Phillips Saeco extra small

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
antonishart
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2022 11:52 am

Phillips Saeco extra small

Δημοσίευση από antonishart » Σάβ Μαρ 19, 2022 12:05 pm

Έχω την εσπρεσιερα σχεδόν 10 χρόνια και ενώ έχω κάνει πολλές δοκιμές,όσες μπορείς να κάνεις σε μια αυτόματη (χρόνος εκχυλίσεις και ρύθμιση στον ενσωματωμένο μύλο για το κόψιμο) ποτέ δεν ευχαριστήθηκα freddo espresso.
Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω την θερμοκρασία εκχυλίσεις..από όσες δοκιμές έχω κάνει είναι 60-70 βαθμούς δεν έχω καταφέρει να τον βγάλω πιο ζεστό.Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βγαίνει πιο ζεστός.

Την θερμοκρασία την έχω μέτρησή σε ζεστό ποτήρι με ιδικό θερμόμετρο.

antonishart
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2022 11:52 am

Re: Phillips Saeco extra small

Δημοσίευση από antonishart » Τετ Ιουν 01, 2022 7:36 am

Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να βοηθήσει.... :waf: :rtfm: :worthy:

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Phillips Saeco extra small

Δημοσίευση από Trade52 » Τετ Ιουν 01, 2022 8:15 am

Θεωρητικά (αν και δεν την γνωρίζω τη μηχανή σου) θα έπρεπε να βλέπεις θερμοκρασία νερού στο ποτήρι ακόμα και με τη ποιο απλή μέθοδο μέτρησης περισσότερους από 80 βαθμούς. Μου ακούγεται σαν πρόβλημα του θερμοστάτη, αν πιάνουν τα χέρια σου προσπάθησε να τον καθαρίσεις/αλλάξεις, διαφορετικά
μάλλον θα πρέπει να την πας σε τεχνικό.

antonishart
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2022 11:52 am

Re: Phillips Saeco extra small

Δημοσίευση από antonishart » Τετ Ιουν 01, 2022 10:32 am

Σωστά θα κοιτάξω τον θερμοστάτη όμως προς το παρόν θέλω να παίξω με τις όποιες ρυθμίσεις μπορώ να κάνω σε μια αυτόματη εσπρεσιερα.
Τα δευτερόλεπτα εκχύλισης η το κόψιμο έχουν να κάνουν καθόλου με την θερμοκρασία εκχυλίσεις?Υπάρχει κάτι άλλο που καθορίζει έστω και λίγο την θερμοκρασία (εκτός φυσικά από τον θερμοστάτη)

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Phillips Saeco extra small

Δημοσίευση από Trade52 » Τετ Ιουν 01, 2022 10:07 pm

Φαντάζομαι ότι αυτό που μετράς είναι η θερμοκρασία του νερού και αυτό όταν έχεις την ένδειξη ότι η μηχανή είναι έτοιμη. Διαφορά θερμοκρασίας τόσο μεγάλη δεν νομίζω ότι μπορεί να δημιουργήσει τίποτε άλλο εκτός από βλάβη στο θερμοστάτη ή κάποια καμμένη αντίσταση. Γνώμη μου είναι να δεις αυτό πρώτα και μετά να ασχοληθείς με τις άλλες παραμέτρους

Απάντηση