Πρόβλημα με διαρροή νερού σε CRUPS EA82

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
D_Pard
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2022 10:39 pm

Πρόβλημα με διαρροή νερού σε CRUPS EA82

Δημοσίευση από D_Pard » Σάβ Δεκ 16, 2023 12:09 pm

Καλημέρα στην όμορφη παρέα από την πανέμορφη Θεσσαλονίκη.Εδω και 2 χρόνια έχω την CRUPS EA82.Το τελευταίο διάστημα κάθε φορά που φτιάχνω καφέ πλυμμηριζει από κάτω με νερό και καφέ μαζί.Σε επικοινωνία που είχα με το service ,μου είπαν ότι μάλλον είναι η αντλία από μέσα και το κόστος είναι γύρω στα 150 ευρώ.Δεν ξέρω αν αξίζει να τη φτιάξω η να προχωρησω σε άλλη αγορα.Τη μηχανή την είχα αγοράσει 120 ευρώ μεταχειρισμένη.
Το άλλο που ήθελα να αναφέρω και εχει να κάνει με την ποσότητα άλεσης κόκκων .Η ποσότητα που θα αλεσει ο μύλος είναι συγκεκριμένη η εξαρτάται από το ml που θα ρύθμισω για να πιω?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Άβαταρ μέλους
Euripides
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:35 am
Όνομα: Ευριπίδης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Silenzio
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Πρόβλημα με διαρροή νερού σε CRUPS EA82

Δημοσίευση από Euripides » Σάβ Δεκ 16, 2023 5:51 pm

Για εμένα δεν αξίζει. Τώρα για την άλεση που λες εγώ βάζω 18 γραμμάρια καφέ (κόκκους) και στου φλυτζάνι παίρνω 36 με 40 γραμμάρια. Πάρε μια ζυγαριά ακριβείας βοηθάει πολύ.

D_Pard
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2022 10:39 pm

Re: Πρόβλημα με διαρροή νερού σε CRUPS EA82

Δημοσίευση από D_Pard » Σάβ Δεκ 16, 2023 6:58 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε για τις πληροφορίες.Ισως κοιτάξω να πάρω άλλη μηχανή και θα δοκιμάσω και το ζύγισμα των κόκκων.

Απάντηση