[NEW] La Marzocco Linea Micra

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

[NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από dimm » Πέμ Νοέμ 10, 2022 6:43 pm

Ακριβή, σιγά που θα την έβαζαν πιο φθηνά - δεν ξέρω πως θα πάει βέβαια

https://international.lamarzoccohome.co ... nea-micra/
https://international.lamarzoccohome.co ... e-compare/

Boiler Material: Stainless Steel
Number of Boilers: 2
Coffee Boiler Type: Integrated Boiler
Coffee Boiler Capacity: 0,2 l
Coffee Boiler Temp: Control App
Coffee Boiler PID: Yes
Pre-infusion: Yes, if plumbed in
Pre-infusion control: App, if plumbed in
Pre-brewing Yes
Pre-brewing control App
Programmable Doses No
Steam Boiler Capacity 1,6 l
Steam Boiler Temp Control App
Steam Boiler PID Yes
Adjustable Hot Water Temp No
Graphic Display App
Water Tank 2 l
Plumb In Kit Spare part only

ωραίο review από τον Lance εδω https://www.youtube.com/watch?v=lUEsGwh1GC8

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Νοέμ 11, 2022 10:27 am

Αν η τιμή της είναι κάτω απο (ή κοντά στα) 3.000 στην Ελλάδα (Ευρώπη) τότε χτυπάει άνετα τις premium dual boiler E61 όταν η τιμή της Mini σε εμάς είναι/ήταν κάπου στα 4.500. Δεν είχα δει την Mini απο κοντά και την περίμενα μεγαλύτερη αλλά όταν την είδα ήταν μια χαρά για Ελληνικό σπιτικό πάγκο.. φαντάσου η Micra :)

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από dimm » Παρ Νοέμ 11, 2022 11:26 am

Η τιμή της κατα το site Κυπρου/Ελλαδα ειναι
Stainless Steel
€2.800,00 + ΦΠΑ = €3.332,00
Χρώμα
€2.980,00 + ΦΠΑ = €3.546,20

https://cy.lamarzoccohome.com

Αν και νέο μοντέλο, φαντάζομαι ότι ίσως κάνουν κάποια έκπτωση.

Αυτό το πλαστικό στο grouphead θα διχάσει πολύ κόσμο...

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Νοέμ 13, 2022 10:56 am

Μια χαρά μηχανή είναι, ιδιαίτερα αν σκεφτούμε οτι δεν έχει καθόλου διαφορές απο την mini σε λειτουργίες και χωρητικότητα boiler καφέ. Απο εκεί και πέρα είναι απογοητευτικό που στην τιμή που επαιρνες την μινι 2 χρόνια πρίν , με το ζόρι παίρνεις την micro τωρα. Επίσης να αναφερθεί οτι δεν είναι τοσο micro με δεδομένο οτι έχει ίδιες ακριβώς διαστάσεις με την bezzera BZ-10 μου σε ύψος και βάθος αλλα είναι 12 όλόκληρους πόντους σε φάρδος.
Κατα συνέπεια και επι της ουσίας δεν νομίζω οτι είναι μια κακή επιλογή για ανθρώπους σαν εμένα που ζαχαρώνουν μια mini εδω και καιρό. Να προσθέσουμε βεβαια οτι με αυτή την προσθήκη η lm επι της ουσίας ακύρωνει την mini, καθώς πλέον η διαφορά της linea mini με την GS3 είναι "μόλις" και σε πολλές περιπτώσεις μικρότερη απο 2000 ευρω και απο τις δυο εκδόσεις της GS3.

EDIT....ΑΚΥΡΟ, τελικά είναι αρκετά μικρότερη σε διαστάσεις η micro.......νομιζω παραμένει μια καλή επιλογή ,προβληματίζει το ακροφύσιο ατμού οπτικά τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Νοέμ 13, 2022 11:59 am

dasimo έγραψε:
Κυρ Νοέμ 13, 2022 10:56 am
Μια χαρά μηχανή είναι, ιδιαίτερα αν σκεφτούμε οτι δεν έχει καθόλου διαφορές απο την mini σε λειτουργίες και χωρητικότητα boiler καφέ. Απο εκεί και πέρα είναι απογοητευτικό που στην τιμή που επαιρνες την μινι 2 χρόνια πρίν , με το ζόρι παίρνεις την micro τωρα. Επίσης να αναφερθεί οτι δεν είναι τοσο micro με δεδομένο οτι έχει ίδιες ακριβώς διαστάσεις με την bezzera BZ-10 μου σε ύψος και βάθος αλλα είναι 12 όλόκληρους πόντους σε φάρδος.
Κατα συνέπεια και επι της ουσίας δεν νομίζω οτι είναι μια κακή επιλογή για ανθρώπους σαν εμένα που ζαχαρώνουν μια mini εδω και καιρό. Να προσθέσουμε βεβαια οτι με αυτή την προσθήκη η lm επι της ουσίας ακύρωνει την mini, καθώς πλέον η διαφορά της linea mini με την GS3 είναι "μόλις" και σε πολλές περιπτώσεις μικρότερη απο 2000 ευρω και απο τις δυο εκδόσεις της GS3.

EDIT....ΑΚΥΡΟ, τελικά είναι αρκετά μικρότερη σε διαστάσεις η micro.......νομιζω παραμένει μια καλή επιλογή ,προβληματίζει το ακροφύσιο ατμού οπτικά τουλάχιστον.
Καλημέρα Δημήτρη!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις την Bezzera BZ10 και ζαχαρώνεις την La Marzocco Mini.
Πιστεύεις ότι θα πιεις καλύτερο φλυτζάνι καφέ (ποιοτικά εννοούμε πάντα) από την ήδη υπάρχουσα μηχανή σου;
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Νοέμ 13, 2022 12:41 pm

Μεγάλο fail το κλείστρο αλλά και το ακροφύσιο. Ικανή μηχανή αλλά όχι τόσο ικανη όσο το μεγαλύτερο αδερφάκι

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από dasimo » Δευ Νοέμ 14, 2022 12:51 am

laonikos78 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 13, 2022 11:59 am
dasimo έγραψε:
Κυρ Νοέμ 13, 2022 10:56 am
Μια χαρά μηχανή είναι, ιδιαίτερα αν σκεφτούμε οτι δεν έχει καθόλου διαφορές απο την mini σε λειτουργίες και χωρητικότητα boiler καφέ. Απο εκεί και πέρα είναι απογοητευτικό που στην τιμή που επαιρνες την μινι 2 χρόνια πρίν , με το ζόρι παίρνεις την micro τωρα. Επίσης να αναφερθεί οτι δεν είναι τοσο micro με δεδομένο οτι έχει ίδιες ακριβώς διαστάσεις με την bezzera BZ-10 μου σε ύψος και βάθος αλλα είναι 12 όλόκληρους πόντους σε φάρδος.
Κατα συνέπεια και επι της ουσίας δεν νομίζω οτι είναι μια κακή επιλογή για ανθρώπους σαν εμένα που ζαχαρώνουν μια mini εδω και καιρό. Να προσθέσουμε βεβαια οτι με αυτή την προσθήκη η lm επι της ουσίας ακύρωνει την mini, καθώς πλέον η διαφορά της linea mini με την GS3 είναι "μόλις" και σε πολλές περιπτώσεις μικρότερη απο 2000 ευρω και απο τις δυο εκδόσεις της GS3.

EDIT....ΑΚΥΡΟ, τελικά είναι αρκετά μικρότερη σε διαστάσεις η micro.......νομιζω παραμένει μια καλή επιλογή ,προβληματίζει το ακροφύσιο ατμού οπτικά τουλάχιστον.
Καλημέρα Δημήτρη!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις την Bezzera BZ10 και ζαχαρώνεις την La Marzocco Mini.
Πιστεύεις ότι θα πιεις καλύτερο φλυτζάνι καφέ (ποιοτικά εννοούμε πάντα) από την ήδη υπάρχουσα μηχανή σου;
Καμία σχέση! Η Bezzera είναι έρωτας. Απλή μηχανή, χωρίς PID, μυθική δύναμη ατμού, ζεστένεται σε 8 λεπτά, απίστευτη αξιοπισ΄τια μετα απο 3500 καφέδες στο σπίτι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ η καλύτερη επιλογή για το σπίτι αλλα φαντάζομαι οτι όλες οι μηχανές λίγο πολύ ίδιες είναι.
Τον τελευταίο καιρό γίνονται κάποιες ευχάριστες αλλαγές στην ζωή μου και φαίνεται οτι τουλάχιστον ένα 5μηνο τον χρόνο θα το περνάω σε ενα μαγικό ελληνικό νησί. Εκεί λοιπόν και στο νεο αποκτηθέν σπίτι μου σκέφτομαι να μεταφέρω την BZ-10 με τον Eureka και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το σέτ εδώ με μια db με διπλό PID. Οι δύο προφανείς επιλογές μου ειναι η Lelit Bianca λόγω profiling και βεβαια η Bezzera Matrix DE μιας και είμαι τόσο ευχαριστημένος απο την Bezzera που σκέφτομαι να συνεχίσω με αυτή. Απο εκεί και πέρα και στα πλαίσια του "τα όνειρα ειναι τζάμπα" έβλεπα και την LM Mini και την Eagle One και την Dalla Corte Studio αλλα και την Elektra Verve. Οπότε η πρόσφατη σοβαρη αυξηση τιμής της Mini την έβγαλε εντελώς εκτός κάδρου και προφανώς αντικατάσταθηκε τωρα απο την Micra. Επειδή το 60+% των καφέδων ειναι με γάλα με προβληματίζει πάρα πολύ το steam wand της Micra που φαίνεται ως αστείο τουλάχιστον.......Για την ωρα βλέπουμε και καφετιέρα θα χρειαστώ σε ενα χρόνο απο τώρα , όταν δηλαδή θα χρειαστεί αν αφήσω την ΒΖ-10 στο νησί για τον χειμώνα ετοιμοπόλεμη καθώς θα επιστρέφω συχνα/πυκνα εκεί για 2 -3 ημέρες ακόμη και τον χειμώνα....είδωμεν!

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από dimm » Δευ Νοέμ 14, 2022 2:00 pm

Δεν θεωρώ ότι ακυρώνει την Mini η La Marzocco, η Mini εχει certifications που την καθιστουν αξιόπιστη σε μικρα καφε κτλ. Το οτι αρκετοι απο εμας την βαλαμε στα σπιτια μας ειναι αλλο θεμα. Τι θελει να πετυχει με την Micra δεν ξερώ, μαλλον περισοτερο κοσμο ειδικα στο εξωτερικο.

Έχω φιλοξένησει κόσμο στο σπίτι και η Mini είναι εκπληκτική 5-6 εσπρεσσο και 10 καπουτσίνο και εκεί σκυλί, σε σχέση με την Micra που τα πρωτα reviews λενε οτι χανει στα πολλα καφεδακια...

Το ακροφυσιο είναι όντως κάπως και δείχνει δυσκίνητο, το κλείστρο και εμένα δεν μου αρέσει για premium μηχανη δλδ ειναι οντως fail...

Πάντως δεν ξέρω εάν ήμουν τυχερός ή όχι αλλά την Μίνι την αγόρασα σε παρά πολύ καλή τιμή από Ελλάδα (καινούργια πάντα, dm εαν ενδιαφέρεστε)

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από efib » Δευ Νοέμ 14, 2022 3:36 pm

dimm έγραψε:
Δευ Νοέμ 14, 2022 2:00 pm
Δεν θεωρώ ότι ακυρώνει την Mini η La Marzocco, η Mini εχει certifications που την καθιστουν αξιόπιστη σε μικρα καφε κτλ. Το οτι αρκετοι απο εμας την βαλαμε στα σπιτια μας ειναι αλλο θεμα. Τι θελει να πετυχει με την Micra δεν ξερώ, μαλλον περισοτερο κοσμο ειδικα στο εξωτερικο.

Έχω φιλοξένησει κόσμο στο σπίτι και η Mini είναι εκπληκτική 5-6 εσπρεσσο και 10 καπουτσίνο και εκεί σκυλί, σε σχέση με την Micra που τα πρωτα reviews λενε οτι χανει στα πολλα καφεδακια...

Το ακροφυσιο είναι όντως κάπως και δείχνει δυσκίνητο, το κλείστρο και εμένα δεν μου αρέσει για premium μηχανη δλδ ειναι οντως fail...

Πάντως δεν ξέρω εάν ήμουν τυχερός ή όχι αλλά την Μίνι την αγόρασα σε παρά πολύ καλή τιμή από Ελλάδα (καινούργια πάντα, dm εαν ενδιαφέρεστε)
Σου εδώ στείλε πμ αλλά δεν ξέρω αν έχει παραδοθεί γιατί το βλέπω στα "εξερχόμενα" και όχι στα "απεσταλμένα". Μπορείς να μου στείλεις περισσότερες πληροφορίες για την lmlm; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: [NEW] La Marzocco Linea Micra

Δημοσίευση από gsisr » Δευ Νοέμ 14, 2022 6:37 pm

Δεν ξέρω αν υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα προτιμήσει τη micra από μια synchronica πχ που και φθηνότερα βγαίνει.

Απάντηση