Gaggiuino σε Gaggia Classic - Pro

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
niaggeli
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 2:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: K3

Gaggiuino σε Gaggia Classic - Pro

Δημοσίευση από niaggeli » Τετ Δεκ 07, 2022 8:46 am

Καλημέρα σε όλους, κάτοχος μιας Gaggia Classic είπα να προσθαίσω ένα PID controller για την καλύτερη διαχείριση της μηχανής και παρασκευής του καφέ. Διάβασα για τον REX C100 αλλά βρήκα παιδιά και αυτό στο διαδίκτυο και ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έκανε την παρακάτω υλοποίηση .
https://gaggiuino.github.io/#/?id=home

Σας ευχαριστώ

despoina
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2021 10:37 am
Όνομα: Δέσποινα
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Timemore Sculptor64s
Οι καφέδες μου:: Roundcup, Area 51, KUDU

Re: Gaggiuino σε Gaggia Classic - Pro

Δημοσίευση από despoina » Πέμ Φεβ 16, 2023 11:27 pm

Καλησπέρα, έχω και εγω μια GC και πριν 3 μέρες βρήκα και εγω το προτζεκτ και αρχισα να το ψάχνω γιατί μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Επειδή απο το post σου έχει περάσει κάποιος καιρός, ήθελα να σε ρωτήσω αν τελικα το υλοποίησες και αν ναι, πόσο δύσκολο σου φάνηκε

niaggeli
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 2:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: K3

Re: Gaggiuino σε Gaggia Classic - Pro

Δημοσίευση από niaggeli » Δευ Μαρ 13, 2023 12:07 am

καλησπέρα φίλε μου όχι δεν το υλοποίησα τελικά για το κόστος σε ολο το project. Εβαλα το rex c 100 με ένα μανόμετρο και ολα οκ.

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Gaggiuino σε Gaggia Classic - Pro

Δημοσίευση από Cmour » Δευ Μαρ 13, 2023 10:37 pm

Εάν δεν εισαι DIYer προσπέρασε το.

Εαν όμως σου αρέσει το moding, έχεις βασικές γνώσεις σε ηλεκτρονικα και σου αρέσει να πειραματιζεσαι τότε το project αυτό είναι για σένα.

Έχει αρκετή δουλίτσα και στο κανάλι στο discord έχει και πάρα πολλά για διάβασμα.

Προσωπικά το έχω ολοκληρώσει με arduino, έχω τα υλικά για το upgrade σε blackpill αλλά δεν έχω βρει το χρόνο για τη μετάβαση.

Τι κέρδισα; έμαθα τη μηχανή μου απέξω κ ανακατωτά, έμαθα να παίζω με πιέσεις, έμαθα τεχνικές και ναι χαζεύω το display στην εκχύλιση. Αξία ανεκτίμητη :a016:

Τι έχασα? Αμέτρητο χρόνο σε διάβασμα, tutorials, προγραμματισμό arduino, καλωδίωση με κολλητήρι, 3d printing.

Και όλα αυτά ενώ είχα τη μηχανή με xmt7100 σε 3d print case. Αλλά δεν μου έφτανε αυτό.. :a049:

despoina
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2021 10:37 am
Όνομα: Δέσποινα
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Timemore Sculptor64s
Οι καφέδες μου:: Roundcup, Area 51, KUDU

Re: Gaggiuino σε Gaggia Classic - Pro

Δημοσίευση από despoina » Πέμ Μαρ 16, 2023 10:29 pm

Σε ευχαριστώ ! Σκεφτομαι να το προσπαθησω, δεν μου φανηκε και τοοοοοοοοσο μπελας απο το discord όσο το κοίταξα..
Cmour έγραψε:
Δευ Μαρ 13, 2023 10:37 pm
Εάν δεν εισαι DIYer προσπέρασε το.

Εαν όμως σου αρέσει το moding, έχεις βασικές γνώσεις σε ηλεκτρονικα και σου αρέσει να πειραματιζεσαι τότε το project αυτό είναι για σένα.

Έχει αρκετή δουλίτσα και στο κανάλι στο discord έχει και πάρα πολλά για διάβασμα.

Προσωπικά το έχω ολοκληρώσει με arduino, έχω τα υλικά για το upgrade σε blackpill αλλά δεν έχω βρει το χρόνο για τη μετάβαση.

Τι κέρδισα; έμαθα τη μηχανή μου απέξω κ ανακατωτά, έμαθα να παίζω με πιέσεις, έμαθα τεχνικές και ναι χαζεύω το display στην εκχύλιση. Αξία ανεκτίμητη :a016:

Τι έχασα? Αμέτρητο χρόνο σε διάβασμα, tutorials, προγραμματισμό arduino, καλωδίωση με κολλητήρι, 3d printing.

Και όλα αυτά ενώ είχα τη μηχανή με xmt7100 σε 3d print case. Αλλά δεν μου έφτανε αυτό.. :a049:

Απάντηση