Solis barista perfetta

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
NikMak
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2022 9:22 pm

Solis barista perfetta

Δημοσίευση από NikMak » Τρί Οκτ 11, 2022 12:39 am

Καλησπέρα σας,
Θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτή τη μηχανή;
https://solis.com/int_en/solis-barista-perfetta-plus

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Solis barista perfetta

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Οκτ 11, 2022 3:02 am

Την κοίταζα κάποτε επειδή την έβρισκα σε κατάσταση "Σαν Καινούρια" στο Άμαζον στα 150 χωρίς τα μεταφορικά.

Διάβασα ότι το group head του είναι πλαστικό, κάτι που ίσως βοηθάει αν θες γρήγορα εκχύλιση μετά το άνοιγμα της μηχανής για να έχει μια κάποια θερμική σταθερότητα, αλλά μην περιμένεις καλή ποιότητα κατασκευής όπως άλλες γνωστές μάρκες.
Πολλοί επίσης δείχναν εικόνες από το puck να έχει μια τρύπα, που σημαίνει πως το νερό δεν τρέχει ομοιόμορφα και σίγουρα θα χρειαστείς puck screen που θα πρέπει να το ζεσταίνεις πρώτα. (δε θυμάμαι καν τι μέγεθος portafilter έχει).
Το μανόμετρο δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι, η θερμοκρασία του νερού επίσης δεν ξέρω πόσο σταθερή είναι.

tldr, αν τη βρεις φθηνά, ίσως, και να είναι καλύτερη επιλογή από την Dedica της Delonghi.

NikMak
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2022 9:22 pm

Re: Solis barista perfetta

Δημοσίευση από NikMak » Τρί Οκτ 11, 2022 11:49 am

Καλημερα,
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτηκα πως για να έχει τριοδη βαλβίδα και κάποιου είδους έλεγχο θερμοκρασίας πρέπει να είναι ικανοποιητική. Ελπίζω να μην έκανα λάθος...

Απάντηση