποιο είδος φωτισμού αλλά μάλλον ζητώ πολλά. Μικρή σε μέγεθος αλλά βαριά και στιβαρή κατασκευή με σημάδια της χειροποίητης κατασκευής της.
Οι οδηγίες χρήσης δεν συμπεριλάμβαναν την Ελληνική γλώσσα. θα σας έλεγα πως τις βρήκα φτωχές και βασικές. Επίσης δεν μου άρεσε που χρησιμοποιούσαν την Ascaso Arc ως παράδειγμα αντί της Dream. Παρόλαυτα είχε και Quick start guide το οποίο και χρησιμοποίησα για να την θέσω σε λειτουργία.
Το δοχείο νερού υπερβολικά μικρό αλλά τουλάχιστον η οριζόντια συρταρωτή του τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη. Ο 3way solenoid σωλήνας περιστρέφεται κάπως άκομψα και μοιάζει οσάν υποχρεωτικό διακοσμητικό μπάλωμα. Η σχάρα νερού βγαίνει σχετικά δύσκολα και χρειάστηκα μαχαιράκι για να την βγάζω. Το portafilter όμορφο διακοσμητικά, και βαρύ.
Εντύπωση μου έκανε το καλώδιο ρεύματος το μέγεθος του οποίου προσαρμόζεται ανάλογα με το μήκος που χρειαζόμαστε. Η πλάτη θέρμανσης φλυτζανιών, αν και όμορφη, δεν την βρίσκω πρακτική μιας και λόγω καμπύλης, με το παραμικρό κούνημα τα φλιτζάνια κάνουν πατινάζ. Είναι η μάχη μεταξύ εμφάνισης και πρακτικότητας βλέπετε...

Αυτά όσον αφορά τις πρώτες εντυπώσεις. Θα ακολουθήσει αύριο το review σχετικά με την λειτουργία της.

Καλό σας βράδυ!
Συνημμένα
006.JPG
Δεν γνωρίζω τί είναι!
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Ιουν 07, 2012 3:15 am

Το παρά πάνω εξάρτημα είναι για να κάνεις backflush.
Καλορίζικα και καλά καφεδάκια!!

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από spirgeor » Πέμ Ιουν 07, 2012 11:05 pm

Σας ευχαριστώ για τις ευχές και περνώ στο review παρασκευής.
Χρήστο δεν ξέρω αν είμαι off topic ή αν πρέπει να γράψω την εμπειρία μου εδώ ως συνέχεια του review της Ascaso Dream. Αν όχι please μετέφερε το στο σχετικό νήμα.

Μετά λοιπόν από 250 γραμμάρια που ήπιε ο νεροχύτης είμαι δυστηχώς στο 0. Δεν μπορώ να κάνω σήμερα άλλες δοκιμές μιας και τον υπόλοιπο καφέ τον είχα στη κατάψυξη.
Καταρχάς να αναφέρω πως με την παλιά μου Krups XP2040 και τον Lavazza από το Super market δεν είχα παιδευτεί τόσο πολύ αλλά φαντάζομαι πως είναι νωρίς ακόμα. Βέβαια με την Krups πατούσα το κουμπί επιλογής μονού φλιτζανιού και έπαιρνα ένα αξιοπρεπέστατο εσπρεσσάκι με αρκετή κρεμούλα (7γρ.). Αυτό με την Ascaso δεν συνέβει...
Ξεκίνησα λοιπόν τη προσπάθεια με φρέσκο καφέ για μονό φλυτζανάκι. Δοκίμασα καταρχάς με 9γρ. αλλά διαπίστωσα πως ήταν μεγάλη ποσότητα για το καλαθάκι μιας και δεν κούμπωνε καλά ή και καθόλου το portafilter. Συνέχισα λοιπόν με 8γρ. και δοκιμές με τον μύλο μέχρι που πήρα σε 30 δευτερόλεπτα (από την στιγμή που πάτησα το κουμπί και όχι από τη στιγμή που ξεκίνησε η εκχύλιση) το εξής αποτέλεσμα:

http://www.youtube.com/watch?v=WHqyp6en ... e=youtu.be
Τα εμπειρικά σας σχόλια καλοδεχούμενα...

Φαντάζομαι αξιοπρεπέστατο (δεν δοκίμασα) αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έπαιρνα πάντα σταθερό αποτέλεσμα χωρίς να έχω εξακριβώσει πλήρως τους λόγους. Υποθέτω όμως τα εξής:
- Tamping αν και τις περισσότερες φορές έβαζα αρκετή δύναμη.
- Με τις συνεχείς δοκιμές υπήρχαν διακυμάνσεις στη θερμοκρασία.
- Αυξομείωση της ποσότητας του καφέ λόγω υπολοίπου καφέ στο grinder.
- Στην αρχή δεν κούμπωνα καλά το portafilter με αποτέλεσμα να έχω διαροή από το κούμπωμα του.

Και πάλι όμως όταν προσπαθούσα να πάρω το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς καμμία αλλαγή, δεν το έπαιρνα αλλά ευτυχώς με μικρές απώλειες...

Συνέχισα την προσπάθεια με το διπλό καλαθάκι που είναι και η πιο συνηθισμένη μου ποσότητα. Εκεί διαπίστωσα μετά από αρκετές δοκιμές ότι ο απλός διπλασιασμός της ποσότητας καφέ του μονού (16γρ.) ήταν μεγάλη ποσότητα για το καλαθάκι. Ακόμη και τα 15γρ. φάνηκαν μεγάλη ποσότητα. Κατέληξα στα 14γρ όπου η ροή ήταν μεγάλη παρά το δυνατό tamping και έτσι προσπάθησα με πιο ψιλοκομμένο καφέ στα 14γρ. Εκεί την βούλωσα! Πήγα να κάνω διόρθωση στο grinding αλλά διαπίστωσα σε αυτό το σημείο ότι τελείωσε ο καφές... Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΡΑΓΙΚΗ. Η Κυρά περιμένει να τα μαζέψω απόψε. ΑΜ ΔΕ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΖΕΨΩ, ΣΚΟΥΠΙΣΩ, ΣΙΔΕΡΩΣΩ, ΒΑΛΩ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΟΚ. Αντε γιατί πολύ θάρρος πήραμε...

Επομένως άφησα τις δοκιμές του καφέ για την επόμενη εβδομάδα και έκανα 2 δοκιμές για αφρόγαλα. Το αποτέλεσμα ήταν TRAAAGIC. Βέβαια προσπάθησα μόνο 2 φορές με τα 2 διαφορετρικά ακροφύσια. Με το ένα βγήκε σχετικά καλύτερο αποτέλεσμα αλλά γενικώς δεν το έχω μελετήσει αρκετά το θέμα "Αφρόγαλα" και έτσι με ψιλοδικαιολογώ.

Αυτά λοιπόν, ένα πολύ κουραστικό απόγευμα που μπορεί να μου έδωσε ακόμη το ζητούμενο αλλά μου προσέφερε εμπειρίες.

Υ.Γ. Ο καφές που χρησιμοποίησα στις δοκιμές ήταν ο http://www.chiccoverde.com/saicaf_70th_ ... -pr-5.html
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Ιουν 07, 2012 11:14 pm

Σπύρο θα πρότεινα να βρεις ένα μεγαλύτερο καλαθάκι ώστε να χωράει 18-19γρ τουλάχιστον ώστε να ακολουθήσεις τον τυφλοσούρτη του φόρουμ...

Gtsog

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Gtsog » Πέμ Ιουν 07, 2012 11:16 pm

Ο καφές έχει roast date? Μήπως ημερομηνία λήξης?

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από spirgeor » Πέμ Ιουν 07, 2012 11:19 pm

Ιωσήφ OK. Θα το παραγγείλω αύριο.
Γιώργο, όχι. Δεν είχε. Μόνο ημερομηνία λήξης 29/03/2013.
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

Gtsog

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Gtsog » Πέμ Ιουν 07, 2012 11:26 pm

Σε πολλούς καφέδες η ημερομηνία λήξης είναι ένα χρόνο μετά το ψήσιμο. Μπορεί και σ'αυτόν.

Επειδή έχει πέσει στα χέρια μου ένας επετειακός saicaf θυμάμαι ότι ήταν αρκετά σκούρος, λαδερός και μπούκωνε τη μηχανή στα γραμμάρια που συνήθως παίζουν οι καφέδες που κάνω. Και γενικά πολύ εκτός του γούστου μου.

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις και με άλλο καφέ, πιο φρέσκο.

Απάντηση