GAGGIA NEW CLASSIC PRO + EUREKA MIGNON SILENCIO

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Aenor
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:14 am

GAGGIA NEW CLASSIC PRO + EUREKA MIGNON SILENCIO

Δημοσίευση από Aenor » Σάβ Δεκ 03, 2022 10:03 am

Καλημέρα & καλό ΣΚ!

Φίλος έκανε το μεγάλο βήμα και ενώ και αυτός και εγώ ασχολούμαστε καιρό με τον καφέ σε θεωρητικό επίπεδο (διαβάζοντας forums σαν αυτό, βλέποντας βιντεάκια κλπ, όχι κάτι παραπάνω) και δεν είχε καν καφετιέρα αγόρασε το παραπάνω σύστημα.
Τις πρώτες προσπάθειες τις κάναμε μαζί (και οι 2 αρχάριοι). Ο εξοπλισμός που είχαμε στη διάθεσή μας ήταν ο εξής:

Μύλος: Eureka Mignon Silencio
Καφετιέρα: Gaggia New Classic Pro
Extras: Ζυγαριά ακριβείας, Κανάτα με φίλτρο νερού

Για αρχή δοκιμάσαμε με έναν coffee berry Colombia σε διπλή δόση espresso.
Χρησιμοποιήσαμε το διπλό non-pressurized καλαθάκι (1 εκ των 3 που εχει η Gaggia) και ο στόχος ήταν:
Input: 19gr
Output: 38gr
Χρόνος: 25sec

Το πρώτο πακέτο καφέ πήγε ολο νεροχύτη καθώς προσπαθούσαμε να βρούμε τη σωστή κοπή.
Οι περισσότεροι καφέδες είτε έτρεχαν ποτάμι σε 10 sec ή η μηχανή κόλλαγε και δεν έβγαζε τίποτα. Αφου εξοικειωθήκαμε λίγο με τον μύλο και αποφασίσαμε να γυρνάμε λιγότερο τη ρύθμιση του, πήραμε ένα δεύτερο καφέ coffee berry Guatemala και προσπαθησαμε να πάμε με μονη δόση espresso για να κάνουμε οικονομία στον καφέ. Ο στόχος εδώ ήταν:

Input: 9gr
Output: 18-22gr
Χρόνος: 25sec

Εδώ τα πράγματα πήγαν σχετικά καλύτερα από άποψη χρόνου και φαινότανε να βρίσκουμε σιγά σιγά την κοπή.
Σε κάποιες περιπτώσεις σε 25sec είχαμε 10gr καφέ, σε κάποιες άλλες είχαμε το επιθυμητό 18-22gr.
Η γεύση ωστόσο δεν ήταν καλή, οι καφέδες βγαίνανε είτε πικροί είτε πολύ όξινοι (τουλάχιστον με τα δικά μας κριτήρια τα οποία θέλουν πολλή δουλειά) αλλα κυρίως οι καφέδες είχαν σχεδόν μηδενικό καϊμάκι και ελάχιστο σώμα. Ακόμη πιο σημαντικό στην ίδια κοπή με το μύλο (έτυχε κάποια κοπή να τη δοκιμάσουμε 3-4 φορές) για να τσεκάρουμε το consistency της μηχανής, είχαμε εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα.

Στη συνέχεια βρήκαμε κάποια βίντεο με τρικ για το σωστό ζέσταμα της μηχανής κλπ αλλά δεν έχουμε κάνει προς το παρόν άλλες προσπάθειες.

Τα ερωτήματα μου, εαν μπορούν να βοηθήσουν οι πιο έμπειροι χρήστες, είναι τα εξής:

1. Οι καφέδες του coffee berry θεωρούνται specialty coffee? Είναι πιο δύσκολο να βγάλεις ένα μέτριο έστω αποτέλεσμα σε σχέση με άλλους καφέδες?
2. Δεν είχαμε ακόμη tamper οπότε το πάτημα γινόταν με το πλαστικό εξάρτημα με το οποίο έρχεται η μηχανή. Είναι δυνατό τα κακα αποτελέσματα να είναι εξαιτίας αυτού? Παίζει τόσο μεγάλο ρόλο?
3. Την καλύτερη κοπή με το μύλο για τους χρόνους τους βρήκαμε στο 2,2 για τη συγκεκριμένη ποικιλία καφέ. Έχει κάποιος τον ίδιο μύλο να μας πει τις εντυπώσεις του?
4. Είχαμε το default καλαθάκι της μηχανής. Ούτε vst καλαθάκι, ούτε naked portafilter κλπ. Μπορεί να φταίνε αυτά για τα τόσο κακά αποτελέσματα?
5. Η μηχανή δεν έχει pid και στις προσπάθειες που κάναμε περιμέναμε απλά να ανάψει το μεσαίο λαμπάκι του espresso και αρχίζαμε την εκχύλιση.Ομοίως μπορεί να φταίει αυτό για το τόσο κακό αποτέλεσμα?

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι επιθυμητή γιατί πέρα από τη θερμοκρασία του νερού και το tamper δεν ξέρουμε τι άλλο πρέπει να αλλάξουμε για να πάρουμε ένα μέτριο έστω καφέ με σωστό καιμάκι, καλό σώμα κλπ!!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: GAGGIA NEW CLASSIC PRO + EUREKA MIGNON SILENCIO

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Δεκ 03, 2022 11:04 am

Καλημέρα και καλή αρχή! Μη τα παρατάτε συνεχίστε τη καλή προσπάθεια θα δικαιωθείτε.
Το αρχικό σας πρόβλημα είναι σίγουρα η έλλειψη του pid για αυτό και σ αυτή τη παράμετρο πρέπει να μάθετε καλά τη μηχανή. Αφήστε την να ζεσταθεί καλά ένα εικοσαλεπτο και μετά κάντε ένα flush πριν την εκχύλιση.
Μη προσπαθήσετε να κάνετε μονό εσπρέσσο καλύτερα ασχοληθείτε με τον διπλό και την κλασσική συνταγή 18 in 36 out 30-35 sec.
Με τους καφέδες του coffee berry δεν έχω ασχοληθεί, κοιταξατε αν έχουν ημερομηνία ψησίματος?
Πιθανόν να ήταν και "ψοφιοι"
Δοκιμάστε από coffee island που έχουν κατά καιρούς κάτι να δώσουν. Αλλιώς σίγουρα από κάποιο roastery για φρέσκο speciality.
Και τέλος όταν κόβετε καφέ στον μύλο πρέπει να κόψει σίγουρα 20-30 γραμμάρια για να δίνει μετά το ίδιο αποτέλεσμα. Αν αλλάζουν οι ρυθμίσεις συνέχεια σίγουρα μένει υπόλοιπο από προηγούμενο καφέ στον επόμενο και πάει μετά σύννεφο το channeling
Πάντα όμως θέλουμε καλή πρώτη ύλη που είναι ένας φρεσκοκαβουρδισμενος καφές.
Keep going 🤗

Giorgio
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 12:58 am
Μηχανή:: Flair Classic
Μύλος:: Timemore c2

Re: GAGGIA NEW CLASSIC PRO + EUREKA MIGNON SILENCIO

Δημοσίευση από Giorgio » Σάβ Δεκ 03, 2022 2:23 pm

Καλή αρχή και υπομονή. Για να πάρετε μια ιδέα παραπάνω για την μηχανή μπορείτε να δείτε και αυτό το βιντεάκι
https://youtu.be/qz7PPnPSFd0

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: GAGGIA NEW CLASSIC PRO + EUREKA MIGNON SILENCIO

Δημοσίευση από nikosdeb » Σάβ Δεκ 03, 2022 4:12 pm

Φιλε aenor μην τα παρατατε και με υπομονη θα παρετε εξαιρετικα αποτελεσματα. Το σωστο αποτελεσμα στον εσπρεσσο δεν ειναι ευκολο για εναν αρχαριο.
Αποψη μου,
παρτε εναν μονο καφε τον οποιο εχετε δοκιμασει στο συγκεκριμενο καταστημα και σας αρεσει και ξεκιναμε με 2 πραγματα που θα πρεπει να αλλαξετε αμεσα:
Πρωτο αγορα μεταλλικου ταμπερ για να εχεις καλο πατημα και συνεπεια γιατι το συγκεκριμένο πλαστικο της εν λογω μηχανης δεν εχει ουτε καν τη σωστη διαμετρο στο καλαθι.
Δευτερο τις δοκιμες να τις κανετε με το διπλο καλαθι γιατι το μονό δεν φημιζεται για την εκχύλιση και την συνεπεια του. Εξαλλου στο μελλον το διπλο θα χρησιμοποιειτε για τα καφεδακια σας, παρτε πατηματα με αυτο.
Στη συνεχεια προσεξτε την κατανομη στο καλαθi, το επιπεδο πατημα του καφε και φερε ενα ratio 1 προς 2 στα 25 με 35 δευτερολεπτα χοντρικα και ενημερωσε μας για το αποτελεσμα για να βρουμε τις διορθωτικες κινησεις μετα.

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: GAGGIA NEW CLASSIC PRO + EUREKA MIGNON SILENCIO

Δημοσίευση από vlaxos80 » Σάβ Δεκ 03, 2022 4:22 pm

Μια χαρα ειναι το όλο πακέτο..ο μυλος ειναι αρκετα καλος και εχει επαναληψιμοτητα στο κοψιμο..εγω εχω τον Eureka Specialita και ειμαι πολυ ικανοποιημένος..η ρυθμισεις που κοβω ειναι αναλογα τον καφε..αλλα κινουμαι περιπου στο 0,8 με 1,5..σε αυτο το φασμα εχω κοψει απο 4 διαφορετικους ψηστες τον καφε τους..σιγουρα καποια στιγμη σε πρώτη φαση να αλλαξετε το ελατήριο για την πιεση της αντλιας να παει στα 9bar..θα το πάρετε απο Αγγλια απο το Shades of coffee.. έχει και PID και αλλα ωραία πραγματακια μονο για την Gaggia.. παίξτε με το διπλο καλαθακι και σε αναλογια 1/2..δηλαδη 18gr in και 36gr out σε χρονο εκχυλισης 25-27sec.. εννοείται οτι θελετε ενα Tamber για καλο πατημα και ενα wdt εργαλειο ανακατεματος του καφε..εγω εκανα πατεντα με εναν φελο απο μπουκάλι κρασιου..καρφωσα στον φελο βελονες απο συρμα συρματοκολλησης που ειναι λιγο σκληρο και με αυτο ανακατευω τον καφε στο καλαθακι για να μην εχω channeling στην εκχυλιση..κι εγω προς το παρον δεν εχω PID και κανω το κολπο που λεει στο βιντεακι που ανεβασε ο φιλος πιο πανω..με λιγη εξοικιωση της μηχανης θα πετυχετε σωστο αποτέλεσμα και θα ευχαριστηθείτε τον καφε..αλλα ειπαμε οπωσδηποτε αλλαγη ελατηριου για τα 9bar για αρχη..καλα καφεδακια και καλη προσπάθεια να έχετε..

ChristosZ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2020 2:48 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Mara PL62
2η Μηχανή:: illy Francis x7.1
Μύλος:: Eureka Oro Sin. Dose
2ος Μύλος:: Ascaso imini i-2

Re: GAGGIA NEW CLASSIC PRO + EUREKA MIGNON SILENCIO

Δημοσίευση από ChristosZ » Κυρ Δεκ 11, 2022 8:48 pm

Ως πρώην κάτοχος Gaggia Classic μπορεις να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα. Ότι είπαν οι παραπάνω να εφαρμόσεις αλλά
σίγουρα 35 λεπτά ζέσταμα η μηχάνη. Εγώ από εκει και πέρα είχα καλύτερα αποτελέσματα. Εγώ είχα παίξει αρκέτα με coffee berry costa rica. Όταν εβρίσκα με roasting date κάτω του 20 ημέρου επαίρνα και είχα πολυ καλά αποτελέσματα. Για αρχή εναν καφέ . Μην αλλάζεις μέχρι να το βρεις. Καλή επίτυχία.

Απάντηση