Dolce Gusto η Nespresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
JohnFX
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2022 10:33 am

Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από JohnFX » Τετ Ιουν 01, 2022 11:20 pm

Καλησπέρα(αλλαζωντας κατηγορια στο θεμα), είμαι ανάμεσα στην επιλογή καφετιέρας με καψουλες, στην αρχή είχα αποφασίσει Nespresso

όσο το έψαχνα τόσο δεν την έβρισκα τόσο οικονομική σε θέμα καψουλες
οι περισσότερες που κυκλοφορούν είναι 10 δηλαδή 5 freddo

από την άλλη η dolce προσφέρει καψουλες 16 που ειν νομίζω διπλές δόσεις, και γενικά είναι πιο οικονομικές
επίσης έχω ακούσει πολλά για ανταπτορα ώστε να χρησιμοποιείς nespresso καψουλες στην dolce

έχει κάποιος εμπειρία και από τις δύο να μου πει γενικά σε οικονομία και απόδοση;
ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 02, 2022 12:18 am

Dolce Gusto η Nespresso;

Καμία από τις δύο, πεταμένα λεφτά, νεροπλύματα της αγοράς που λανσάρει ο καπιταλισμός και καφέ δεν θα πιείς μα και οικονομία δεν θα κάνεις.

Από την άλλη αν αγοράσεις μια σοβαρή μηχανή εσπρέσσο και ένα σοβαρό μύλο άλεσης θες περίπου 1000€ και μετά η καφέδες έχουν το κόστος τους, όμως θα πιείς καφεδάρες και οικονομία δεν θα κάνεις.

Διάλεξε εσύ λοιπόν τον τρόπο που δεν θα κάνεις οικονομία!

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα να έχεις! :cfstd:
..Για πάντα και μια μέρα.

JohnFX
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2022 10:33 am

Re: Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από JohnFX » Πέμ Ιουν 02, 2022 3:16 am

κατατοπιστηκοτατος θα ελεγα

αρα 1000+ για καφε στο σπιτι!! :clap:

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 02, 2022 7:46 am

Σωστά μάντεψες καλέ μου φίλε!

1000€ για καφέ στο σπίτι και θα πίνεις καφεδαρες από άλλο πλανήτη.

Η

1000€ κάψουλες όλο το χρόνο και επειδή θα παλεύεις με 2 και 3 κάψουλες την φορά για ένα μόνο καφέ νερόπλυμα στο τέλος της ημέρες θα χτυπάς και έναν απέξω.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από ftso » Πέμ Ιουν 02, 2022 8:01 am

Εχω περάσει και απο dolce gusto (+refillable καψουλες) και nespresso και 1000+ ευρω για καφε στο σπιτι 😛

Με την dolce gusto απο όλους τους καφέδες που υπήρχαν στην αγορα μονο ο μπλε Ardenza έλεγε κάτι. Υψηλή τιμή ομως για αυτο που προσφέρει. Σε συνδιασμό με τις refillable κάψουλες η τιμή έπεφτε αλλα η γεύση λόγο της θερμοκρασίας λογικά ειχε πολύ μεγάλη οξύτητα.

Με nespresso οι επιλογές είναι πολλές. Μάλιστα μπορείς να βρεις ακόμα και καλες μη nestle καψουλες (βλέπε kudu) ή και πολυ οικονομικές (βλεπε lor, Jacobs κτλ). Δοκίμασα τα πάντα. Το αποτέλεσμα στην καλύτερη ηταν μετριότατο.
Βέβαια 7 στους 10 καφεδες που θα πιω σε καφέ έξω είναι ίσως και χειρότερα ή ίδιας τάξης.

Όλοι όμως ψάχνουν τον 'καλο' καφέ.
Αυτόν θα τον βρεις μόνο σε λιγα καφέ που έχουν στόχο να προσφέρουν αυτόν τον καφέ και ξέρουν πως.
Είναι τα 4 M που λένε και οι Ιταλοί.
Αν θέλεις να πιεις και εσυ καλο καφε πρέπει να ασχοληθείς και να επενδύσεις σε αυτα τα 4 Μ.

miscela: το μείγμα του καφέ
macinadosatore: η μηχανή άλεσης
macchina per espresso: η μηχανή espresso
mano: το χέρι του barista

Αν πάλι ο ουρανίσκος σου καλύπτεται απο την πλειοψηφία των καφε εκεί έξω τοτε νομίζω η nespresso λογικά θα σε καλύψει...

ΥΓ: Αν σου αρέσει ο καφές φίλτρου ψάξε για aeropress ή v60. Δεν θα πιεις εσπρέσσο, αλλα σίγουρα γευστικο καφέ αν το ψάξεις

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από evoman » Παρ Ιουν 17, 2022 6:27 pm

Μια εναλλακτική που ίσως δεν έχεις σκεφτεί και η οποία δίνει πολύ καλό φρέντο είναι να πάρεις μια Bialetti Brikka και έναν οικονομικό μύλο (τύπου Graef). Έτσι μπορείς να αγοράζεις όποιον καφέ θέλεις εσύ σε κόκκους και θα έχεις πολύ πιο γευστικό αποτέλεσμα από μια Νεσπρέσσο. Η Dolce Gusto (αν κ εχω καιρό να δοκιμάσω) είναι για τα σκουπίδια.
Για καφέ σε κάψουλα θεωρώ ότι πίνονται μόνο η Ipperespresso και οι κάψουλες της Lavazza για τις αντίστοιχες μηχανές τους, οι οποίες είναι ακριβές χωρίς να προσφέρουν τον ποιοτικότερο καφέ. Όμως η κάψουλα κερδίζει σαφώς σε ευκολία - πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η προετοιμασία εσπρέσσο δεν είναι για όλους. Είναι 90% χόμπι και 10% ανάγκη για καλό καφέ.

Απάντηση