Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
sotirisdaf
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 24, 2019 7:23 pm

Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από sotirisdaf » Τετ Οκτ 12, 2022 6:40 pm

Καλησπέρα

Εχω το εξης προβλημα. Με την συγκεκριμένη εσπρεσιερα κανω την εκχυλιση που θελω τα 36 gr σε 30 sec και ειμαι ευτυχισμενος.

Ξαφνικα με τους ιδιους καφεδες απο Mokka ενω την μια μερα εχω μια χαρα ροη , χωρις να αλλάξει κάτι , την επόμενη η εκχυλιση ειναι σταγονες και μετα μεγάλη ροη. Το μονο που εχω αλλαξει ειναι οτι πλεον βαζω στον μυλο μονο την δοση που θελω και οχι ολο τα γραμμαρια απο την συσκευασία. Σε καθε αλεσμα τα μαχαιρια στο τελος λειτουργουν χωρις να κοβουν κατι. Ισως αυτο τα έχει επηρεάσει;

Την μηχανη την εχω 2 χρονια και μολις εμφανιστηκε το προβλημα , εκανα αφαλατωση , ξεβιδωσα το shower και στη συνεχεια το αλλο εξαρτημα με τις τρεις οπες (δεν ξερω πως το λενε) και τα καθαρισα

Η πιεση ειναι παντα σταθερη ,δηλαδη ξεκινα απο τα 10 και ειναι σταθερη στα 9.5 οπως παντα
Θερμοκασια στο 104 ενδειξε με 0 offset αρα 104-8=94

Γενικα οποτε πετυχαινα το κοψιμο και το βαρος και ανακατεμα και πιεση , αυτη συνεχιζε καθε μερα να εχει σταθερη αποδοση.

Τις τελευταίες μερες δεν μπορω να προβλεψω αν θα καταφερω να βγαλω τον καφε οπως τον εβγαλα και την προηγουμενη φορα.

Επισης κανω προθερμανση 15 λεπτα .

Ευχαριστω!

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από nkout » Τετ Οκτ 12, 2022 8:13 pm

Οπως το περιγράφεις, ξεκίνησες να κανεις single dosing κ θελει προσαρμογή η αλεση στον μυλο. Τωρα αν ο μυλος κανει για single dosing δεν ειμαι σίγουρος. Ας σχολιασει καποιος που τον έχει.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από After » Τετ Οκτ 12, 2022 10:31 pm

Όπως αλεθεις στο δοχειακι, κάνε ένα καλό ανακάτεμα με κάτι λεπτό, όπως ένα σουβλάκι, και μετά ρίξτο στο καλάθι
Κατόπιν κατανομή και πάτημα

Αυτό πρέπει να το κάνουν ΌΛΟΙ όσοι κάνουν single dose και δεν φτάνει μόνο το WDT διότι δεν ανακατεύονται τα fines
Και φυσικά αλλάζει δραματικά προς το καλύτερο την εκχύλιση
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Οκτ 13, 2022 12:07 pm

After έγραψε:
Τετ Οκτ 12, 2022 10:31 pm
Αυτό πρέπει να το κάνουν ΌΛΟΙ όσοι κάνουν single dose
Ποιο εννοείς ότι είναι ειδικά αναγκαίο για το single dosing? Το wdt σε άλλο δοχείο πριν την μεταφορά στο pf, ή την κατανομή μετά - με ειδικό εργαλείο;

Καταλαβαίνω ότι λες πως όλα είναι αναγκαία, αλλά ρωτάω ποιο είναι που διαφοροποιείται ως ανάγκη σε σχέση με τη χρήση hopper. Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από After » Πέμ Οκτ 13, 2022 1:32 pm

Η ανάδευση, για να το πω σωστά, στο δοχείο που κάνουμε την άλεση, πριν το ρίξουμε στο καλαθάκι
Όχι απλά WDT, ανάδευση καλή, να έρθουν τα πάνω κάτω, μίξερ

Δεν μιλάμε για ελαφρά βελτίωση, μιλάμε για την νύχτα με την μέρα, και το παραπάνω είναι προσωπική εμπειρία

Από εκεί που είχα συνέχεια channeling, τώρα η εκχύλιση ξεκινάει ομοιόμορφα από όλες τις τρύπες και παραμένει σταθερή μέχρι το τέλος, δοκίμασε το και περιμένω τις εντυπώσεις σου
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Νοέμ 27, 2022 12:39 pm

After έγραψε:
Πέμ Οκτ 13, 2022 1:32 pm
Η ανάδευση, για να το πω σωστά, στο δοχείο που κάνουμε την άλεση, πριν το ρίξουμε στο καλαθάκι
Όχι απλά WDT, ανάδευση καλή, να έρθουν τα πάνω κάτω, μίξερ

Δεν μιλάμε για ελαφρά βελτίωση, μιλάμε για την νύχτα με την μέρα, και το παραπάνω είναι προσωπική εμπειρία

Από εκεί που είχα συνέχεια channeling, τώρα η εκχύλιση ξεκινάει ομοιόμορφα από όλες τις τρύπες και παραμένει σταθερή μέχρι το τέλος, δοκίμασε το και περιμένω τις εντυπώσεις σου
Λοιπόν, αυτό που έκανα εγώ μέχρι τότε, ήταν κοντά σε αυτό που περιγράφεις αλλά όχι ακριβώς- κουνούσα με το ποτηράκι ως καπάκι στο καλάθι, αλλά μόνο στο οριζόντιο επίπεδο. Αν και είδα αμέσως βελτίωση εφαρμόζοντας αυτό που λες, άργησα να απαντήσω για διάφορους λόγους. Ένας ήταν ότι ήθελα να κάνω αρκετές δοκιμές - πολλές φορές ενθουσιαζόμαστε με την πρώτη φορά που (νομίζουμε ότι) πετυχαίνει κάτι και σπεύδουμε να το ανακοινώσουμε - εγώ σίγουρα το έχω κάνει, οπότε θέλω πια να είμαι προσεκτικός. Ένας άλλος λόγος ήταν ότι μόλις άρχισα να σιγουρεύομαι για τη σημαντική βελτίωση στην ομοιομορφία από το γυμνό, μου μπήκε ένας άλλος διάολος: ότι στις εκχυλίσεις με τον τρόπο που λες και την πολύ καλύτερη ομοιομορφία, η γεύση δεν ήταν το ίδιο καλή! (μόνιμα σκέφτομαι πως όσο απλά μπορείς να περιγράψεις την διαδικασία του εσπρέσσο, το ίδιο εύκολα μπορεί να σε τρελάνει...) Οπότε συνέχισα τις δοκιμές, προσέχοντας τη γεύση, χωρίς τελικά να βγάλω συμπέρασμα, καθώς βαρέθηκα τελικά να τις κάνω ελεγχόμενες, με την μόνη παράμετρο που αλλάζει να είναι αυτή κλπ.

Εν κατακλείδι, ναι. Αυτό που λες για το κούνημα "να έρθουν τα πάνω κάτω, μίξερ" πως βελτιώνει σημαντικά το ομοιόμορφο της εκχύλισης για single dosing κόψιμο, το επιβεβαιώνω. Και μάλιστα νομίζω πως αξίζει να μην είναι κρυμένο εδώ, αλλά θα το κάνω θεματάκι στις Τεχνικές, με link εδώ. Ευχαριστώ! :oneup:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από After » Κυρ Νοέμ 27, 2022 1:42 pm

todoornot έγραψε:
Κυρ Νοέμ 27, 2022 12:39 pm

Εν κατακλείδι, ναι. Αυτό που λες για το κούνημα "να έρθουν τα πάνω κάτω, μίξερ" πως βελτιώνει σημαντικά το ομοιόμορφο της εκχύλισης για single dosing κόψιμο, το επιβεβαιώνω. Και μάλιστα νομίζω πως αξίζει να μην είναι κρυμένο εδώ, αλλά θα το κάνω θεματάκι στις Τεχνικές, με link εδώ. Ευχαριστώ! :oneup:
Χαίρομαι που βοήθησα γιατί μέχρι να το ανακαλύψω δεν είχα καμία σταθερότητα στις εκχυλίσεις και το channeling έκανε πάρτι
Προσωπικά πιστεύω πως ακόμα και πανάκριβοι single dose οικιακοί μύλοι των 4000 ευρώ, το χρειάζονται
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Νοέμ 27, 2022 3:05 pm

After έγραψε:
Κυρ Νοέμ 27, 2022 1:42 pm
todoornot έγραψε:
Κυρ Νοέμ 27, 2022 12:39 pm

Εν κατακλείδι, ναι. Αυτό που λες για το κούνημα "να έρθουν τα πάνω κάτω, μίξερ" πως βελτιώνει σημαντικά το ομοιόμορφο της εκχύλισης για single dosing κόψιμο, το επιβεβαιώνω. Και μάλιστα νομίζω πως αξίζει να μην είναι κρυμένο εδώ, αλλά θα το κάνω θεματάκι στις Τεχνικές, με link εδώ. Ευχαριστώ! :oneup:
Χαίρομαι που βοήθησα γιατί μέχρι να το ανακαλύψω δεν είχα καμία σταθερότητα στις εκχυλίσεις και το channeling έκανε πάρτι
Προσωπικά πιστεύω πως ακόμα και πανάκριβοι single dose οικιακοί μύλοι των 4000 ευρώ, το χρειάζονται
Γιώργο After δεν είναι η πρώτη φορά που βοηθάς η η πρόταση σου, γνώμη, συμβουλή, πιάνει τόπο και εγώ προσωπικά έχω λάβει γνώσεις από εσένα που μου είναι χρήσιμες :cfstd:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από After » Κυρ Νοέμ 27, 2022 3:53 pm

Σημασία έχει να είμαστε αιώνιοι μαθητές, πάντα θα υπάρχει κάτι καινούργιο να μάθουμε
Πριν λίγα χρόνια ποιος θα περίμενε να παίρνεις καφεδαρα σε 16" (turbo shot) :coffee:
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Νοέμ 27, 2022 4:06 pm

After έγραψε:
Κυρ Νοέμ 27, 2022 3:53 pm
Σημασία έχει να είμαστε αιώνιοι μαθητές, πάντα θα υπάρχει κάτι καινούργιο να μάθουμε
Πριν λίγα χρόνια ποιος θα περίμενε να παίρνεις καφεδαρα σε 16" (turbo shot) :coffee:
viewtopic.php?f=4&t=8138&hilit=turbo+shot
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση