Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
KostasSp
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2022 3:50 pm

Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από KostasSp » Πέμ Ιαν 13, 2022 12:54 pm

Καλησπέρα είναι ανάμεσα σε αυτές τις 2 μηχανές και δεν ξέρω ποια να επιλέξω. Αν εξαιρέσουμε το χρηματικό ποια είναι πιο Καλη;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 14, 2022 2:31 pm

Το ίδιο είναι και οι δύο μηχανές οι διαφορές τους είναι: Η Victoria έχει 58αρη P.F. και μεγαλύτερο boiler.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Ιαν 14, 2022 2:39 pm

johnsin έγραψε:
Παρ Ιαν 14, 2022 2:31 pm
Το ίδιο είναι και οι δύο μηχανές οι διαφορές τους είναι: Η Victoria έχει 58αρη P.F. και μεγαλύτερο boiler.
Συγγνώμη για τη διόρθωση αλλά η Glenda είναι η Lelit PL41 PLUST PID, η οποία είναι και αυτή με 58mm portafilter. Οπότε σίγουρα είναι ίδιες και σε αυτό. Όπως επίσης και στο boiler, 300ml λένε και οι 2.

Επίσης βλέπω ότι η Victoria έχει ήδη μανόμετρο πάνω, ενώ στη Glenda μπορείς να το αγοράσεις έξτρα και να στο τοποθετήσουν, αν ψωνίσεις από barista.gr. Επίσης η Victoria έχει και pre infusion πρόγραμμα, ενώ η Glenda δεν έχει. Η Victoria έχει λίγο πιο μεγάλο δοχείο νερού, 2.7lt αντί για 2lt της Glenda. Κάποια άλλη διαφορά νομίζω δε βλέπω εγώ, ίσως ξέρει κανείς άλλος παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 14, 2022 2:42 pm

ναι έχεις δικιο μπερδεύτηκα με αυτήhttps://www.barista.gr/el/lelit-pl81t-pid-mhxanh-kafe

KostasSp
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2022 3:50 pm

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από KostasSp » Παρ Ιαν 14, 2022 7:54 pm

Αισθητικα ειναι και πιο ομορφη η Victoria αλλα απο οτι διαβασα η Victoria στο pid της δειχνει την θερμοκρασια που εχεις ορισει να φτανει στο pf σε αντιθεση με την Glenda που οριζεις την θερμοκρασια του boiler και ειναι πιο αξιοπιστο αυτο. Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα με τοσο ψαξιμο εχω κανει το κεφαλι μου καζανι :a058:

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Ιαν 14, 2022 9:00 pm

KostasSp έγραψε:
Παρ Ιαν 14, 2022 7:54 pm
Αισθητικα ειναι και πιο ομορφη η Victoria αλλα απο οτι διαβασα η Victoria στο pid της δειχνει την θερμοκρασια που εχεις ορισει να φτανει στο pf σε αντιθεση με την Glenda που οριζεις την θερμοκρασια του boiler και ειναι πιο αξιοπιστο αυτο. Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα με τοσο ψαξιμο εχω κανει το κεφαλι μου καζανι :a058:
Tα δοχεία νερού τους είναι ίδια. Ισχύει αυτό με το PID - η Victoria δείχνει μόνο την προρυθμισμένη θερμοκρασιά. Στην PLUST PID αυτό που βλέπεις είναι η θερμοκρασία του νερού στο boiler, κάτι που σε βοηθέι να εκτιμήσεις πχ. πόσο γρήγορα πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία το νερό στο Boiler, ανάλογα και με τις ρυθμίσεις σου, ή αν έχεις overshoot (αν πιάνεις δηλαδή μεγαλύτερες θερμοκρασίες από την επιθυμητή), αλλά οι ενδείξεις αυτές δεν είναι αντιπροσωπευτικές της θερμοκρασίας που έχει το νερό όταν φτάνει στον καφέ, που είναι και η παράμετρος που προσπαθείς να ελέγξεις.
Η VIctoria έχει το λεγόμενο LCC (Lelit Electronic Control System) που προσφέρει επιπλέον αυτοματισμούς, κάνει προεκχύλιση, σου δείχνει χρόνο κατά τη διάρκεια μιας εκχύλισης, σε ενημρώνει αν το νερό κοντεύει να τελείώσει, έχει αυτοματοποιημένη ρουτίνα συντήρησης με backflush κλπ.
Όταν βρέθηκα σε αντίστοιχο δίλημμα, παρότι η Victoria μου άρεσε εμφανισιακά, επέλξα την PlusT, και λογω διαφοράς στην τιμή και λόγω PID και λόγω του ότι η Victoria είχε δοκιμαστεί λιγότερο και δεν υπήρχαν αρκετά δεδομένα από χρήστες. Νομίζω ότι ο αυτοματισμός είναι καλός, αλλά σου στερεί κάποιον έλεγχο πανω στη λειτουργεία της μηχανής, και σε κάποιες λίγες περιπτώσεις μπορεί να αποδειχτεί και μειονέκτημα.
(Επίσης τότε που είχα να επιλέξω, με λίγα παραπάνω χρήματα από τη Victoria έπαιρνες τη Unica.)

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Ιαν 14, 2022 10:14 pm

Είχα και τις 2 και κράτησα την glenda .Με εκνεύριζε ότι στην Victoria ,δεν έβλεπες στάθμη νερού, εάν δεν ζεσταθεί δεν σε αφήνει ούτε να τρέξεις νερό από το group και οι διακοπτες στην Glenda είναι πιο ποιοτικοί.Εμφανισιακα είναι και οι δύο κούκλες

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Ιαν 14, 2022 11:05 pm

Επίσης είναι λάθος της lelit που καταργεί την glenda γιατί για 800 ευρώ που κάνει η Victoria πλέον θα προτιμούσα Rancilio Silvia και θα έβαζα ένα pid

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από thodoris5321 » Σάβ Ιαν 15, 2022 3:27 pm

Έχοντας περάσει από τη Victoria δε θα την ξαναεπέλεγα, και αν δε σκόπευα για αναβάθμιση αργότερα θα διάλεγα την Lelit Anna PL41TEM. Αν διαλέγεις μόνο βάσει ομορφιάς τότε η Victoria είναι πανέμορφη, αλλά θέλει συνέχεια καθάρισμα.

KostasSp
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2022 3:50 pm

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από KostasSp » Σάβ Ιαν 15, 2022 5:30 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες απαντήσεις σας. Θα προβώ στην αγορά της Glenda.

Απάντηση