Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από laonikos78 » Σάβ Ιουν 11, 2022 1:52 am

Από την αρχή με τον λόγο σου δείχνεις μια προτίμηση στην ECM.
Είπες ότι ο χώρος είναι περιορισμένος, εκεί η Oscar και η Bezzera δεν χωράνε. (κατανοητό)
Η Lelit έχει τα δικά της και όπως λες σε χαλάνε πράγματα (οχι δεν είσαι περίεργος, τα λεφτά σου θα δώσεις).
Όμως ως και 1000€ που θα δώσεις και οι μηχανές στα χρηματα αυτά συγκεκριμένες.
Η ECM Casa V σου κλείνει το μάτι ;) και εσύ το συζητάς! :D
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από After » Σάβ Ιουν 11, 2022 8:08 am

Να ξέρεις επειδή βλέπουμε όλοι τον εαυτό μας σε εσένα, χάνεις πολύ περισσότερα χρήματα με το να πάρεις μια τώρα που τελικά δεν θα σε καλύψει , θα αναγκαστείς να την πουλήσεις και μετά να πάρεις μια άλλη

Μια ψήφος για μένα ακόμα για την Bz10, θα δώσεις λίγα παραπάνω τώρα αλλά δεν θα χρειαστεί να την αλλάξεις αργότερα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Ιουν 11, 2022 9:54 am

Η αλλάζεις κατηγορία ή μενεις ως έχεις.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από dimm » Σάβ Ιουν 11, 2022 6:58 pm

Ειλικρινά δεν έχει νόημα να δώσεις χρήματα για ίδια τεχνολογία, δλδ μονό boiler ειδικα εαν κανεις και καπουτσινο καθημερινα!

Αντιλαμβάνομαι το κόστος στο να πας σε heat exchange ή dual boiler, δες και για μεταχειρισμενες

pablack
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2022 9:35 am
Όνομα: Λευτέρης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon Specia

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από pablack » Παρ Αύγ 19, 2022 10:44 am

Καλημέρα,
Τελικά δεν προχώρησα σε καμία αγορά γιατί έχετε δίκιο όσον αφορά το Pid.
Ίσως να μου βγήκε και σε καλό , γιατί είδα ότι στα χρήματα και μέγεθος που θέλω, υπάρχει πλέον και η Profitec Go, με Pid & Μανόμετρο.
Δεν είναι διαθέσιμη βέβαια ακόμα και μου είπαν από το Barista Να καλέσω από Σεπτέμβρη.

majunior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2018 5:28 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust
Μύλος:: Eureka Club E
Οι καφέδες μου:: Area 51 Ethiopia Yirgacheffe

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από majunior » Παρ Αύγ 19, 2022 2:52 pm

Καταρχήν να δώσω μια ψήφο ΚΑΤΑ του pid. Μετά από χρόνια χρήσης μηχανής με pid, πραγματικά δε βρίσκω λόγω υπάρξης στο συγκεκριμένο gadget.

Στο θέμα ποιότητας, η ECM για μένα, είναι ένα κλικ επάνω.

Για το θέμα double boiler/HX επίσης δε βρίσκω λόγο να δώσεις παραπάνω λεφτά για 2 cappuccino και 2 espresso τη μέρα.

Σχετικά με το νερό, χρησιμοποιώ κανάτα Brita. Τα φίλτρα κάνουν €7,90 στα σούπερ μάρκετ και κάτω από €5 online (παίζει ανάλογα με τα τεμάχια που θα πάρεις). Έχουν επίσημη διάρκεια 1 μήνα αλλά με νερό Αθήνας και μικρή χρήση (πχ. μόνο για να γεμίζεις τη μηχανή) ο ζωή τους ξεπερνά κατά πολύ τους 2 μήνες. Αυτό το έχω επιβεβαιώσει με δικές μου μετρήσεις. Με χρήση κανάτας, στη δική μου μηχανή πάντα, οι αποθέσεις αλάτων είναι απειροελάχιστες (για χρήση 1-2 καφέδες τη μέρα).

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από giorgos.b » Σάβ Αύγ 20, 2022 7:26 pm

majunior έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 2:52 pm
Καταρχήν να δώσω μια ψήφο ΚΑΤΑ του pid. Μετά από χρόνια χρήσης μηχανής με pid, πραγματικά δε βρίσκω λόγω υπάρξης στο συγκεκριμένο gadget.
δε λέω, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του και να τη λέει, αλλά να μην αποπροσανατολίζουμε και τον κόσμο
majunior έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 2:52 pm
Για το θέμα double boiler/HX επίσης δε βρίσκω λόγο να δώσεις παραπάνω λεφτά για 2 cappuccino και 2 espresso τη μέρα.
Σχετικά με τον capuccino και single boiler vs HX/DB:
η παρουσία dedicated steam boiler (HX/DB),
- πέρα από την προφανή διαφορά στην ευκολία εφόσον έχεις διαθέσιμο τον ατμό ανά πάσα στιγμή (η διαφορά γίνεται πιο έντονη σε E61 SB μηχανές που αν θες να πας π.χ από ατμό σε καφέ χρειάζεται χρόνος για να επανέλθει η θερμοκρασία στο γκρουπ αφού έχει πάει πάνω από 100 βαθμούς οπότε πρέπει να περιμένεις αρκετά),
- σου δίνει διαφορά στην ποιότητα του ατμού (που δεν έχει να κάνει με την ποσότητα των cappuccino που κάνει κανείς). Όσο και να προσπαθήσεις, σε SB μηχανή δεν μπορείς αντίστοιχα ποιοτικό στεγνό ατμό με ό,τι αυτό συνεπάγεται (δημιουργία microfoam κλπ)

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Σεπ 01, 2022 11:30 am

το νερο της αθηνας δεν εχει πολλα αλατα.εχω μονο ενα φιλτρο στην βρυση για το χλωριο το οποιο θεωρητικα κανει ζημια στα μεταλλα.Αφαλατωση μονο με ξυνο μια φορα το εξαμηνο και εισαι μια χαρα.ουτε φιλτρα στην μηχανη ουτε cafiza που κανει ζημια στα μεταλλα του grouphead ουτε τιποτα.Ακομα και backflush με ξυνο η σκετο νερο.Ετσι κανω εγω και στα 20 χρονια που ασχολουμαι και εχουν περασει απο τα χερια μου πανω απο 15 μηχανες ειχα ολους τους λεβητες σε κατασταση καινουργιου.Ακομα και οι αλουμινενιοι.Το διαλυμα το αφηνω το πολυ 20 λεπτα να δρασει.τιποτα αλλο.
Οι ορειχαλκινοι λεβητες οπως της λελιτ ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικοι.Εχω μηχανη του 1983 και ο λεβητας μεσα στην elektra microcasa a leva ειναι σαν καινουργιος. Οι ζημιες στις μηχανες προκαλουνται απο την χρηση ακαταλληλων διαλυματων για καθαρισμο.

η Victoria επειδη την ειχα ειναι πολυ ποιοτικη μηχανη.εγω την εδωσα και πηρα την plus t pid παλι της lelit γιατι μου την εσπαγε που δεν εβλεπα την σταθμη νερου.κατα τα αλλα ηταν τελεια.θα σου προτεινα να κοιταξεις και αυτην που ειναι επισης της ecm
https://www.profitec-espresso.com/produkte/go

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από thanospl68 » Σάβ Σεπ 03, 2022 8:33 pm

Καλησπέρα
και πως αραιώνεται το "ξινό" ?


Θ.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νέα αγορα ECM Casa V ή LELIT PL91T/ VICTORIA

Δημοσίευση από gsisr » Σάβ Σεπ 03, 2022 10:04 pm

Την oscar πάρε χωρίς πολύ σκέψη

Απάντηση