Gaggia Baby Twin

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Φεβ 18, 2011 1:18 pm

Γεια σας,ειναι το πρωτο μου ποστ και οπως φαινεται με λενε Παναγιωτη!!(τελικα το 2ο ειναι,το ειχα ξεχασει)
Ειμαι και γω ενας ακομη ενθουσιωδης τυπος με τον εσπρεσσο και ολη την τελετουργια παρασκευης του,οπως και σεις!! :coffee:


Ξεκιναω αυτο το ποστ για να με βοηθησετε λιγακι με την συγκεκριμενη μηχανη..Ειδα οτι δν υπαρχει αλλο τοπικ σχετικα,αν καποιος μοδερατορας κρινει οτι πρεπει να συγχωνευτει ας το κανει..

Λοιπον μολις χθες παρελαβα την Gaggia Baby Twin μου, και σας την παρουσιαζω...
Εχει δυο μποιλερ ενα για ατμο και ενα για παραγωγη καφε,μεγαλη δεξαμενη(1.5 λιτρο),touch pad λειτουργιων,ρυθμιση 2 δοσεων(μονου διπλου),πολυ καλη στιβαρη κατασκευη..και εμφανιση(παλι καλα περασε το WAF στανταρ της μανας μου)..
Φωτος συντομα...

Λοιπον απο μονη της εχει ερθει ρυθμισμενη στη μονη δοση να δουλευει για 10" δευτερολεπτα και στη διπλη 20"
Κατα συνεπεια βγαζει πολυ λιγο καφε! Μηπως αυτο πρεπει να το αλλαξω?
Αν βαλω μια δωση καφε με τη μεζουρα στο μονο basket και πατισω τη λειτουργια για διπλο,μετα τα 15" δευτερα ο καφες βγαινει νερο..
Καμια δλδ σχεση με τα βιντεακια που βλεπω στο εσυσωληνα σε 20 δευτερα και ακομα να τρεχει καφες..



Επισης σημαντικο...Εχω ξεκινησει με καφε Buondi Gold χρησιμοποιωντας μυλο La San Marco SM 91(επαγγελματικο εργαλειο,καβατζα απ το μαγαζι..)
Ο καφες που κοβει ειναι ρυθμισμενος για μια μηχανη SM που εχουμε στο μαγαζι..στο 7.5 αν καποιος ξερει..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 18, 2011 2:00 pm

Καλοδούλευτη η μηχανή Παναγιώτη. Άμα μπορείς ενημέρωσε το profil σου. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Φεβ 18, 2011 2:05 pm

ενταξει θα το κανω Χρηστο εχεις δικιο αλλα καμια βοηθεια σχετικα?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 18, 2011 2:17 pm

Συγγνώμη Παναγιώτη δεν κατάλαβα ότι ρωτάς κάτι.
Τα περισσότερα έχουν ήδη απαντηθεί εκτενώς αλλά θα σου κάνω μία σύνοψη.
Οι χρόνοι που είναι ρυθμισμένη η μηχανή είναι τελείως λάθος. Δούλεψε καλύτερα στο manual. Τώρα που μαθαίνεις ξεκίνα μόνο με το διπλό φίλτρο. Πρέπει να πάρεις και μία ψηφιακή ζυγαριά που θα σε βοηθήσει πολύ στην αρχή. Δες σχετικά στο forum.
Οπότε για το διπλό βάζεις ποσότητα καφέ από 14-18g και περιμένεις να έχεις ροή 50-60ml σε 23-30s. Μην χρησιμοποιείς την δυνατότητα για pre-infusion.
Πάντως να ξέρεις ότι το σημαντικότερο είναι να είναι φρέσκος ο καφές, οπότε καλύτερα δοκίμασε καφέδες που γνωρίζεις την Roast Date, ώστε να δεις θεαματικά αποτελέσματα από την αρχή.

Σημαντικό: Προσοχή να μην έχεις pressurized καλαθάκι. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το κλασικό διπλό όπως το αριστερό στην φωτογραφία.
http://picasaweb.google.com/lh/photo/3t ... directlink

ΥΓ Και χιλιόχρονος. :a013: Με υγεία και ό,τι άλλο επιθυμείς.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Φεβ 18, 2011 2:32 pm

ρυθμισα την μονη δοση στα 20" και την διπλη στα 30"..Σωστα η λαθος?
ακομα δν εχω ποτηρακι να μετραει ml αλλα θα παρω..

Σχετικα δοσεις γραμμαρια κτλ διαβασα ναι τα εχω δει..Γενικα ο καφες σε μια τετοια μηχανη πρεπει να ειναι προς το χοντροκομμενος η προς το ψιλοκομμενος?

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Φεβ 18, 2011 2:33 pm

Καλορίζικη Πάνο και καλώς ήρθες!
Θέλει λίγο διάβασμα τώρα αφού και τα εργαλεία και μερικά βοηθητικά αξεσουάρ!
Ψηφιακή ζυγαριά οπωσδήποτε!
Χρόνια πολλά!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 18, 2011 2:40 pm

Δεν έχει νόημα Παναγιώτη. Οι χρόνοι οι ακριβείς καθορίζονται και από τι άλλες παραμέτρους, όπως ο τύπος του καφέ, η ποσότητα που βάζεις, το κόψιμο που θα κάνεις. Πάιξε με την εκχύλιση χειροκίνητα και μετά εκεί που θα σ' αρέσει το αποτέλεσμα ρυθμίζεις.
Με λίγα λόγια, μην ασχολείσαι καθόλου τώρα στην αρχή. Do not bother. :lol:
Επίσης μέχρι να πάρεις την ψηφιακή ζυγαριά θα γεμίζεις το διπλό καλαθάκι όπως στο παρακάτω link
http://silviaschool.com/?q=node/2

YΓ Δες παραδείγματα από εκχυλίσεις στο section με τους καφέδες και καλό διάβασμα στο forum.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

luckyb

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από luckyb » Παρ Φεβ 18, 2011 3:09 pm

Παναγιώτη, καλώς ήλθες και χρόνια πολλά εύχομαι :a013:

Έχω βάσιμες υποψίες ότι η "δόση" που ρυθμίζεις στην twin δεν είναι τα δευτερόλεπτα, αλλά ο όγκος του νερού (=>καφέ).

Αυτό σημαίνει ότι πατώντας το κουμπί θα σου βγάλει συγκεκριμένο όγκο ανεξάρτητα από τον χρόνο.
πχ αν ο καφές είναι ψιλοκομμένος τότε θα πάρει πιο πολύ χρόνο να σταματήσει γιατί θα ζοριστεί

Αν ισχύει αυτό θα πρέπει να ρυθμίσεις τα κουμπιά ώστε το διπλό να σου βγάζει 60ml και το μονό 30ml

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Φεβ 18, 2011 3:21 pm

Ωχ...νομιζω πως και ισως να εχεις δικιο...Σε μια αποτυχημενη δοκιμη με πολυ ψιλοκομμενο καφε (σαν ελληνικος ηταν να σεκφτειτε) παρατηρησα οντως οτι αργουσε να σταματησει..περα απο τα 20 δευτερα...και παραξενευτηκα!!
Πως μπορω να το επαλυθευσω αν οντως ισχυει αυτο?
Δλδ πρεπει να ρυθμισω πρωτα το κοψιμο του καφε,μετα τα μλ που βγαινουν για μονη δοση και τα δευτερολεπτα να ειναι μεχρι 25?
Ολα αυτα???? :priest: :a058: :a058:

anepro

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από anepro » Παρ Φεβ 18, 2011 3:25 pm

Με γειά, καλοδούλευτη να είναι! Εμείς με τα καινούρια εργαλεία πρέπει να κάνουμε πολλές δοκιμές (πρώτον για να μάθουμε τον εξοπλισμό και δεύτερον για να βρούμε το σωστό συνδιασμό) για να είναι όλοι οι παράγοντες που επηρεάζουν την εκχύλιση στα επιθυμητά επίπεδα.

Απάντηση