Διαρροή ρεύματος Rancilio Silvia Ε

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Διαρροή ρεύματος Rancilio Silvia Ε

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Οκτ 16, 2022 5:23 pm

veba έγραψε:
Σάβ Απρ 30, 2022 6:28 pm
Καλησπέρα spiros1203

Το ρελέ ηλεκτροπληξίας στον πίνακα , δεν συνδέετε με την γείωση , συνδέετε μόνο με την φάση και τον ουδέτερο.

Το ρελλέ πέφτει όταν μεταξύ των δύο καλωδίων (φάσης και ουδετέρου ) υπάρξει διαφορά ρεύματος.

Εαν η μηχανή δεν έχει το σασί συνδεμένο με την γείωση , τότε συνήθως από επαγωγικά ή στατικά φορτία δημιουργείτε αυτό που σε χτυπάει.

Η γείωση υπάρχει έτσι ωστε εαν κάποιο καλώδιο ή εξάρτημα μεταδώσει ρευμα σε μεταλλική επιφάνεια να πάει κατευθείαν στην γή.
Εαν δεν υπάρχει γείωση τοτε το ρευμα θα περάσει μέσα από το σωμα του ανθρώπου που θα ακουμπήσει την μεταλλική επιφάνεια.
Το ρελλέ θα πέσει ανεξαρτήτως είτε είναι γειωμένο είτε δεν είναι το κουτί. (το ρελλε δεν είναι συνδεμένο με την γη)
Στην περίπτωση που δεν έχουμε ρελλέ ή το ρελλέ ειναι χαλασμένο τότε χωρίς γειωση έχουμε ηλεκτροπληξία , και αντίθετα εαν έχουμε γειωση το ρευμα θα περάση από το καλώδιο και όχι από το σωμα μας. Θα σε χτυπήσει πάλι το ρευμα αλλά πολύ λιγότερο.

Κόψε το φίς και βάλε ένα με γείωση. Και θα σταματήσει να σε χτυπάει , και είναι και θέμα ασφάλειας.
Πώς μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου, διότι δεν μπορώ να σου στείλω π.μ. !
Το κινητό μου είναι 6986778εξι, τέσσερα 4. Αν μπορείς στείλε μου viber

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή ρεύματος Rancilio Silvia Ε

Δημοσίευση από veba » Τρί Οκτ 18, 2022 3:13 pm


Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Διαρροή ρεύματος Rancilio Silvia Ε

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Οκτ 18, 2022 7:21 pm

Να ναι καλά ο φίλος Μάνος που με βοήθησε με ένα όχι κ τόσο απλό προβληματακι ηλεκτρολογικης φύσεως που δε θα μπορούσα να το λύσω μόνος μου διότι δεν κατεχω καλά τα ηλεκτρολογικά θέματα... βέβαια μετά από αυτό αναβαθμισα τις γνώσεις μου κ έτσι την επόμενη ίσως καταφέρω κ κάτι μόνος μου!
Μάνο εκτιμώ ιδιαίτερα την βοήθεια σου...χίλια ευχαριστώ κ πάλι.

Απάντηση