GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Stelios1977
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 6:45 am

GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Stelios1977 » Δευ Νοέμ 01, 2021 7:15 am

Καλημέρα σε όλους,

μετά από εξαντλητικό διάβασμα και αναζήτηση, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη των φίλων εδώ για την αγορά μιας από τις δύο εξής μηχανές: GAGGIA CLASSIC PRO (360 ευρώ) ή LELIT PL41TEM PID (530 ευρώ). Το βασικό μου ερώτημα είναι: αξίζει τον κόπο το 58 mm portafilter της Gaggia για να χάσει κανείς όλα τα οφέλη που θα έχει με την Lelit παρόλο που η τελευταία έχει 57 mm portafilter?

Ένα βασικό κριτήριο για την επιλογή αυτών των δύο είναι το οικονομικό, το οποίο είναι αρκετά περιορισμένο. Επίσης, παρασκευάζω και πίνω αποκλειστικά εσπρέσσο, οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ούτε θα με ενδιαφέρει στο μέλλον, το αφρόγαλα. Με αφορά μόνο ο καλύτερος εσπρέσσο που μπορώ να έχω στο σπίτι με τα οικονομικά μου. Με βάση αυτά λοιπόν, οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

- Η Gaggia έχει πολύ μικρό boiler (100 ml), το οποίο πιστεύω ότι θα ρίχνει αρκετά την θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της εκχύλισης, ενώ η Lelit έχει boiler 250 ml το οποίο λογικά θα είναι καλύτερο.
- Η Gaggia έχει 58 mm portafilter, ενώ η Lelit έχει 57 mm.
- Η Lelit έχει PID, ενώ η Gaggia δεν έχει.
- Σχετικά με το portafilter, φαίνεται ότι η IMS βγάζει καλαθάκια και για 57 mm, άρα ναι μεν δεν υπάρχει η ποικιλία των 58 mm αλλά τουλάχιστον έχει κανείς μια επιλογή competition.

Άρα, τελικά, το αρχικό ερώτημα παραμένει: είναι αρκετός λόγος το 58 mm portafilter για να προτιμήσει κανείς μια μηχανή με σαφώς υποδεέστερες προδιαγραφές;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων που διαβάσατε το post μου και ακόμη περισσότερο όσους/όσες έχουν μια άποψη και την μοιραστούν μαζί μου.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από knight_77 » Δευ Νοέμ 01, 2021 7:38 am

Καλημέρα και καλό μήνα.
Θεωρώ πως η Lelit είναι καλυτερη επιλογή.
Δεν είναι μόνο το PID που ειδικά για το νέο/μέσο χρήστη μπορεί να λύσει τα χέρια, το μεγαλύτερο boiler (σημαντικότατο),
είναι και η καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε σχεση με τη Gaggia.

Από τη στιγμή που μπορείς να διαθέσεις το παραπάνω ποσό που ζητάει η Lelit, προχώρα με κλειστά τα μάτια.

Με μια βασική προυπόθεση. Ένα καλό μύλο (απαραίτητος).

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Νοέμ 01, 2021 8:59 am

Καλημέρα. Σκέψου κι αυτή την επιλογή, αν σε παίρνει !

viewtopic.php?p=104327#p104327

:coffee:

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Νοέμ 01, 2021 11:36 am

Hatori έγραψε:
Δευ Νοέμ 01, 2021 8:59 am
Καλημέρα. Σκέψου κι αυτή την επιλογή, αν σε παίρνει !

viewtopic.php?p=104327#p104327

:coffee:
+1

Stelios1977
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 6:45 am

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Stelios1977 » Δευ Νοέμ 01, 2021 12:12 pm

Καλημέρα και πάλι,

σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις σας για τις παρατηρήσεις σας. Καταλαβαίνω ότι όλοι κλίνετε προς Lelit :)

Σχετικά με την PLUST PID έχω δει ότι κοστίζει 660 χωρίς το μανόμετρο και 720 με το μανόμετρο περασμένο από την εταιρία. Σκέφτομαι ότι ίσως μπορεί κανείς να γλυτώσει το μανόμετρο χωρίς να θυσιάσει πολλά από την παρασκευή του εσπρέσσο! Γιατί το λέω:
- ούτως ή άλλως θα ζητήσω από την εταιρία να ρυθμίσει την OPV στα 9.5 bar και δεν πιστεύω ότι θα την αλλάξω μόνος μου στο μέλλον
- ακόμη και αν κάνω το περιβόητο dimmer mod, έχω καταλάβει ότι το σωστό είναι να το καλιμπράρεις με την ροή (με άδειο γκρουπ) και όχι με την πίεση. (Παρεμπιπτόντως, το αναφέρω αν και μπορεί να αποπροσανατολίσει την συζήτηση και με καίει, οι αντλίες της Ulka έχουν αρχική πίεση εξόδου 4 bar, το οποίο σημαίνει ότι με dimmer mod δεν μπορείς να κάνεις pre-infusion κάτω από αυτήν την πίεση γιατί απλά δεν ανοίγει η αντλία.)

Άρα, τελικά το μανόμετρο που μετράει την πίεση στην έξοδο της αντλίας και μετά την OPV, έχει μια αισθητική χρήση, δηλαδή φαίνεται όμορφο, και επιπλέον σε βοηθάει με οπτική ανάδραση αν υπάρχει dimmer mod. Δεν είμαι σίγουρος αν έχει νόημα σε άλλη περίπτωση εκτός του αισθητικού, π.χ. να σε βοηθάει να καταλάβεις αν έχεις κάνει λάθος tamping π.χ. ή κάτι άλλο. Το τελευταίο άλλωστε φαντάζομαι ότι θα το καταλάβεις από τον χρόνο εκχύλισης ή από το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι.

Εννοείται ότι αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη και θεωρεί ότι το μανόμετρο είναι σημαντικό, θα ήθελα να τον ακούσω γιατί προφανώς με ενδιαφέρει πολύ!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Νοέμ 01, 2021 12:57 pm

Stelios1977 έγραψε:
Δευ Νοέμ 01, 2021 12:12 pm
Καλημέρα και πάλι,

σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις σας για τις παρατηρήσεις σας. Καταλαβαίνω ότι όλοι κλίνετε προς Lelit :)

Σχετικά με την PLUST PID έχω δει ότι κοστίζει 660 χωρίς το μανόμετρο και 720 με το μανόμετρο περασμένο από την εταιρία. Σκέφτομαι ότι ίσως μπορεί κανείς να γλυτώσει το μανόμετρο χωρίς να θυσιάσει πολλά από την παρασκευή του εσπρέσσο! Γιατί το λέω:
- ούτως ή άλλως θα ζητήσω από την εταιρία να ρυθμίσει την OPV στα 9.5 bar και δεν πιστεύω ότι θα την αλλάξω μόνος μου στο μέλλον
- ακόμη και αν κάνω το περιβόητο dimmer mod, έχω καταλάβει ότι το σωστό είναι να το καλιμπράρεις με την ροή (με άδειο γκρουπ) και όχι με την πίεση. (Παρεμπιπτόντως, το αναφέρω αν και μπορεί να αποπροσανατολίσει την συζήτηση και με καίει, οι αντλίες της Ulka έχουν αρχική πίεση εξόδου 4 bar, το οποίο σημαίνει ότι με dimmer mod δεν μπορείς να κάνεις pre-infusion κάτω από αυτήν την πίεση γιατί απλά δεν ανοίγει η αντλία.)

Άρα, τελικά το μανόμετρο που μετράει την πίεση στην έξοδο της αντλίας και μετά την OPV, έχει μια αισθητική χρήση, δηλαδή φαίνεται όμορφο, και επιπλέον σε βοηθάει με οπτική ανάδραση αν υπάρχει dimmer mod. Δεν είμαι σίγουρος αν έχει νόημα σε άλλη περίπτωση εκτός του αισθητικού, π.χ. να σε βοηθάει να καταλάβεις αν έχεις κάνει λάθος tamping π.χ. ή κάτι άλλο. Το τελευταίο άλλωστε φαντάζομαι ότι θα το καταλάβεις από τον χρόνο εκχύλισης ή από το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι.

Εννοείται ότι αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη και θεωρεί ότι το μανόμετρο είναι σημαντικό, θα ήθελα να τον ακούσω γιατί προφανώς με ενδιαφέρει πολύ!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Την αγγελία σου πρότεινα που δίνει τη μηχανή 500€ όχι να τη πάρεις καινούργια και να δώσεις 720€. Επειδή έβαλες όριο τα 550 της gaggia.

Stelios1977
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 6:45 am

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Stelios1977 » Δευ Νοέμ 01, 2021 1:12 pm

Τα έκανα παράλληλα και τα δύο, έχω ήδη στείλει πμ και περιμένω απάντηση!

Παρόλα αυτά, το ερώτημα παραμένει και πιστεύω ότι έχει και τεχνικό ενδιαφέρον για τους φίλους που πιθανόν παρακολουθούν τη συζήτηση: το πρόσθετο μανόμετρο στην καινούρια προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα ή όντως είναι μόνο αυτά; Ώστε καθενας να αποφασίσει για τον εαυτό του αν αξίζει να προσφέρει το 60αρι ή όχι... (και ταυτόχρονα να επαληθεύσω κι εγώ μέσα μου ότι καταλαβαίνω σωστά).

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από knight_77 » Δευ Νοέμ 01, 2021 1:19 pm

Θα έλεγα πως μόνο και μόνο η δυνατότητα ένδειξης πίεσης της αντλίας είναι σημαντικό χαρακτηριστικό.
Σε περίπτωση βλάβης/υπολειτουργίας της έχεις άμεση ένδειξη.
Κατά τη γνώμη μου αξίζει η εγκατάσταση της.

Το οπτικό μέρος το αφήνω, μιας και αυτό είναι υποκειμενικό.



Υ.Γ. Όσο για την αγγελία, συμφωνώ και εγώ με τη πρόταση των υπολοίπων. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Νοέμ 01, 2021 1:32 pm

Εφ όσον είναι ρυθμισμένη στα 9 bar, το μανόμετρο και τα επιπλέον 60€ δε προσφέρουν κάτι παραπάνω. Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Νοέμ 01, 2021 5:01 pm

knight_77 έγραψε:
Δευ Νοέμ 01, 2021 1:19 pm
Θα έλεγα πως μόνο και μόνο η δυνατότητα ένδειξης πίεσης της αντλίας είναι σημαντικό χαρακτηριστικό.
Σε περίπτωση βλάβης/υπολειτουργίας της έχεις άμεση ένδειξη.
Αυτό ακριβώς!

Απάντηση