Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Δευ Αύγ 29, 2022 8:31 pm

τπτ ξανα τα ιδια.πφφ προσπαθω να το βρω αλλα τπτ :a116: Απογοητευομαι λιγο αλλα δεν ξερω που γινεται το λαθος για να το διορθωσω.Αυτη τη φορα πηγα με το ματι στον καφε,κοψιμο δεν αλλαξα εμεινα στο 5.παλι μ βγηκε παραπανω ο καφες.Το γεμισα οσο θεωρησα χρειαζοταν,πατησα ελαφρα κ παλι δν εβγαζε,ακουγα το ζορισμα της μηχανης κ δν εβγαζε.Μετα εβαλα τον καφε π μ περισσεψε να δω αν θα τρεξει κ ετρεξε αλλα το πεταξα εννοειται.Μετα μ εκανε κατι αλλο εντυπωση,πριν κανω χρηση της μηχανης την καθαρισα οπως ελεγε κ εκανα τις ρυθμισεις για το καυτο νερο,σκληροτητα κτλ.Ομως παρατηρησα οταν παταγα να τρεξει ο καφες εκανε κατι σαν φλασινγκ κ μετα ξεκιναγε να κανει κανονικη ροη.Πηγαινε να ξεκινησει κ μετα απο 4-5 δευτερα σταματαγε κ ξαναπαταγα το κουμπι να τρεξει.προφανως σταματαγε επειδη ζοριζοταν?πφφ τι πρεπει να κανω?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Αύγ 29, 2022 9:22 pm

Μάλλον κόψε πιο χοντρά γιατί μπουκώνει η μηχανή.
Κόψε πιο χοντρά και πάτα ίσα ίσα ώστε να στρωθεί ο καφές.
Μάλλον κόβεις σαν πούδρα και δεν τρέχει.
..Για πάντα και μια μέρα.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από nikstgr » Δευ Αύγ 29, 2022 10:37 pm

Αυτό το flushing που λες είναι το pre infusion. Είναι τεχνική που χρησιμοποιείται στην εκχύλιση. Βγάζει λίγο νερό και μετά από κάποια δευτερόλεπτα ξεκινάει η κανονική ροή με τη μέγιστη πίεση. Κόψε πιο χοντρά. Του coffee island θέλουν χοντρό σχετικά κόψιμο. Επειδή θα είναι χοντρό το κόψιμο δε θα χωράει πάρα πολλά γραμμάρια. Και συνταγή υπολόγισε 1:2 περίπου σε λιγότερο από 30". Όταν θα πάρεις το γυμνό καλαθάκι βάζε 17.5γρ και να παίρνεις 35γρ σε 30". Θα δεις θα είναι όντως κακαο-σοκολατενιος. Μετά από εκεί και πέρα θα κάνεις δοκιμές ανάλογα τα γούστα σου. Εγώ μένω σε αυτές τις συνταγές γιατί φτιάχνω και για τη γυναίκα μου και της αρέσουν. Ακόμα και του coffee island που παίρνω όταν ξεμενω και είναι κάποιες φορές 3 μηνών καφές είναι αισθητά καλύτερος από των καφετεριών έξω. Καλά τώρα στις διακοπές η διαφορά ήταν χαώδης.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από nikstgr » Δευ Αύγ 29, 2022 10:38 pm

Επίσης για καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα πάτα το κουμπάκι του ατμού για 2-3" και μετά πάτα πάλι της εκχύλισης για να σταματήσει. Μετά κάνε μια σκέτη νερό μονή εκχύλιση και μετά κάνε την κανονική εκχύλιση.

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τρί Αύγ 30, 2022 9:30 am

Καλημερα παιδια,προσπαθω να το βρω ακομη.ο καφες οπου να ναι τελειωνει απτο πεταμα χαχα.Οντως θελει πιο χοντρο κοψιμο ο καφες,αυτη τη στιγμη ειμαι στο νουμερο 11-12 του μυλου και τρεχει ο καφες.Αλλα βγαινει ανοιχτοχρωμος με αραιη κρεμα.Επισης ποσα γραμμαρια προτεινετε τωρα να του βαζω ωστε να βγαινει πιο καλο σωμα?μετα παταω να pre-infusion και το σταματαω και οταν βαζω το γκρουπ κ ξαναπαταω να τρεξει τρεχει πολυ λιγα δευτερα..Πφφ θα το βρω που θα παει με τη βοηθεια σας φυσικα,και ευχαριστω παρα πολυ παιδια ως τωρα να ειστε καλα!!

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τρί Αύγ 30, 2022 9:33 am

Επισης εχετε να προτεινετε καποια ρυθμιση στη θερμοκρασια,σκληροτητα κτλ?μπορω επισης να ρυθμισω ποσα δευτερα να τρεχει ο καφες?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από laonikos78 » Τρί Αύγ 30, 2022 9:43 am

BeRe έγραψε:
Τρί Αύγ 30, 2022 9:30 am
Καλημερα παιδια,προσπαθω να το βρω ακομη.ο καφες οπου να ναι τελειωνει απτο πεταμα χαχα.Οντως θελει πιο χοντρο κοψιμο ο καφες,αυτη τη στιγμη ειμαι στο νουμερο 11-12 του μυλου και τρεχει ο καφες.Αλλα βγαινει ανοιχτοχρωμος με αραιη κρεμα.Επισης ποσα γραμμαρια προτεινετε τωρα να του βαζω ωστε να βγαινει πιο καλο σωμα?μετα παταω να pre-infusion και το σταματαω και οταν βαζω το γκρουπ κ ξαναπαταω να τρεξει τρεχει πολυ λιγα δευτερα..Πφφ θα το βρω που θα παει με τη βοηθεια σας φυσικα,και ευχαριστω παρα πολυ παιδια ως τωρα να ειστε καλα!!
Καλημέρα να έχεις!
Χωρίς γυμνό καλαθάκι δεν θα καταφέρεις να πάρεις κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα οπότε κάνε λίγη υπομονή μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα σου έρθει.
Ότι και να κάνεις τώρα η μηχανή με αυτό το καλαθάκι που έχεις θα σου λέει ΟΧΙ. :coffee:
..Για πάντα και μια μέρα.

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τρί Αύγ 30, 2022 9:55 am

Εχεις απολυτο δικιο.θα κοιταξω και τοτε να παραγγειλω ενα καφε φρεσκο απο αυτα που μου προτεινες,και νομιζω τοτε θα θελει πιο λεπτο κοψιμο.πως θα καταλαβω ποτε ο καφες ειναι φρεσκος πριν τον παραγγειλω?

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Αύγ 30, 2022 9:56 am

Γενικά μια καλή μέθοδος για να δεις πόσα γραμμάρια χωράει το καλαθάκι σου, είναι να βάλεις μια ποσότητα, πχ 16 γραμμάρια, και να τη κάνεις tamp όπως συνηθίζεις, να κουμπώσεις το portafilter στη μηχανή, και να το ξεκουμπώσεις. Αν δεις αποτύπωμα της βίδας του shower screen στο πάνω μέρος του καφέ, έχεις βάλει πολύ καφέ και πρέπει να τον μειώσεις κατά μισό με ένα γραμμάριο. Αν δεν δεις αποτύπωμα, αυξάνεις λίγο ακόμα τη δόση.

Τώρα γενικά νομίζω δεν υπάρχουν τα ιδανικά γραμμάρια σε κάθε δόση, αλλά ο κάθε καφές συνήθως έχει δική του συνταγή. Κάποιοι καφέδες ζητάνε 18γρ με αναλογία 1:2 σε 25 δευτερόλεπτα, άλλοι ζητάνε λιγότερα γραμμάρια, άλλοι περισσότερα. Οπότε αν ο καφές που πήρες αναγράφει συνταγή, ακολουθείς αυτήν. Τώρα αν το καλαθάκι σου χωράει 18γρ, παίζεις με αυτά που είναι πιο στάνταρ, αλλιώς με τη παραπάνω διαδικασία βρίσκεις τη μέγιστη που χωράει το καλαθάκι.

Τώρα σχετικά με το χρώμα και τη κρέμα, θα έλεγα να μην έχεις αυτά σαν μέτρο σύγκρισης, αλλά να βρεις την αναλογία 1:2 με το σωστό κόψιμο και πάτημα. Μπορεί να χρειαστεί να χαλάσεις και άλλο ένα σακουλάκι, αλλά μαθαίνεις οπότε δε πάνε χαμένα :)
Γενικά για να βρεις την αναλογία, πρέπει να έχεις σταθερές στα γραμμάρια και στο χρόνο. Οπότε μην αλλάζεις ποτέ τα γραμμάρια, και τρέξε πάντα για 25 δευτερόλεπτα, μέχρι να βρεις τη σωστή αναλογία. Μόνο όταν φτάσεις την αναλογία αρχίζεις να κοιτάς γεύση, καθώς πλέον είσαι στο σωστό διάστημα της εκχύλισης, και εκεί πρέπει να παίξεις με βάση τον καφέ σου για να βρεις τη σωστή γεύση.

Εκεί μετά μπαίνουν οι κανόνες ξινός/πικρός. Αν είναι πικρός σημαίνει ότι έχει γίνει υπερβολική εκχύλιση, οπότε κόβεις ελάχιστα πιο χοντρά και ξαναδοκιμάζεις. Αν είναι ξινός έχει γίνει υποεκχύλιση, οπότε κόβεις λίγο πιο ψιλά και δοκιμάζεις.

Καλά πειράματα και καλή τύχη!

BeRe
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:19 pm

Re: Delonghi Dedica ec685 και Μύλος Graef CM 702

Δημοσίευση από BeRe » Τρί Αύγ 30, 2022 10:02 am

Θαναση μου σε ευχαριστω πολυ και σενα για τις πληροφοριες σου!Ειμαι νεος ρε αλανια,αλλα που θα παει θα το βρω!Εννοειται ας πεταξω οσο καφε θελει αρκει να το βρω.Αρχη ειμαι ακομα μεχρι να αρχιζω να μαθαινω στο σχολειο του καφε :respekt:

Απάντηση