Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από geoiron » Τετ Νοέμ 30, 2022 2:12 pm

After έγραψε:
Τετ Οκτ 12, 2022 10:31 pm
Όπως αλεθεις στο δοχειακι, κάνε ένα καλό ανακάτεμα με κάτι λεπτό, όπως ένα σουβλάκι, και μετά ρίξτο στο καλάθι
Κατόπιν κατανομή και πάτημα

Αυτό πρέπει να το κάνουν ΌΛΟΙ όσοι κάνουν single dose και δεν φτάνει μόνο το WDT διότι δεν ανακατεύονται τα fines
Και φυσικά αλλάζει δραματικά προς το καλύτερο την εκχύλιση
Καλησπέρα και από εμένα. Εφαρμόζω το tip που μας έδωσες, και σε ευχαριστώ για αυτό, εδώ και τρεις μέρες. Αποτέλεσμα είναι να έχει μειωθεί δραματικά το channeling με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην γεύση!
Συγνώμη για το :offtopic: τώρα είδα που δημοσιεύτηκε.

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Lelit Anita PL042TEMD αλλαγη στην εκχυλιση ξαφνικα

Δημοσίευση από madnifestah » Κυρ Δεκ 04, 2022 10:25 am

After έγραψε:
Πέμ Οκτ 13, 2022 1:32 pm
Η ανάδευση, για να το πω σωστά, στο δοχείο που κάνουμε την άλεση, πριν το ρίξουμε στο καλαθάκι
Όχι απλά WDT, ανάδευση καλή, να έρθουν τα πάνω κάτω, μίξερ

Δεν μιλάμε για ελαφρά βελτίωση, μιλάμε για την νύχτα με την μέρα, και το παραπάνω είναι προσωπική εμπειρία

Από εκεί που είχα συνέχεια channeling, τώρα η εκχύλιση ξεκινάει ομοιόμορφα από όλες τις τρύπες και παραμένει σταθερή μέχρι το τέλος, δοκίμασε το και περιμένω τις εντυπώσεις σου
το δοκίμασα και εγω... μετά απο μια εβδομαδα πέταξα την βάση για το portafilter που έχει ο vario μέσα στο συρτάρι και πλέον αλέθω μόνο στο δοχείο του.
ανακάτεμα και κουνημα του αλεσμενου καφε στο δοχειο του,funnel στο portafilter πεταμα μεσα ο καφες,wtd-level-tamp
αρκετά μεγάλη διαφορά και σταθερό αποτέλεσμα...

Απάντηση