STONE espresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
MENELAOSN
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 12:11 pm
Όνομα: Menelaos
Μηχανή:: Rancilio Silvia ProX
Μύλος:: Eureka Mignon Zero

STONE espresso

Δημοσίευση από MENELAOSN » Πέμ Νοέμ 17, 2022 3:03 pm

Καλησπέρα σε όλους, δεν νομίζω ότι έχω βρει αντίστοιχο topic, οπότε ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη για της μηχανή του τίτλου.
Εδώ Ελλάδα δεν φαίνεται να την φέρνει κάποιος. Απ ότι κατάλαβα από πίσω βρίσκεται η Rocket. Έχει ωραίο σχεδιασμό και μικρό μέγεθος, και λέει ότι είναι έτοιμη για χρήση σε 10-15 λεπτά. Αξίζει να μπεί στης λίστα μου με τις πιθανές μηχανές για αγορά;;;

http://www.stone-espresso.com/
https://www.youtube.com/watch?v=LIGmmfjv9tU

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: STONE espresso

Δημοσίευση από slaughter » Πέμ Νοέμ 17, 2022 3:45 pm

καλησπέρα, ενδιαφέρον design αλλά heat exchanger και σε αυτή την τιμή και χωρίς Ελληνικό service point?

https://www.espressocoffeeshop.com/en/4 ... rand-STONE

Για εμένα δεν αξίζει να πας σε heat exchanger μιας και πια οι μικρές dual boiler (Lelit Elizabeth, Sage Dual Boiler, etc) είναι αρκετά οικονομικές και με καλύτερα θερμικά αποτελέσματα στα ίδια λεφτά.

Αν πάλι την θες κατα βάση για Espresso και δεν πίνεις milk drinks τότε θα πρότεινα μια Single Boiler.

Η γνώμη μου είναι οτι στα πολλά χρόνια που θα έχεις μια μηχανή σίγουρα θα χρειαστεί κάποιες αλλαγές οπότε το να μπορείς να την στείλεις εύκολα κάπου ή να βρεις ανατακτικά και να το φτιάξεις εσύ είναι πολύ βασικό. Φαντάσου να πρέπει να την στείλεις στο εξωτερικό. Εγώ την Bianca ήθελα να στείλω στο service και το σκεφτόμουν πως θα πάει εκεί 30 κιλά μηχανή.

Τώρα για την λίστα που λες θα σου πρότεινα να κάνεις μια ανάλυση του τι καφέδες θες να φτιάχνεις και πόσους και μετά να βρεις τον τύπο μηχανής που σε καλύπτει. Μετά βλέπεις στην αγορά τις επιλογές σου και αποφασίζεις ανάλογα.

MENELAOSN
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 12:11 pm
Όνομα: Menelaos
Μηχανή:: Rancilio Silvia ProX
Μύλος:: Eureka Mignon Zero

Re: STONE espresso

Δημοσίευση από MENELAOSN » Πέμ Νοέμ 17, 2022 4:26 pm

Σε αυτό κολλάω, το ότι δεν υπάρχει κάποια επαφή με Ελλάδα αν συμβεί κάτι, εκτός αν επειδή είναι της Rocket ασχολείται και με αυτές ο εδώ αντιπρόσωπός της.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μιας και θα είναι η πρώτη μου σοβαρή μηχανή (και προφανώς και πρώτη μου τόσο σοβαρή οικονομική επένδυση) έχω ρίξει αρκετό ψάξιμο (για τα δεδομένα μου). Και να πω την αλήθεια είχα καταλήξει με heat exchanger μηχανή, είτε γιατί θεώρησα τις dual boiler μηχανές overkill για ένα δυο καπουτσίνο που πίνω την ημέρα είτε γιατί ήταν αρκετά πιο ακριβές από τις hx.
Και είδα και την συγκεκριμένη, γιατί η τελική επιλογή θα πρέπει να πάρει και την οπτική έγκριση της συζύγου, οπότε ήθελα να είναι και λίγο όμορφη οπτικά :waf:

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: STONE espresso

Δημοσίευση από slaughter » Πέμ Νοέμ 17, 2022 4:46 pm

Και εγώ έλεγα οτι οι dual boiler ξεφεύγουν αλλά όσο διάβαζα για τις head eχchanger και τι πρέπει να κάνεις για την θερμοκρασία και το pid τους κλπ αποφάσισα οτι με λίγα παραπάνω χρήματα (ή και όχι ανάλογα τι θα επιλέξεις) θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια σχεδόν όλοι μου οι καφέδες είναι με γάλα οπότε ο καλός ατμός ήταν must. Για αυτό σου λέω σκέψου τι καφέδες θα φτιάχνεις και μετά βλέπεις τι μηχανές σου κάνουν.

Τώρα η Bianca που είναι και θηρίο ζεσταίνεται μέσα σε 20-30 λεπτά και καταναλώνει κάπου 300-400watt ανα χρήση (ζέσταμα και παρασκευή 2 καφέδων).

Για την ομορφιά δεν θα πω κάτι γιατί είναι υποκειμενικό και κάτι που αρέσει στον 1 δεν αρέσει στον άλλο κλπ.. όσο για συζύγους καλή τύχη χεχε :waf:

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: STONE espresso

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Ιαν 26, 2023 6:51 pm

Εδω υπάρχουν πολλές αλήθειες και κάποιοι μύθοι! Ναι ισχύει οτι οταν υπάρχει μια Elizabeth ευκολα στα 1100 ευρω , υπερκαλύπτει τις ανάγκες σπιτιού σαν μικρή dual boiler και παράλληλα έχει απίστευτα features όπως διπλο pid, preinfusion, θερμοκρασία ατμού >130 βαθμούς και πολλά άλλα που την καθιστούν καταπληκτική επιλογή για ένα σπίτι. Απο εκει και πέρα η χαρά μιας hx μηχανής είναι η αστείρευτη της δύναμη και υπάρχουν μηχανές που σε 10 λεπτά και με μικρή κατανάλωση ρευματος είναι τουμπανο, όπως π.χ. η Bezzera BZ-10 με το ηλεκρικά θερμαινόμενο portafilter της , της οποίας τυγχάνει να είμαι κάτοχος. Στα 2.5 χρόνια έβγαλε ενα πρόβλημα τον προηγούμενο μήνα μετα απο >4000 καφέδες και ηταν η soleoind valve η οποία νατικαταστάθηκε απο τεχνικό συμφορουμίτη με ενα σχετικά μικρό κόστος. Οπότε μην σε προβληματίζει το γεγονος οτι η rocket δεν εχει αντιπροσωπεία.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: STONE espresso

Δημοσίευση από spyros12 » Πέμ Ιαν 26, 2023 8:36 pm

ολα καλα κ συμφωνω με ολες τις επιλογες αλλα θα το ξαναπω ,οταν κ το οικονομικο παιζει σημαντικο ρολο στην εξισωση η oscar 2 δ ειναι απο τις καλυτερες επιλογες???

Απάντηση