Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Katerina1996
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2022 12:28 pm

Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από Katerina1996 » Παρ Απρ 15, 2022 12:34 pm

Καλησπερα, προκειται να ανοιξω νεα καφετερια απο το 0, σε επαρχια πανω στον δρομο. Εχω καλο budget. Θα ηθελα να με συμβουλεψετε για αγορα εξοπλισμου, τι θα χρειαστω ακριβως, μαρκες κλπ προτου παω σε μαγαζι και μου πασαρουν οτι θελουν, καθ οτι ειμαι τελειως ασχετη με το αντικείμενο. Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Απρ 15, 2022 2:15 pm

Απο οσο γνωρίζω "συνηθως" ο εξοπλισμος για τα βασικά (μηχανή - μυλος) παρέχεται δωρεάν (υπο μορφή παραχώρησης με βάση κάποιο συμβόλαιο ) αν κάνεις κάποιας μορφης συμφωνία με κάποιο brand καφε.

Αυτο βέβαια αν δεν θες να ξοδέψεις χρήματα για τα μηχανήματα και θες να τοποθετήσεις τα χρήματα σου στην επιχείρηση κάπου αλλού.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Απρ 15, 2022 4:55 pm

Να ρωτήσω εγώ κάτι λίγο άσχετο;

Έχεις κάποια προϋπηρεσία στο χώρο του καφέ; Ξέρεις δηλαδή πως φτιάχνεται ένας εσπρέσσο, ένας καπουτσίνο, βασικές αρχές συντήρησης και καθαρισμού της μηχανής και των μύλων, πως να κάνεις dial in για να έχεις το αποτέλεσμα του θες κλπ;

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από After » Παρ Απρ 15, 2022 6:48 pm

Θα συμφωνήσω με τον από πάνω, πριν κάνεις την κίνηση, κοίταξε να ξέρεις καλά τι κάνεις γιατί έχω πολλά παραδείγματα στον χώρο
Από κάποιον που έκλεισε σε 6 μήνες, μέχρι και σε κάποιον που ο άνθρωπος όταν άνοιξε δεν είχε χρήματα και τώρα στο μαγαζί του έχει τρελό εξοπλισμό διότι πέρασε την αγάπη και την γνώση του στην δουλειά
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Katerina1996
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2022 12:28 pm

Re: Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από Katerina1996 » Παρ Απρ 15, 2022 11:17 pm

Λοιπον...εχω εργαστει στο παρελθον σε καφε μπαρ οποτε εχω μια πολυ γενικη γνωση, απλα εχουν περασει 6 χρονια και δεν θυμαμαι και πολλα. Απ οτι μου ειπαν, ο προμηθευτής που σου πουλαει την εσπρεσομηχανη, σου κανει σεμιναριο αν θελεις, απο αυτα τα 5νθημερα που σου μαθαινουν τα βασικα. Αν τα βρω πολυ σκουρα, θα βρω βοηθεια, εχω. Θα ηθελα απαντησεις απο ατομα που ειναι οι ιδιοι ιδιοκτητες καφετεριας..

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από ftso » Σάβ Απρ 16, 2022 8:53 pm

Με βάση την εμπειρία που αναφέρεις και το ολο εγχείρημα όπως ακούγεται θα πρότεινα να δεις τα franchise καφέ που παίζουν στην Ελλάδα.
Αυτοί σου παρέχουν και εξοπλισμό και την εκπαίδευση και τον καφέ στην πορεία.
Καφές σε πακέτο συνήθως πουλάει στην κρύα έκδοση του οπότε κοίτα να πέσει εκεί το βάρος.

Katerina1996
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2022 12:28 pm

Re: Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από Katerina1996 » Σάβ Απρ 16, 2022 10:58 pm

Καλησπερα. Ο χωρος που εχουμε ειναι μεγαλος, εχει μεγαλη αυλη εξωτερικα με κληματαριες και λουλουδια, δεν θα εστιασω στο take away γιατι ακριβως διπλα υπαρχει φουρνος που το κανει αυτο. Θα εστιασω στα πρωινα και θα εχω και εναν μικρο χωρο για να παιζουν παιδακια μικρα (δεν υπαρχει τιποτα τετοιο στην περιοχη)

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ανοιγμα νέας καφετιερας

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Απρ 17, 2022 3:25 pm

εννοείται ότι θα πρεπει να κανεις μαθηματα μπαριστα και να παρεις τον καλύτερο καφε που θα σου φερουν
εαν δεν εστιασεις στον καφε που ειναι ο καθημερινος κραχτης για όλους τοτε μην περιμενεις πολλά,
τα κουλουρακια συνοδευτικα του καφε θα πρεπει να ειναι από καλύτερα από αυτά του φούρνου που ειναι δίπλα σου.
Με απλα λόγια πρέπει να φερθεις σαν επαγγελματίας σε ολα τα επιπεδα από την πρώτη στιγμή, αλλιως θα πουλας στο καρ εξοπλισμό σε λίγο καιρό.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση