La Marzocco Linea Mini

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από dimm » Πέμ Απρ 28, 2022 2:12 pm

Κι όμως ισχύει, στα 8 λεπτά έχει πιάσει τους βαθμούς που έχεις βάλει (93°) από εκεί μετά το boiler θελει αλλα δυο λεπτα για να πιασει πιεση.

Έπειτα η μηχανή από εκεί και πέρα είναι έτοιμη, και PID κρατάει εξαιρετικά σωστά την θερμοκρασία.

Επίσης η Mini δεν ζεσταίνει το νερό που βρισκεται μεσα στο boiler (170ml) αλλά όλο το grouphead block. Οταν ανοιγεις τη ροη το νερο βγαίνει προς την ηλεκτροβαλβίδα περνώντας πρώτα από το ζιγκλέρ (που ρυθμιζει τη ροη), στην συνέχεια μπαίνει μέσα στον ταχυθερμαντήρα που ξαναζεσταίνεται επαγωγικά από 2 αντιστάσεις που βρίσκονται στα πλαϊνά του ταχυθερμαντήρα, στην συνέχεια βγαίνει από το κάτω μέρος για την εκχύλιση.

Τέλος το νερο απο το ρεζερβουαρ στο brew boiler περναει και απο συστημα heat exchange.
Συνημμένα
0.png

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Τετ Μάιος 04, 2022 6:15 pm

AlexFocus έγραψε:
Τετ Απρ 27, 2022 9:06 pm
Νασαι καλα φιλε Βασιλη. Εσυ βλεπω εχεις τη μεγαλυτερη αδελφη της. Ικανοποιημενος πιστευω;
Nαι μια χαρά, αν εξαιρέσεις το πόσο νερό σπαταλάει (επιτέλους έβαλα RO και ξένοιασα από τα εμφιαλωμένα) για να γίνει το pre-infusion, κατα τ άλλα είναι βράχος.

Capof
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2021 12:37 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: LM Linea Mini
2η Μηχανή:: Francis Francis X6
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Mahlkoening Vario V3
Οι καφέδες μου:: Q Coffee Roasters

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Capof » Πέμ Μάιος 12, 2022 6:15 am

Μεγεια την μηχανή!!!!!!!!!

Κάτοχος και εγώ από πέρυσι τον Αύγουστο!

Πρώτα από όλα θα σου το γράψω όσο πιο απλά γίνεται, αν βάλεις νερό που δεν πληρεί τις προυποθέσεις, είναι πολύ πιθανόν να έχεις άλατα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ανάλογα την σκληρότητα.

Η συγκεκριμένη μηχανή έχει ανοξείδωτο boiler και δεν χρειάζεται η διαδικασία αφαλάτωσης, αρκεί να χρησιμοποιείς σωστό νερό. Η εύκολη λύση για νερό είναι τα εμφιαλωμένα, τα παιδιά ήδη ανέφεραν Κωστηλάτα και Θεόνη, προσωπικά χρησιμοποιώ Κωστηλάτα και δεν υπάρχει ίχνος άλατος. Πρόσφατα σηκώθηκε και άρθρο από την La Marzocco USA, σχετικά με το νερό για την συγκεκριμένη μηχανή, αξίζει να το διαβάσεις.

Αφού εγκαταστήσεις την εφαρμογή, γύρισε την ρόδα της θερμοκρασίας στο πιο κρύο και ξέχασέ την για πάντα. Οι ρυθμίσεις γίνονται με μεγάλη ακρίβεια μέσα από την εφαρμογή. Εφόσον χρησιμοποιείς φρεσκοψημένους καφέδες, ξεκίνα την ρύθμιση της θερμοκρασίας 89-90 και μετά παίζεις προς τα επάνω.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το καλαθάκι των 21γρ και βάζω μέσα 19,5-20 γρ για τους καφέδες μου.

Pre brewing αν θες να δοκιμάσεις, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 1''-1.5'' pre brewing και 2'' παύση.

Το πατητήρι της La Marzocco είναι οκ αλλά στην αγορά κυκλοφορούν αρκετά με την διάμετρο που χρειαζόμαστε, ο Στάθης που έχει την Mussa Tampers κάνει εξαιρετική δουλειά παρεμπιπτόντως, εγώ χρησιμοποιώ το πατητήρι του και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ωστόσο δοκίμασα και του Pullman το Big Step και μου άρεσε πολύ, αλλά έχει ένα κόστος που δεν ξέρω αν αξίζει.

Ανά εβδομάδα είναι καλό να γίνεται backflush (έχω κουμπώσει το τυφλό στο μονό portafilter και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για αυτή την δουλειά). Επίσης ανά εβδομάδα ξεβιδώνω την σίτα και μαζί με την βίδα, το portafilter και το basket και τα βουτάω για κανένα 10' σε ζεστό νερό αφού έω προσθέσει λίγο από το καθαριστικό που χρησιμοποιείται και στο backflush.

Ανά μήνα συνίσταται το άδειασμα το boiler, όπως είναι ανοιχτή η μηχανή, την σβήνεις και ανοίγεις το βρυσάκι του νερού μέχρι να σταματήσει να τρέχει. Μετά συμπληρώνεις νερό και την ξανανοίγεις.

tip: όταν τελειώσεις με τους καφέδες και ξεπλύνεις το portafilter με το basket, κούμπωσε το στην μηχανή και ρίξε λίγο ακόμη νερό έτσι ώστε να μην μείνει με νερό με άλατα που μπορεί να σου βουλώσει τις τρύπες.

Πριν να κάνεις καφέ, είναι καλό να γίνεται flushαρισμα για 3-4'' (ή και παραπάνω).

Να ξέρεις ότι ο μέγιστος χρόνος εκχύλισης είναι τα 60'', μετά η μηχανή σταματάει μόνη της.

Τέλος, προσωπικά, την έχω όλη μέρα ανοιχτή αλλά πλέον το βράδυ την κλείνω γιατί αλλάζει η χημεία του νερού. Δεν καταναλώνει πολύ ρεύμα και σε stand by μπαίνει είτε μόνη της είτε αφού τελειώσεις με τους καφέδες την βάζεις σε stand by από την εφαρμογή. Το γεγονός ότι μπορείς να την ενεργοποιήσεις από το κινητό ακόμη και από το χωριό σου είναι μαγικό!(αρκεί να είναι σε stand by!)

Όντως χρειάζεται 11' για να ετοιμαστεί και για το αφρόγαλα θέλει λίγο practice γιατί σκοτώνει ο ατμός, σε 6-8'' μπορείς να το έχεις έτοιμο.

Τέλος, μείωσα την πίεση στα 6.5bar (δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο), και θα σου το πρότεινα να το κάνεις και εσύ.

Αυτά για αρχή!!!!

Καλά πειράματα και όσο μπορείς καλοψημένους καφέδες (το φρέσκο δεν αρκεί)!!!!!

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Μάιος 12, 2022 11:14 am

Capof έγραψε:
Πέμ Μάιος 12, 2022 6:15 am
Τέλος, μείωσα την πίεση στα 6.5bar (δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο), και θα σου το πρότεινα να το κάνεις και εσύ.
Εισαι ικανοποιημνενος γευστικα απο αυτη την αλλαγη (9->6.5 bar)?. Γιατι οριακα το λες εσπρεσσο ενα καφε σε τοσο χαμηλη πιεση (ισως θυμιζει lever μηχανη). Φανταζομαι για να αντισταθμισεις τη χαμηλη πιεση, πας σε μακρες εκχυλισεις 40+ δευτερολεπτων?

Εχω κ εγω δοκιμασει διαφορες τιμες (εχω παλμικη αντλια βεβαια), αλλα δεν εχω καταληξει τι μου αρεσει πιο πολυ.

Capof
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2021 12:37 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: LM Linea Mini
2η Μηχανή:: Francis Francis X6
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Mahlkoening Vario V3
Οι καφέδες μου:: Q Coffee Roasters

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Capof » Πέμ Μάιος 12, 2022 11:27 am

nkout έγραψε:
Πέμ Μάιος 12, 2022 11:14 am
Capof έγραψε:
Πέμ Μάιος 12, 2022 6:15 am
Τέλος, μείωσα την πίεση στα 6.5bar (δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο), και θα σου το πρότεινα να το κάνεις και εσύ.
Εισαι ικανοποιημνενος γευστικα απο αυτη την αλλαγη (9->6.5 bar)?. Γιατι οριακα το λες εσπρεσσο ενα καφε σε τοσο χαμηλη πιεση (ισως θυμιζει lever μηχανη). Φανταζομαι για να αντισταθμισεις τη χαμηλη πιεση, πας σε μακρες εκχυλισεις 40+ δευτερολεπτων?

Εχω κ εγω δοκιμασει διαφορες τιμες (εχω παλμικη αντλια βεβαια), αλλα δεν εχω καταληξει τι μου αρεσει πιο πολυ.
Η Linea Mini έχει μεγάλη ροή και διατηρεί σταθερή πίεση χωρίς αυξομειώσεις, δεν επηρεάζεται από την κοπή κοινώς. Οι εκχυλίσεις μου κυμαίνονται από 25-30'' για έναν καλό καφέ και 30+++ αν είναι φρέσκος,καλοψημένος specialty. Με την μειωμένη πίεση το αποτέλεσμα μου αρέσει περισσότερο, ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες chanelling οπότε ο καφές αναβαθμίζεται σε γεύση. Βέβαια εκτός από τον χρόνο, πειραματίζομαι τόσο με θερμοκρασία όσο και ποσότητα και pre breing, όρεξη να έχεις...αλλά το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές είναι θεαματικό!

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Μάιος 12, 2022 12:43 pm

Νικο @Capof εισαι μεγαλος μυστης και σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου. Ερωτησεις νιουφη/ασχετου🙃
1) τι διαφορα εχει το prebrewing με το flushαρισμα. Αν εχω καταλαβει καλα το flushαρισμα ειναι να τρεξει νερο απο την ντουζιερα με κουμπωμενο το portafilter και χωρις καφε ωστε να πιασουμε θερμοκρασια. Το prebrewing τι ακριβως ειναι; Εκχυλιση 1-2 sec, παυση και συνεχεια εκχυλισης με καφε στο καλαθακι; Δηλαδη απλως να βραχει λιγακι το puck. Καπου ειχα διαβασει οτι αυτο το κανει η LM απο μονη της πριν ξεκινησει ο συνεχης καταιονισμος.
2) η εφαρμογη που χρησιμοποιεις ειναι αυτη που επισυναπτω; Απομακρυσμενη χρηση πως μπορεις να κανεις αφου χρειαζεται bluetooth;
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Μάιος 12, 2022 1:20 pm

Επισυναπτω εφαρμογη γιατι το ξεχασα στο προηγουμενο ποσταρισμα.
Συνημμένα
E8A29B0D-E310-4051-B2FA-96BD36DB7EEC.jpeg
Ford Focus MkII f/l 2008

Capof
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2021 12:37 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: LM Linea Mini
2η Μηχανή:: Francis Francis X6
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Mahlkoening Vario V3
Οι καφέδες μου:: Q Coffee Roasters

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Capof » Πέμ Μάιος 12, 2022 1:21 pm

AlexFocus έγραψε:
Πέμ Μάιος 12, 2022 12:43 pm
Νικο @Capof εισαι μεγαλος μυστης και σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου. Ερωτησεις νιουφη/ασχετου🙃
1) τι διαφορα εχει το prebrewing με το flushαρισμα. Αν εχω καταλαβει καλα το flushαρισμα ειναι να τρεξει νερο απο την ντουζιερα με κουμπωμενο το portafilter και χωρις καφε ωστε να πιασουμε θερμοκρασια. Το prebrewing τι ακριβως ειναι; Εκχυλιση 1-2 sec, παυση και συνεχεια εκχυλισης με καφε στο καλαθακι; Δηλαδη απλως να βραχει λιγακι το puck. Καπου ειχα διαβασει οτι αυτο το κανει η LM απο μονη της πριν ξεκινησει ο συνεχης καταιονισμος.

Το flushing είναι η διαδικασία που αφήνεις το νερό να τρέξει πριν κουμπώσεις το portfilter για να κάνεις καφέ, δηλαδή έχεις κόψει καφέ, έχεις βάλει, έχεις πατήσει κτλ κτλ και είσαι έτοιμος να κουμπώσεις και να ξεκινήσει η εκχύλιση, πριν κάνεις αυτό κάνεις το paddle αριστερά για 3-4'' να φύγει νερό και κουμπώνεις μετά.

το prebrewing το σετάρεις από την εφαρμογή στο κινητό σου, είναι όπως τα λες, μπορείς να ρυθμίσεις τον χρόνο που θα βραχεί το puck, τον χρόνο παύσης και φυσικά αν θέλεις μπορείς να την απενεργοποιήσεις σαν λειτουργία

2) η εφαρμογη που χρησιμοποιεις ειναι αυτη που επισυναπτω; Απομακρυσμενη χρηση πως μπορεις να κανεις αφου χρειαζεται bluetooth;
Η εφαρμογή θα σου συνδέσει την μηχανή με το δίκτυο Wi Fi του σπιτιού σου! Όταν είσαι στο ίδιο δίκτυο wifi θα είναι πράσινη η ένδειξη και θα έχεις πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες (ρυθμίσεις θερμοκρασίας κτλ κτλ), ενώ απομακρυσμένα (εκτός σπιτιού) θα είναι μπλε και θα μπορείς μόνο να την ανοίξεις και να την κλείσεις.

Αν θες μπορείς να μπεις και στο γκρουπάκι του facebook που La Marzocco Linea Mini Owners (καπως έτσι), έχει αρκετό υλικό.

Και για οτιδήποτε χρειαστείς μπορείς να με πάρεις και τηλ 6944416222, αν μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω με χαρά.

TIP: Στείλε στην La Marzocco στην Ιταλία μήνυμα ότι είσαι νέος κάτοχος και το serial number της μηχανής!

Capof
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2021 12:37 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: LM Linea Mini
2η Μηχανή:: Francis Francis X6
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Mahlkoening Vario V3
Οι καφέδες μου:: Q Coffee Roasters

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από Capof » Πέμ Μάιος 12, 2022 1:23 pm

AlexFocus έγραψε:
Πέμ Μάιος 12, 2022 1:20 pm
Επισυναπτω εφαρμογη γιατι το ξεχασα στο προηγουμενο ποσταρισμα.
Αυτή είναι η εφαρμογή, γενικά δουλεύει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, βέβαια οι ενδείξεις που αναφέρονται στους καφέδες που έχεις κάνει και το πόσες φορές έκανες flushing δεν μπορώ να πω ότι είναι αξιόπιστες.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Marzocco Linea Mini

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Μάιος 12, 2022 1:50 pm

Νικ σου ειμαι υποχρεος😎
Το κλαμπ των Μαρτζοκαιων να αρχισει σιγα σιγα να μαζευεται😵💫
Το flushing που λες ναι το εχω δει σε βιδεο και θα το εφαρμοσω. Το prebrewing επισης θα το σεταρω. Νομιζω οτι ειναι καλο.
Ford Focus MkII f/l 2008

Απάντηση