Lelit PL41TEM VS Lelit PL042TEMD

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
thanos6988
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2022 10:33 am
Όνομα: Thanos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Kudu ETHIOPIA KONGA GR1

Lelit PL41TEM VS Lelit PL042TEMD

Δημοσίευση από thanos6988 » Κυρ Ιαν 30, 2022 10:50 am

Καλημέρα στην όμορφη ομάδα.
Αποφάσισα ύστερα από αρκετό ψάξιμο να αγοράσω μία ποιοτική μηχανή εσπρεσσο για το σπίτι διότι αγαπώ τον καλό καφέ και κουράστηκα να πίνω ξεπλυμένους καφέδες με 2.5 ευρώ απέξω! Οπως βλέπετε και στον τίτλο είμαι ανάμεσα στην απλή Lelit PL41TEM όπου θα πρέπει να αγοράσω και έναν μύλο (ποιον όμως??) και την Lelit PL042TEMD η οποία διαθέτει ενσωματωμένο. Το μπάτζετ είναι πάνω κάτω το ίδιο αν αγοράσω μύλο κοντά στα 150 ευρώ οπότε το κριτήριο είναι μόνο ποιοτικό και όχι οικονομικό. Εκτός της μηχανής έχω στα υπόψιν να αγοράσω και τα παρακάτω:
1) Lelit57 Grinding Coffee Splitter
2) Lelit57 Coffee Tamper
Ζυγαριά έχω ήδη μία κουζίνας η οποία αν δεν κάνω λάθος έχει ακρίβεια γραμμαρίου δεν ξέρω αν κάνει για εδώ και αν θα βολέψει.
Τι άλλο θεωρείτε ότι χρειάζομαι για την πρώτη επαφή με το άθλημα καθώς και από ποια καταστήματα θα προτείνατε να αγοράσω χαρμάνια. Να ενημερώσω ότι πίνω αποκλειστικά freddo espresso με ολίγη ή και σκέτο κάποιες φορές οπότε ο μέτριος καφές χτυπάει ακόμα πιο έντονα!
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Lelit PL41TEM VS Lelit PL042TEMD

Δημοσίευση από ftso » Κυρ Ιαν 30, 2022 8:09 pm

Θα σου πρότεινα να πας χωρίς μύλο. Με λιγα χρήματα παραπάνω μπορείς να πάρεις καλύτερο μύλο απο αυτον που έχει η μηχανή. Επίσης εχω ακούσει πολλές φορές για προβλήματα απορρύθμισης του μυλου απο το τρέμουλο της μηχανής οταν συνδυαζονται.

Οσο για το tamper και το leveling tool που κοιτάς για lelit 57.35, θα πρότεινα και εδω να πας σε λύσεις 57 καθαρά όπου μπορεις να συνδιασεις με κάποιο precision basket όπως το Ascaso i.280 ή κάποιο IMS για καλύτερο αποτέλεσμα.

Το portafilter είναι συμβατό με το 57 κατά 99%. Μόνο στο χτύπημα για να αδειάζει το καλαθάκι μετα την εκχύλιση εχει θεμα όπου το 57αρι καλαθάκι γλιστράει ποιο εύκολα.

georgekyr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 11, 2021 9:29 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Anita PL042TEM
Μύλος:: Lelit Anita PL042TEM

Re: Lelit PL41TEM VS Lelit PL042TEMD

Δημοσίευση από georgekyr » Πέμ Φεβ 10, 2022 4:21 pm

Δες και από Amazon, πήρα την Lelit PL042TEMD τον Νοέμβριο στα ~540. Σε αυτή την τιμή συνολικά δεν μπορείς να πάρεις και μύλο ξεχωριστό.

Απάντηση