Αγορά μηχανής

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
takisrs
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 11:03 pm

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από takisrs » Δευ Μάιος 09, 2022 8:59 pm

charkyriak έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 8:42 pm
Μιας και ανέφερες μαγαζί που τις έχει...
μόνο σε εμένα αρέσουν πολύ οι la spaziale;;;
πχ αυτή
https://www.bertazzofood.com/prodotto/m ... i-ii-nera/
Αν αναφέρεσαι στην εξωτερική εμφάνιση, εμένα δεν μου αρέσει :P

takisrs
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 11:03 pm

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από takisrs » Δευ Μάιος 09, 2022 9:11 pm

slaughter έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 8:36 pm
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις dual boiler μηχανή αν δεν θες ζεστό αφρόγαλα. Είναι overkill και μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με μια single boiler π.χ. ECM Classica PID, Lelit PL91T Victoria PID και άλλες. Τα έξτρα λεφτά μπορείς να τα βάλεις σε καλύτερο μύλο ή φραπιέρα
Ναι, το πίστευα και εγώ αυτό στην αρχή, αλλά βάσει των απαντήσεων πιο πάνω, καταλαβαίνω ότι και το dual boiler έχει κάτι να προσφέρει ακόμα και αν δεν φτιάχνω αφρογαλα.

Οι lelit ωστόσο, δεν μου αρέσουν και τόσο οπότε τις είχα απορρίψει εξ αρχής.
Τώρα την ECM δεν την έχω μελετήσει και δεν ξέρω πως συγκρίνετε στα υπόλοιπα σε σχέση με την Silvia pro X. Η διαφορά τους στην τιμή είναι περίπου 300€. Θα την δω.

Σ' ευχαριστώ.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Μάιος 09, 2022 10:16 pm

ΟΙ dual boiler δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα σε κάποιον που δεν φτιάχνει γάλα (σε αντίθεση με της HX που τουλάχιστον προσφέρουν μεγάλη θερμοκρασιακή σταθερότητα).

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από After » Δευ Μάιος 09, 2022 10:53 pm

NiPi έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 10:16 pm
ΟΙ dual boiler δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα σε κάποιον που δεν φτιάχνει γάλα (σε αντίθεση με της HX που τουλάχιστον προσφέρουν μεγάλη θερμοκρασιακή σταθερότητα).
Να προσθέσω και το σημαντικότερο πλεονέκτημα, το πάντα φρέσκο νερό

Πάντως υπάρχουν DB που έχουν βελτίωση στο το δεύτερο μπόιλερ για χρήση μόνο εσπρέσσο, όπως η Lelit Elizabeth που το χρησιμοποιεί για preinfussion, ή άλλες που το χρησιμοποιούν για heat exchanger με διεύθυνση για το κυρίως brew boiler(la marzocco linea mini)
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Μάιος 10, 2022 9:32 am

takisrs έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 9:11 pm
slaughter έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 8:36 pm
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις dual boiler μηχανή αν δεν θες ζεστό αφρόγαλα. Είναι overkill και μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με μια single boiler π.χ. ECM Classica PID, Lelit PL91T Victoria PID και άλλες. Τα έξτρα λεφτά μπορείς να τα βάλεις σε καλύτερο μύλο ή φραπιέρα
Ναι, το πίστευα και εγώ αυτό στην αρχή, αλλά βάσει των απαντήσεων πιο πάνω, καταλαβαίνω ότι και το dual boiler έχει κάτι να προσφέρει ακόμα και αν δεν φτιάχνω αφρογαλα.

Οι lelit ωστόσο, δεν μου αρέσουν και τόσο οπότε τις είχα απορρίψει εξ αρχής.
Τώρα την ECM δεν την έχω μελετήσει και δεν ξέρω πως συγκρίνετε στα υπόλοιπα σε σχέση με την Silvia pro X. Η διαφορά τους στην τιμή είναι περίπου 300€. Θα την δω.

Σ' ευχαριστώ.
πίστεψε με μια dual boiler για κάποιον που δεν φτιάχνει ζεστό αφρόγαλα δεν είναι απλά άχρηστη αλλά θα σε επιβαρύνει μελλοντικά γιατί θα έχεις ένα boiler με νερό που δεν ανανεώνεται και δεν θα το δουλεύεις και ποτέ. Αν σου χαλάσει κάτι δεν θα δουλεύει όλη η μηχανή. Να μην σου πω για τον όγκο ή το κόστος. Καλύτερα να πάρεις λοιπόν μια single boiler μηχανή με pid και μεγάλο boiler παρά να πάρεις μια dual boiler που θα έχει μικρό brew boiler. για heat exchanger για μένα ούτε λόγος μιας και ο ατμός δεν σε ενδιαφέρει και μόνο μπελάδες θα έχεις με την θερμοκρασία και τα cooling flashes

Για μένα η μηχανή είναι πρωτίστως εργαλείο και κοιτάζω τα χαρακτηριστικά και την αξιοπιστία της. Τις Lelit τις ανέφερα γιατί είναι value for money και έχουν παρουσία στην Ελληνική αγορά και θα είναι πιο εύκολο να βρεις να την κάνεις service κλπ. Από εκεί και πέρα στην θέση σου θα έψαχνα μια μια τις μάρκες για Single Boiler with PID και θα έβλέπα τι μου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από laonikos78 » Τρί Μάιος 10, 2022 5:22 pm

slaughter έγραψε:
Τρί Μάιος 10, 2022 9:32 am
takisrs έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 9:11 pm
slaughter έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 8:36 pm
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις dual boiler μηχανή αν δεν θες ζεστό αφρόγαλα. Είναι overkill και μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με μια single boiler π.χ. ECM Classica PID, Lelit PL91T Victoria PID και άλλες. Τα έξτρα λεφτά μπορείς να τα βάλεις σε καλύτερο μύλο ή φραπιέρα
Ναι, το πίστευα και εγώ αυτό στην αρχή, αλλά βάσει των απαντήσεων πιο πάνω, καταλαβαίνω ότι και το dual boiler έχει κάτι να προσφέρει ακόμα και αν δεν φτιάχνω αφρογαλα.

Οι lelit ωστόσο, δεν μου αρέσουν και τόσο οπότε τις είχα απορρίψει εξ αρχής.
Τώρα την ECM δεν την έχω μελετήσει και δεν ξέρω πως συγκρίνετε στα υπόλοιπα σε σχέση με την Silvia pro X. Η διαφορά τους στην τιμή είναι περίπου 300€. Θα την δω.

Σ' ευχαριστώ.
πίστεψε με μια dual boiler για κάποιον που δεν φτιάχνει ζεστό αφρόγαλα δεν είναι απλά άχρηστη αλλά θα σε επιβαρύνει μελλοντικά γιατί θα έχεις ένα boiler με νερό που δεν ανανεώνεται και δεν θα το δουλεύεις και ποτέ. Αν σου χαλάσει κάτι δεν θα δουλεύει όλη η μηχανή. Να μην σου πω για τον όγκο ή το κόστος. Καλύτερα να πάρεις λοιπόν μια single boiler μηχανή με pid και μεγάλο boiler παρά να πάρεις μια dual boiler που θα έχει μικρό brew boiler. για heat exchanger για μένα ούτε λόγος μιας και ο ατμός δεν σε ενδιαφέρει και μόνο μπελάδες θα έχεις με την θερμοκρασία και τα cooling flashes

Για μένα η μηχανή είναι πρωτίστως εργαλείο και κοιτάζω τα χαρακτηριστικά και την αξιοπιστία της. Τις Lelit τις ανέφερα γιατί είναι value for money και έχουν παρουσία στην Ελληνική αγορά και θα είναι πιο εύκολο να βρεις να την κάνεις service κλπ. Από εκεί και πέρα στην θέση σου θα έψαχνα μια μια τις μάρκες για Single Boiler with PID και θα έβλέπα τι μου αρέσει.
Προσυπογράφω και ταυτίζομαι απόλυτα με τα γραφόμενα
σου!
..Για πάντα και μια μέρα.

takisrs
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 11:03 pm

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από takisrs » Τετ Μάιος 11, 2022 8:28 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο θέμα της μηχανής, καθώς έχω λάβει υπόψη μου αυτά που αναφερατε παραπάνω και έχω μπει και πάλι σε μια διαδικασία αναζήτησης.

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον μύλο.
Σκέφτομαι να προχωρήσω με τον specialita ή turbo.
Ο δεύτερος είναι σχετικά νέος και η ουσιαστική διαφορά του είναι ότι έχει 65mm με ότι αυτό συνεπάγεται και κοστίζει περίπου 100€ παραπάνω.

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι ότι στο επίσημο site δεν αναφέρεται ότι μπορεί να κόψει γαλλικό ενώ στην περιγραφή του specialita αναφέρεται και ο συγκεκριμένος τύπος καφέ.
Δεν θα έπρεπε να μπορεί και ο turbo δεδομένου ότι έχει μεγαλύτερα μαχαίρια; Μήπως απλά είναι παράλειψη του site; Θεωρείτε ότι αξίζει να δώσω τα έχτρα 10€/1mm :P και να πάω για την turbo έκδοση;
TURBO: https://www.eureka.co.it/en/catalogo/pr ... /1/76.aspx
SPECIALITA: https://www.eureka.co.it/en/catalogo/pr ... /1/20.aspx
Ευχαριστώ

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τετ Μάιος 11, 2022 8:34 pm

takisrs έγραψε:
Τετ Μάιος 11, 2022 8:28 pm
Χωρίς να έχω ψάξει καθόλου τον turbo, στα λινκ που έδωσες λέει πως είναι και για brew και για espresso και οι 2 μύλοι. Στην ουσία δεν έχει να κάνει με το μέγεθος των μαχαιριών το αν κάνει για ένα συγκεκριμένο είδος ροφήματος, αλλά έχει να κάνει με την ανατομία των μαχαιριών και το προφίλ που δίνουν.

takisrs
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 11:03 pm

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από takisrs » Πέμ Μάιος 12, 2022 9:40 pm

Ναι έχεις δίκιο, απλά δίνει υποστηρίξη για λιγότερες κατηγορίες καφέ.

takisrs
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 11:03 pm

Re: Αγορά μηχανής

Δημοσίευση από takisrs » Σάβ Ιουν 04, 2022 11:29 am

Καλημέρα σε όλους,

Τελικώς προχώρησα με την αγορά της Rancilio Silvia Pro X (θα φτιάχνω και καφεδάκια με αφρογαλα :)) + Eureka Mignon Turbo.

Έχω ξεκινήσει και φτιάχνω τα πρώτα καφεδάκια.

Είμαι στη διάθεσή σας, να μοιραστώ οποιαδήποτε πληροφορία για τις συσκευές αυτές αν κάποιος θέλει να γνωρίζει κάτι.

Καλή συνέχεια.

Απάντηση