Gaggia New Classic

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
wolfman13
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2022 9:30 am

Gaggia New Classic

Δημοσίευση από wolfman13 » Παρ Μάιος 20, 2022 9:45 am

Καλημέρα,
Μιας και η αύξηση του καφε με εφερε και εμένα να αγοράσω και εγώ μια μηχανή για το σπίτι μου.
αγορασα μια gaggia new classic.
το πρόβλημα που εχω είναι ότι ενώ πήγα στο καφεκοπτείο και έκοψα φρέσκο καφέ με το πωλητή να με ρωτάει τη μηχανή εχω και να μου τον εκοψε για εμένα.
μου βγάζει χάλια καφέ και πολύ γρηγορά .
υπόψιν δεν εχω σωστο ακόμα tamper χρησιμοποιώ αυτό που είχε μέσα η μηχανή. ( μια πρόταση τι να αγοράσω ? )
για δοσομετρητή παλι το κουτάλι που είχε μέσα η μηχανή.

Προσπαθώ να καταλάβω τι κανω λάθος και η απόσταξη είναι πολύ γρηγορη και πετάει δεξιά αριστερά καφέ με πίεση και γίνεται χαμος.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Μάιος 20, 2022 10:19 am

Καλό είναι αφού μπήκες στη διαδικασία να αγοράσεις μηχανή,να πάρεις κι ένα μύλο άλεσης.
Με το να σου αλέθουν άλλοι σε καφεκοπτεια δε θα βγάλεις άκρη.Χασιμο χρόνου,χρημάτων και δε θα πίνεις και καφέ της προκοπής.

wolfman13
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2022 9:30 am

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από wolfman13 » Παρ Μάιος 20, 2022 10:49 am

Zen308 έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 10:19 am
Καλό είναι αφού μπήκες στη διαδικασία να αγοράσεις μηχανή,να πάρεις κι ένα μύλο άλεσης.
Με το να σου αλέθουν άλλοι σε καφεκοπτεια δε θα βγάλεις άκρη.Χασιμο χρόνου,χρημάτων και δε θα πίνεις και καφέ της προκοπής.
καλημερα, είναι μέσα στα πλανά μου για την επόμενη αγορά μου αλλά όχι αμεσα.
εχω ενα μυλο αλεσης αλλα μου ενας delonghi που εκανε μια χαρα τη δουλεια του με μια delonghi μηχανη που ειχα.
ισως να δοκιμάσω να κανω τη πατεντα που βρηκα για τον συγκεκριμενο κοφτη για να μου κοβει πιο ψιλο το καφε.
διάβαζα μόλις και ενα παλιο ποστ με αντιστοιχώ πρόβλημα και ιδια μηχανή και από ότι κατάλαβα είναι θέμα κοψίματος του καφέ.
αν βρίσκεται κάποιος πατρα με καλο μυλο να μου κανει τη χαρη να μου κοψει λιγο καφε σε σωστο να δοκιμασω θα ειναι ο ηρωας της ημερας :P

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από geoiron » Παρ Μάιος 20, 2022 12:51 pm

Καλησπέρα. Δε νομίζω να είναι πρόβλημα μόνο κοπής του καφέ, αν και πιστεύω πως είναι το σημαντικότερο. Αν κατάλαβα καλά, ούτε τη δόση ζυγίζεις και φυσικά ούτε την κατανέμεις σωστά ούτε και την πατάς με το ενδεδειγμένο tamper. Βέβαια και ζυγαριά να πάρεις και σωστό tamper (και τα δύο είναι εντελώς απαραίτητα) αν δεν πάρεις μύλο όπως προαναφέρθηκε, δε θα μπορέσεις να κάνεις σωστό καφέ. Καλή αρχή και καλό διάβασμα.

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από ftso » Παρ Μάιος 20, 2022 3:50 pm

Καλησπέρα, μια λύση ειναι να βάλεις Pressurized basket.
Βέβαια θα πέσεις σε κατηγορία μηχανής των 50-100 ευρώ αλλα μόνο έτσι θα πιεις καφέ χωρίς ταμπερ, μύλο και ζυγαριά ακριβείας.

wolfman13
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2022 9:30 am

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από wolfman13 » Σάβ Μάιος 21, 2022 6:44 pm

ftso έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 3:50 pm
Καλησπέρα, μια λύση ειναι να βάλεις Pressurized basket.
Βέβαια θα πέσεις σε κατηγορία μηχανής των 50-100 ευρώ αλλα μόνο έτσι θα πιεις καφέ χωρίς ταμπερ, μύλο και ζυγαριά ακριβείας.
Το μύλο και το ταμπερ το καταλαβαίνω απόλυτα , τι ζυγαριά ακριβείας νομίζω ότι μετά περνάμε στο άκρο της υπερβολής.εχω βρει τη graef για μύλο έχω διαβάσει συγκεχυμένες άποψης, αξίζει για πρώτο μύλο με ελάχιστο budget αυτή τι στιγμή.;

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από geoiron » Σάβ Μάιος 21, 2022 7:21 pm

Μίλησα για tamper, μύλο και ζυγαριά, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι τα απολύτως απαραίτητα, μαζί με καφέ, νερό και μηχανή φυσικά. Υπερβολή, πάλι κατά τη γνώμη μου, για κάποιον που τώρα ξεκινάει να πειραματίζεται με τον εσπρέσο, θα ήταν να σου έλεγα να πάρεις wdt tool, ims basket και screen και χίλια δυο άλλα. Όρεξη να υπάρχει. Αν σου κάνει εντύπωση η ζυγαριά, είναι για λόγους επαναληψιμότητας. Πρέπει να γνωρίζεις πόσα γραμμάρια καφέ βάζεις και πόσα γραμμάρια καφέ εκχυλίζεις για να μπορείς να αλλάξεις παραμέτρους, όπως για παράδειγμα είναι η άλεση του κόκκου. Μια ζυγαριά ακριβείας των 5 ευρώ είναι αρκετή.

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από ftso » Σάβ Μάιος 21, 2022 11:05 pm

wolfman13 έγραψε:
Σάβ Μάιος 21, 2022 6:44 pm
ftso έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 3:50 pm
Καλησπέρα, μια λύση ειναι να βάλεις Pressurized basket.
Βέβαια θα πέσεις σε κατηγορία μηχανής των 50-100 ευρώ αλλα μόνο έτσι θα πιεις καφέ χωρίς ταμπερ, μύλο και ζυγαριά ακριβείας.
Το μύλο και το ταμπερ το καταλαβαίνω απόλυτα , τι ζυγαριά ακριβείας νομίζω ότι μετά περνάμε στο άκρο της υπερβολής.εχω βρει τη graef για μύλο έχω διαβάσει συγκεχυμένες άποψης, αξίζει για πρώτο μύλο με ελάχιστο budget αυτή τι στιγμή.;
Ζυγαριά ακριβείας μπορείς να βρεις όπως είπε και ο φίλος απο πάνω με 5 ευρώ. Ψαξε στο aliexpress.com για 'scale 0.01'. Στο τέλος θα κερδίσεις πολλαπλά.

Ο graef 702 για μυλος θα σου κάνει μια χαρά την δουλειά για αρχή. Το μόνο που θες μετά είναι να μάθεις να κάνεις wdt με μια χοντρή βελόνα ή καποιο custom tool και θα είσαι μια χαρα.

Το κόψιμο, η υγρασία του περιβάλλοντος, η θερμοκρασία της μηχανής, η ισοκατανομη του καφε και το πάτημα είναι οι βασικές παράμετροι που παίζουν ρόλο στον ρυθμό εκχύλισης.

F117
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από F117 » Κυρ Μάιος 22, 2022 9:21 am


Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Gaggia New Classic

Δημοσίευση από After » Κυρ Μάιος 22, 2022 12:02 pm

F117 έγραψε:
Κυρ Μάιος 22, 2022 9:21 am
https://www.skroutz.gr/s/6780576/%CE%97 ... 0-1gr.html
Δεν συνιστώ γιατί σβήνει μετά από 30" και θα χάνεις την μέτρηση της εκχυλισης
Εγώ έχω μια που σβήνει μετά από 60" και πολλές φορές με έχει πουλήσει
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση