Lelit Victoria

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Lelit Victoria

Δημοσίευση από thlap » Παρ Νοέμ 04, 2022 4:42 pm

Καλησπέρα σε όλους

Σκεφτόμουν πολύ καιρό τώρα να βρω μια καλή μηχανή για να αναβαθμιστώ, καθώς η Poemia της Phillips είναι πολύ απλοϊκή για να βγάλει κάτι ιδιαίτερα καλό. Μου άρεσε πάντα το στιλ των Lelit και όταν βρήκα στις Αγγελίες του φόρουμ μία προς πώληση πριν καμιά 10ρια μέρες (κι αφού έτυχε να μου περισσεύει ένα ποσό αυτη την περίοδο) είπα να το κάνω το βήμα.
Αρχικά τώρα κατάλαβα τι σημαίνει μηχανή καφέ! Στιβαρή, βαριά μεταλλική πιάνεις το p/f και γεμίζει το χέρι σου! Καταλαβα τι σημαίνει προθέρμανση και ακρίβεια.

Ακόμη δεν την έχω μάθει καλά και φυσικά πειραματίζομαι. Οι πρώτοι μου καφέδες δεν με ενθουσίασαν παρόλ' αυτά όμως κατάλαβα μια πιο ξεκάθαρη γεύση έστω και κακή. Επαιξα μια βδομάδα τώρα με τον μύλο (Sage Smart Grinder Pro) και κατέληξα ότι ο μύλος μου δεν μπορεί να φτάσει στο επίπεδο της μηχανή πλέον. Ο καφές έβγαινε γρήγορα και με χαμηλή πίεση και μόνο στη μικρότερη ρύθμιση του μυλου βγάζει κάτι αξιοπρεπές σύμφωνα με την γεύση μου πάντα.

Πήρα και φίλτρο για νερό στο ρεζερβουάρ της Lelit για καλύτερο αποτέλεσμα (και νερό χρησιμοποιώ το Aqua Carpatica γιατί κάποιος μου είπε ότι λόγω μηδενικών νιτρικών αναδεικνύει τον καφέ). Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά πήρα 2-3 εξάδες να δοκιμάσω.
Πήρα leveler και tamper δυναμομετρικό και αυτό το εργαλείο με τις βελόνες να αφρατεύω τον καφέ (δεν θυμαμαι πως λέγεται :lol: :lol: :lol: ) και ενα θερμόμετρο για το αφρόγαλο.

Προσπάθησα επίσης να παίξω με την θερμοκρασία της μηχανής. Δοκίμασα από 95 εως και 106 βαθμούς στη ρύθμιση του PID με pre-infusion και απ ότι κατάλαβα οι μεγαλύτεροι βαθμοί μου δώσανε καλύτερο αποτέλεσμα, βασικά δεν καταλαβαίνω την πικρίλα στην επίγευση που είχαν οι προηγούμενοι.
Όλες τις δοκιμές τις έκανα μέχρι στιγμής με τον ίδιο καφέ (Kenya Karindundu από Kawa) για να έχω κοινή βάση για την γευση. Πλήρως το γευστικό προφίλ που λέει για ώριμο βερίκοκο με περγαμόντο και γιασεμί στο τελείωμα δεν το έχω εντοπίσει πλήρως αλλά σίγουρα ήπια καλύτερους καφέδες.

Την έχω στο γραφείο μου καθώς τις ώρες που χρειάζομαι καφέ είμαι εκεί και πάντα με εξυπνο πριζάκι την έχω ρυθμισμένη να ανάβει μόνη της για προθέρμανση κανένα μισάωρο πριν κανω τον πρώτο καφέ και να σβήνει μόνη καθώς δεν έχει θερμοστάτη.
Βλέποντας κάποια παλιότερα πόστ για την συγκεκριμένη είδα κάποιους που την ανοίξανε για να πετύχουν ρυθμίσεις κτλ αλλά δεν με εμπιστεύομαι για τέτοια πράγματα καθώς "δεν πιάνουν τα χέρια μου".

Ενα θέμα που παρατήρησα είναι ότι το πακ όταν γίνει ο καφές έχει πάνω αποτύπωμα της ντουζιέρας και αυτό μάλλον δεν είναι καλό. Χρησιμοποιώ το naked p/f και ακόμη κι όταν δοκίμασα με δόση στα 16 γρ πάλι το είχε. Δεν θα ήθελα να πάω σε λογότερη ποσοτητα και δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα όντως. Υπάρχουν πιο βαθιά καλαθάκια να δοκιμάσω; Αντιμετωπίζετε κι εσείς κάτι παρόμοιο; Το δευτερο που δεν έχει αλλά θα ήθελα είναι μια ένδειξη για την σταθμη του νερού. Δεν υπάρχει απ' όσο εχω δει και πρέπει να σηκώνεις το ρεζερβουάρ για να δεις πόσο νερό μένει.

Καπουτσίνο μια φορά δοκίμασα να κάνω το γάλα εγώ αλλά απέτυχα παταγωδώς. Εχω μια μηχανή για αφρόγαλα καπουτσίνο από τα Coffee Island την οποία θα χρησιμοποιώ μέχρι να μάθω να φτιάχνω και μόνος το γάλα.

Εχω πλέον πετύχει με 17,5 γρ καφέ 35-36 γρ εσπρεσσο σε 30" πανω +-2 με θερμοκρασία στο 106 και η μπάρα να φτάνει μεχρι τα 9 bar.

Είμαι γενικά αρχάριος θα έλεγα γι αυτό και κάθε άλλη συμβουλή, εμπειρία σκέψη είναι καλοδεχούμενη

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από Spira » Παρ Νοέμ 04, 2022 9:53 pm

Καλορίζικη, και καλά καφεδάκια. Έχω και εγώ την ίδια. Γενικά από όσα αναφέρεις, είσαι σε καλό δρόμο.
Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να δεις το νερό, αλλά εγώ συμπληρώνω περίπου ανά εβδομάδα και επίσης σε εμένα έχει το reserve mode, όπου σε αφήνει να τελειώσεις την εκχύλιση και μετά σε κόβει (για να μην μείνει η αντλία χωρίς νερό).
Γενικά θα σου πρότεινα να μπεις στο technical menu μόνο και μόνο να δεις αν έχεις ρυθμισμένο κάποιο offset, αλλά γενικά έχει μια απόκλιση 8-10 βαθμών από την πραγματική. Με τις ρυθμίσεις όσο και να ασχοληθείς δεν θα αλλάξεις πολλά, οπότε αν δεν έχεις όρεξη μην μπεις καν στην διαδικασία.
Το 106 βέβαια μου ακούγεται κάπως μεγάλο αλλά αν δεν σου χαλάει την γεύση, όλα καλά.
Για δόση έχω δει τα 18γρ είναι πιο βέλτιστα, και τα χωράει άνετα στο διπλό καλαθάκι.

Η ντουζιέρα δεν είναι η καλύτερη αλλά αποτύπωμα συνήθως βλέπω σε πιο μπαγατικους καφέδες.

Καπουτσίνο γενικά φτιάχνει καλό αλλά θέλει εξάσκηση. Και εγώ έχω φτιάξει ελάχιστες φορές και δεν μου έχει πετύχει πάντα.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Νοέμ 04, 2022 10:47 pm

Θεωρώντας ότι το pid έχει σωστές ρυθμίσεις και κυρίως το offset οι τιμές που έδωσες είναι εκτός ορίων espresso. Αυτό θα το καταλάβεις εύκολα βάζοντας 99 + σαν στόχο χωρίς pf κάτω από την σίτα θα βγει ατμός ή απλά ανοίγοντας την Βάνα του ατμού θα βγαλει ατμό χωρίς να έχεις πατησει το κουμπί για να ετοιμάσει ατμό.
Θα σου πρότεινα να βάλεις την θερμοκρασία στο 90 και μην την πειράξεις μέχρι να πετύχεις καφέ σε συγκεκριμένη ποσότητα αλλάζοντας μόνο το κόψιμο.
Με τις υγειές σου γιατί ο κακός καφές δεν αντέχεται. :)
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από NiPi » Σάβ Νοέμ 05, 2022 12:26 am

dkstopo έγραψε:
Παρ Νοέμ 04, 2022 10:47 pm
Θεωρώντας ότι το pid έχει σωστές ρυθμίσεις και κυρίως το offset οι τιμές που έδωσες είναι εκτός ορίων espresso. Αυτό θα το καταλάβεις εύκολα βάζοντας 99 + σαν στόχο χωρίς pf κάτω από την σίτα θα βγει ατμός ή απλά ανοίγοντας την Βάνα του ατμού θα βγαλει ατμό χωρίς να έχεις πατησει το κουμπί για να ετοιμάσει ατμό.
Θα σου πρότεινα να βάλεις την θερμοκρασία στο 90 και μην την πειράξεις μέχρι να πετύχεις καφέ σε συγκεκριμένη ποσότητα αλλάζοντας μόνο το κόψιμο.
Με τις υγειές σου γιατί ο κακός καφές δεν αντέχεται. :)
Αν δεν έχεις πειράξει το offset (αν το Offset δηλαδή είναι μηδέν) θα έλεγα ότι το 106 είναι μια οριακά αποδεκτή θερμοκρασία για Lelit για ελαφριά ψημένους καφέδες (Τουλάχιστον για την pl41 plust PID που έχω υπολογίσει περί τους 10 βαθμούς θερμοκρασιακή διαφορά ανάμεσα στο Boiler και το group)

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Νοέμ 06, 2022 12:14 pm

δηλαδή οι μηχανές lelit έρχονται χωρίς αρχικές ρυθμίσεις?
τουλάχιστον έχουν στις οδηγίες ότι αυτό πρέπει να το κάνει ο πελάτης?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από thlap » Τρί Νοέμ 08, 2022 7:07 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Αρχικά να σας πω ότι η μηχανή είναι "τρίτο χέρι". Ο πρώτος ιδιοκτήτης την είχε περίπου 1 χρόνο, ο δεύτερος 8-9 μήνες και τώρα εγώ. Σίγουρα ο ανθρωπος από τον οποίο την πήρα δεν έχει πειράξει ρυθμίσεις. Δεν ξέρω για την θερμοκρασία αλλά στους 106 μου βγάζει αρκετά ικανοποιητικό καφέ. Ίσως αν πάρω κάποιον άλλο να μην μ αρέσει. Πάντως η ντουζιέρα δεν βγάζει ατμό όταν την ανοίγω κι ας έχει προθερμανθεί για ώρα.
Τωρα οι ρυθμίσεις του offset που είπατε δεν έχω ιδέα που είναι και τι ακριβώς κάνουν. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει. Αν μπορώ να βελτιώσω το αποτέλεσμα με τον μύλο μου, μια που δεν κόβει πιο λεπτό, θα χαρώ πολύ να το κάνω.

Κάποιες επιπλέον παρατηρησεις που έκανα είναι η πίεση που ανεβαίνει στο 8.5-9 αλλά όσο συνεχίζει η εκχύλιση πέφτει κάτω από το 8. Είναι φυσιολογική η πτώση ή θα έπρεπε να είναι σταθερή;
Επίσης έχασα λίγο τους χρόνους και μου τρέχει η εκχύλιση 36γρ στα 23-25" που νομίζω είναι αρκετά γρήγορη. Τι θα μπορούσα να κάνω άλλο αφού ο μύλος δεν πάει πιο κάτω;

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από thlap » Σάβ Δεκ 03, 2022 4:04 pm

Αν και σε αναμονή επισκευής της μηχανής, υπάρχουν κάπου οδηγίες για ρύθμιση του PID για την Victoria; Θέλω να καταλάβω πως λειτουργουν οι ρυθμίσεις κι όχι μόνο ο έλεγχος της θερμοκρασίας που.μου δινει για να την προσαρμόσω όταν την πάρω πίσω.

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από axilleas1990 » Κυρ Απρ 09, 2023 10:13 pm

Αναφορικά με τη θερμοκρασία του PID, νομίζω ότι το offset είναι +-6 βαθμοί. Στη δική μου μηχανή πάνω απο 101 το νερό βγαίνει καυτό και χρειάζεται να φλασαρω. Οπότε παίζω μπάλα από 98 έως 100 για τα εύκολα blend. :a013:

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria

Δημοσίευση από Spira » Δευ Απρ 10, 2023 8:59 am

Εγώ το είχα στο +10 και έβαζα θερμοκρασία 90-92. Είχα επίσης πειράξει λίγο τις ρυθμίσεις για μεγαλύτερη σταθερότητα αλλά είδα ότι δυσκολευόυν να φτιάξω αφρόγαλο και τελικά τα γύρισα στα προκαθορισμένα που το έχει +5 και εκεί ο ατμός δουλεύει πολύ καλύτερα.

Απάντηση