Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από nikstgr » Τρί Αύγ 30, 2022 11:16 am

οταν πατας το κουμπακι της εκχυλισης κανει μονο του preinfusion και μετα την εκχυλιση, δε χρειαζεται να πατησεις μονος σου. κανε μια εκχυλιση σκετο νερο και θα το δεις πως δουλευει, χωρις να πατησεις τιποτα και θα σταματησεις μονο του οταν τελειωσει.

Εφοσον βαζεις περιξ 18γρ, μιλαμε παντα για διπλη δοση, οποτε παντα θα πατας το κουμπακι με τα 2 φλυτζανια ΑΛΛΑ θα το πατας παντα ξανα για να σταματησει οταν φτασει στα επιθυμητα σου γραμμαρια, γιατι απο default βγαζει πολυ νερο και θα τραβηξει πολυ η εκχυλιση.

Μπορεις να αλλαξεις τον ογκο του νερου που βγαζει στην εκχυλιση κρατωντας πατημενο το κουμπακι για οση ωρα θες αλλα δε θα το κανεις γιατι καθε καφες ειναι διαφορετικος, επισης μετραμε βαρος, οχι ογκο. αλλος καφες θα ειναι 36γρ γιατι εχει 15γρ αφρο που λεει ο λογος και αλλος γιατι εχει 5γρ, οποτε καθε φορα θα ειναι διαφορετικη η ποσοτητα νερου. Θα μπορουσες να το κανεις μονο αν πινεις παντα και μονο εναν καφε, αλλα κανεις δεν το κανει αυτο σπιτι του, μονο στις καφετεριες :lick:

Ρυθμιση θερμοκρασιας, βαλε μεγιστο γιατι δεν πιανει καλες θερμοκρασιες ετσι κι αλλιως. Ρυθμιση σκληροτητας, αναλογα τι νερο χρησιμοποιεις και ποσους καφεδες φτιαχνεις. Καποιος θα ελεγε στη μεσαια. Εγω χρησιμοποιω Θεωνη/Κωστηλατα και το εχω στο μεγιστο, δε με νοιαζει ιδιαιτερα :lick:

Επισης, να ανοιγεις τη μηχανη αρκετη ωρα πριν φτιαξεις καφε για να ζεσταινεται περισσοτερο.

Αν το καλαθακι ειναι 18γρ, το 18 ειναι ενας μπουσουλας, αν ειναι ψιλο το κοψιμο, χωραει πιο πολυ, αν ειναι χοντρο, χωραει πιο λιγο αφου οι κοκκοι πιανουν περισσοτερο χωρο. Στα blends αν δεν κανω λαθος, ειναι παντα τουλαχιστον medium ψησιμο, οποτε θα εισαι γυρω στα 17,5γρ περιπου. 17-18 θα ελεγα λογικα. Αν καποιος πιο εμπειρος εχει καλυτερη ιδεα για τα blends, να μας πει.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από Spira » Τρί Αύγ 30, 2022 4:52 pm

Είχα την συγκεκριμένη μηχανή για κάποιο διάστημα Και με το μαμά pressurized και με unpressurized.

Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς με το μαμά presurized καλαθάκι. Εκεί πέρα μην μετράς χρόνους καθώς δεν ισχύει τίποτα. Γενικά πρέπει να βρεις το κόψιμο που παίζει η μηχανή για να μην μπουκώνει και από εκεί και πέρα δεν έχεις να κάνεις δοκιμές.
Η μόνη σου επιλογή θα είναι πόσο νερό θα αφήσεις να τρέξει.
Μαξ 14 γραμμάρια χωράει το μαμά καλαθάκι.

Πειραματισμούς με χρόνους και κόψιμο κτλ θα κάνει μόνο με το presurized καλαθάκι.

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τετ Αύγ 31, 2022 6:41 am

nikstgr έγραψε:
Τρί Αύγ 30, 2022 11:16 am
οταν πατας το κουμπακι της εκχυλισης κανει μονο του preinfusion και μετα την εκχυλιση, δε χρειαζεται να πατησεις μονος σου. κανε μια εκχυλιση σκετο νερο και θα το δεις πως δουλευει, χωρις να πατησεις τιποτα και θα σταματησεις μονο του οταν τελειωσει.

Εφοσον βαζεις περιξ 18γρ, μιλαμε παντα για διπλη δοση, οποτε παντα θα πατας το κουμπακι με τα 2 φλυτζανια ΑΛΛΑ θα το πατας παντα ξανα για να σταματησει οταν φτασει στα επιθυμητα σου γραμμαρια, γιατι απο default βγαζει πολυ νερο και θα τραβηξει πολυ η εκχυλιση.

Μπορεις να αλλαξεις τον ογκο του νερου που βγαζει στην εκχυλιση κρατωντας πατημενο το κουμπακι για οση ωρα θες αλλα δε θα το κανεις γιατι καθε καφες ειναι διαφορετικος, επισης μετραμε βαρος, οχι ογκο. αλλος καφες θα ειναι 36γρ γιατι εχει 15γρ αφρο που λεει ο λογος και αλλος γιατι εχει 5γρ, οποτε καθε φορα θα ειναι διαφορετικη η ποσοτητα νερου. Θα μπορουσες να το κανεις μονο αν πινεις παντα και μονο εναν καφε, αλλα κανεις δεν το κανει αυτο σπιτι του, μονο στις καφετεριες :lick:

Ρυθμιση θερμοκρασιας, βαλε μεγιστο γιατι δεν πιανει καλες θερμοκρασιες ετσι κι αλλιως. Ρυθμιση σκληροτητας, αναλογα τι νερο χρησιμοποιεις και ποσους καφεδες φτιαχνεις. Καποιος θα ελεγε στη μεσαια. Εγω χρησιμοποιω Θεωνη/Κωστηλατα και το εχω στο μεγιστο, δε με νοιαζει ιδιαιτερα :lick:

Επισης, να ανοιγεις τη μηχανη αρκετη ωρα πριν φτιαξεις καφε για να ζεσταινεται περισσοτερο.

Αν το καλαθακι ειναι 18γρ, το 18 ειναι ενας μπουσουλας, αν ειναι ψιλο το κοψιμο, χωραει πιο πολυ, αν ειναι χοντρο, χωραει πιο λιγο αφου οι κοκκοι πιανουν περισσοτερο χωρο. Στα blends αν δεν κανω λαθος, ειναι παντα τουλαχιστον medium ψησιμο, οποτε θα εισαι γυρω στα 17,5γρ περιπου. 17-18 θα ελεγα λογικα. Αν καποιος πιο εμπειρος εχει καλυτερη ιδεα για τα blends, να μας πει.
Καλημερα φιλαρακι μου,σε ευχαριστω πολυ και σενα για την βοηθεια σου :a048: Στο συγκεκριμενο καφε που πηρα δοκιμαστικα στο λεπτο κοψιμο δεν μου τον κοβει καθολου.οταν τον παω στη μεση σχεδον μου κοβει στο επιπεδο 10-15 δηλαδη medium προς coarsed,το maximum του μυλου ειναι 25 coarsed.Απλα εκει δν εχω καταλαβει ποσα γραμμαρια κοκκο πρεπει να βαλω και τι πατημα πρεπει να κανω

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τετ Αύγ 31, 2022 6:51 am

Spira έγραψε:
Τρί Αύγ 30, 2022 4:52 pm
Είχα την συγκεκριμένη μηχανή για κάποιο διάστημα Και με το μαμά pressurized και με unpressurized.

Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς με το μαμά presurized καλαθάκι. Εκεί πέρα μην μετράς χρόνους καθώς δεν ισχύει τίποτα. Γενικά πρέπει να βρεις το κόψιμο που παίζει η μηχανή για να μην μπουκώνει και από εκεί και πέρα δεν έχεις να κάνεις δοκιμές.
Η μόνη σου επιλογή θα είναι πόσο νερό θα αφήσεις να τρέξει.
Μαξ 14 γραμμάρια χωράει το μαμά καλαθάκι.

Πειραματισμούς με χρόνους και κόψιμο κτλ θα κάνει μόνο με το presurized καλαθάκι.
Καλημερα φιλαρακι μου σε ευαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου :a048: :a048: .Πολυ σωστα για την ωρα ειμαι με το μαμα πορταφιλτερ.Αρα 14γρ κοκκο να κοβω?γιατι δεν ηξερα ποσα χωραει.Πχ ο καφες αυτος θελει πιο χοντρο κοψιμο ειδα,αλλα ειχα δει εναν στο youtube με ακριβως το ιδιο σετ μηχανης και μυλου και κοβει παντα στο finer (1-3 επιπεδο του μυλου) και βγαζει κατι καφεδακια παναγια μου.και διαβαζα στα σχολια πως δεν ειχε βαλει τα washers για πιο finer κοψιμο.Απλα τονιζε να ειναι φρεσκος κοκκος και καλο πατημα,βεβαια εχει το γυμνο πορταφιλτερ που λογικα παιζει κ αυτο το ρολο του.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από nikstgr » Τετ Αύγ 31, 2022 8:23 am

Ναι το γυμνό portafilter είναι το παν! Είναι άλλη μηχανή με αυτό..

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από Spira » Τετ Αύγ 31, 2022 8:51 am

BeRe έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 6:51 am
Spira έγραψε:
Τρί Αύγ 30, 2022 4:52 pm
Είχα την συγκεκριμένη μηχανή για κάποιο διάστημα Και με το μαμά pressurized και με unpressurized.

Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς με το μαμά presurized καλαθάκι. Εκεί πέρα μην μετράς χρόνους καθώς δεν ισχύει τίποτα. Γενικά πρέπει να βρεις το κόψιμο που παίζει η μηχανή για να μην μπουκώνει και από εκεί και πέρα δεν έχεις να κάνεις δοκιμές.
Η μόνη σου επιλογή θα είναι πόσο νερό θα αφήσεις να τρέξει.
Μαξ 14 γραμμάρια χωράει το μαμά καλαθάκι.

Πειραματισμούς με χρόνους και κόψιμο κτλ θα κάνει μόνο με το presurized καλαθάκι.
Καλημερα φιλαρακι μου σε ευαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου :a048: :a048: .Πολυ σωστα για την ωρα ειμαι με το μαμα πορταφιλτερ.Αρα 14γρ κοκκο να κοβω?γιατι δεν ηξερα ποσα χωραει.Πχ ο καφες αυτος θελει πιο χοντρο κοψιμο ειδα,αλλα ειχα δει εναν στο youtube με ακριβως το ιδιο σετ μηχανης και μυλου και κοβει παντα στο finer (1-3 επιπεδο του μυλου) και βγαζει κατι καφεδακια παναγια μου.και διαβαζα στα σχολια πως δεν ειχε βαλει τα washers για πιο finer κοψιμο.Απλα τονιζε να ειναι φρεσκος κοκκος και καλο πατημα,βεβαια εχει το γυμνο πορταφιλτερ που λογικα παιζει κ αυτο το ρολο του.
η διαφορά η τεράστια είναι στο pressurized vs non pressurized. Εφόσον έχει βάλει γυμνό portafilter λογικά είναι και σε non pressurized. Με αυτές τις τεχνικές θα ασχοληθείς ΜΟΝΟ με non pressurized. Εντάξει θαύματα μην περιμένεις με την συγκεκριμένη μηχανή, αλλά έχοντας έναν καλό και εύκολο καφέ θα απολάυσεις κάποια καλά καφεδάκια και θα μάθεις κάποιες από την τεχνικές και μετά μπορείς αργότερα να αποφασίσεις αν θα μεταβείς σε κάποια καλύτερη.

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τετ Αύγ 31, 2022 6:02 pm

Δεν εχω ακομα το γυμνο πορταφιλτερ..Τι εννοεις ευκολο καφε?υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβαινω πως πρεπει να κοψω τον καφε που εχω επιλεξει?π.χ αυτος ο καφες πρεπει να κοπει χοντρα ή λεπτα?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Αύγ 31, 2022 6:42 pm

Εύκολος καφές είναι μια Βραζιλία η ένα blend συνήθως
που δεν κρύβει εκπλήξεις γευστικές κυρίως και δεν έχει πολλές απαιτήσεις από μια μηχανή η ένα μύλο άλεσης, καθώς και το ψήσιμο του που θέλει άλλες θερμοκρασίες αν είναι πχ light roasted.

Και ο καφές έχει την δική του πυκνότητα.
Όσο το υψόμετρο αυξάνεται τόσο και η πυκνότητα του γίνεται μεγαλύτερη άρα αλλάζει και η κοπή του.
..Για πάντα και μια μέρα.

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τετ Αύγ 31, 2022 7:17 pm

laonikos78 έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 6:42 pm
Εύκολος καφές είναι μια Βραζιλία η ένα blend συνήθως
που δεν κρύβει εκπλήξεις γευστικές κυρίως και δεν έχει πολλές απαιτήσεις από μια μηχανή η ένα μύλο άλεσης, καθώς και το ψήσιμο του που θέλει άλλες θερμοκρασίες αν είναι πχ light roasted.

Και ο καφές έχει την δική του πυκνότητα.
Όσο το υψόμετρο αυξάνεται τόσο και η πυκνότητα του γίνεται μεγαλύτερη άρα αλλάζει και η κοπή του.
για την ωρα μου φαινονται βουνο ολες αυτες οι λεπτομερειες..και δεν ξερω αν υπαρχουν καπου να τα διαβασω να παρω μια ιδεα.Παντως αυτος που πηρα απο coffee island ειναι roasted medium-dark.Δοκιμασα πιο χοντρο κοψιμο και ετρεξε ο καφες απλα μου ετρεξε πολυ λιγο με τη διπλη δοση και δεν ξερω το γιατι.Ζυγισα 12γρ πριν κοψω και πατησα ελαφρως,και οταν εβγαλα το πορταφιλτερ δεν ηταν λασπη αλλα ηταν νωπο και σφιχτο το κεκακι.Αυτο σημαινει κατι που εκανα λαθος?

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από Spira » Πέμ Σεπ 01, 2022 3:51 pm

BeRe έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 6:02 pm
Δεν εχω ακομα το γυμνο πορταφιλτερ..Τι εννοεις ευκολο καφε?υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβαινω πως πρεπει να κοψω τον καφε που εχω επιλεξει?π.χ αυτος ο καφες πρεπει να κοπει χοντρα ή λεπτα?
Δεν υπάρχει συγκεκριμένος μπουσουλας. Θα το βρεις από μόνος σου. Αλλά με το pressurized καλαθάκι εφόσον βρεις ένα κοψιμο για το καφέ που λειτουργεί η μηχανή και να το αλλάξεις δεν θα δεις κάποια ιδαίτερη διαφορά στο αποτέλεσμα. Αντιθέτως με τον non-pressurized το όλο αποτέλεσμα θα εξαρτάται από το κόψιμο του καφέ. Οπότε προς στιγμήν δεν χρειάσεται να δώσεις καμιά σημασία με το κόψιμο το puck κτλ.

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, πολλά θα τα καταλάβεις στην πορεία σιγά σιγά.

Απάντηση