Πρόβλημα με τον ατμό - modded Gaggia Classic

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Mch2
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2021 12:31 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit Kate PL82T
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Samba, TAF

Πρόβλημα με τον ατμό - modded Gaggia Classic

Δημοσίευση από Mch2 » Κυρ Δεκ 03, 2023 3:33 pm

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω μια modded Gaggia Classic με PID. Πατάω κουμπί ατμού και η θερμοκρασία κάνει το εξής: σκαρφαλώνει από τους 95 στους 160, μετά πάλι κατρακυλάει στους 120, μετά πάλι σκαρφάλωμα στους 160 κτλ. Ανεβοκατεβαίνει σα γιο γιο μεταξύ 120-160 συνέχεια, δεν σταθεροποιείται. Ακόμα κι αν ξεκινήσω με το γάλα όταν η θερμοκρασία είναι ψηλά, πέφτει τόσο γρήγορα που ενώ ακόμα είμαι στα μισά της διαδικασίας (πάνω που γίνεται χλιαρή η γαλατιέρα στην αφή), έχει πέσει κοντά στους 115-120, σε σημείο που η πίεση του ατμού δεν είναι αρκετή.

Είναι αυτή η συμπεριφορά νορμαλ κατά τη γνώμη σας; Όσο εγώ τραβάω ατμό από το boiler, δεν προστίθεται ταυτόχρονα μέσα νερό; Γιατί λέτε πέφτει τόσο πολύ και τόσο γρήγορα η θερμοκρασία και η πίεση του ατμού; Με συγχωρείτε αν αυτό το θέμα έχει ήδη συζητηθεί αλλού στο φόρουμ, με μια γρήγορη ψαξιματική δεν βρήκα κάτι.

Mch2
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2021 12:31 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit Kate PL82T
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Samba, TAF

Re: Πρόβλημα με τον ατμό - modded Gaggia Classic

Δημοσίευση από Mch2 » Δευ Δεκ 04, 2023 2:46 pm

Βρέθηκε λύση, εδώ: https://youtu.be/czYfjWFDrjI?si=fN5J4KlD0dFzzks5

Το τρικ είναι να ξεκινήσει κανείς τον ατμό πριν ο θερμοστάτης σταματήσει το μπόιλερ, περίπου δηλαδή (α) 10 δευτερόλεπτα πριν ανάψει το λαμπάκι για όσους δεν έχουν PID, ή (β) όταν η θερμοκρασία ποιάσει 145-150 C για όσους έχουν. Με αυτόν τον τρόπο το μποιλερ συνεχίζει να λειτουργεί καθ'ολη τη διάρκεια της λειτουργίας του ατμού και η θερμοκρασία μένει απροσδόκητα σταθερή, και αντίστοιχα και η πίεση.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Πρόβλημα με τον ατμό - modded Gaggia Classic

Δημοσίευση από thodoris5321 » Δευ Δεκ 04, 2023 5:09 pm

Mch2 έγραψε:
Δευ Δεκ 04, 2023 2:46 pm
Βρέθηκε λύση, εδώ: https://youtu.be/czYfjWFDrjI?si=fN5J4KlD0dFzzks5

Το τρικ είναι να ξεκινήσει κανείς τον ατμό πριν ο θερμοστάτης σταματήσει το μπόιλερ, περίπου δηλαδή (α) 10 δευτερόλεπτα πριν ανάψει το λαμπάκι για όσους δεν έχουν PID, ή (β) όταν η θερμοκρασία ποιάσει 145-150 C για όσους έχουν. Με αυτόν τον τρόπο το μποιλερ συνεχίζει να λειτουργεί καθ'ολη τη διάρκεια της λειτουργίας του ατμού και η θερμοκρασία μένει απροσδόκητα σταθερή, και αντίστοιχα και η πίεση.
Temp surfing κάνουν συνήθως όσοι δεν έχουν PID στις μηχανές τους. Λογικά μπορείς να ρυθμίσεις το PID ώστε να μη χρειάζεται να ασχολείσαι. Δεν ξέρω από ρυθμίσεις σε PID αλλά αν αναφέρεις ποιο έχεις ίσως κάποιος να βοηθήσει.

Απάντηση