GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από DimK » Τρί Νοέμ 02, 2021 9:11 am

Καλημέρα.

Οσο αφορά τη σύγκριση των δύο μηχανών σχετικά με το boiler , δεν ξερω αν της gaggia ειναι 100ml αλλά ειναι καθαρός ο όγκος αυτός (έχει εξωτερικά τις αντιστάσεις) ενώ στη lelit έχει μέσα την αντίσταση και ένα σωληνάκι από όπου γίνεται τελικά η εκχύλιση. Στη lelit φεύγει το νερό από την πάνω πλευρά του boiler, περνάει από την τρίοδη και ξαναμπαίνει πάνω απο το boiler μέσα σε χάλκινο σωληνάκι , (δεν αναμιγνύεται με το υπόλοιπο νερό του boiler αλλά επηρεάζεται θερμοκρασιακά) και βγαίνει στην κάτω πλευρά , οπότε ο καθαρός όγκος νερού της lelit ειναι αρκετά μικρότερος από 250ml,

Η βασική διαφορά όμως είναι ....αλουμίνιο vs ορείχαλκο (αν και το μισό boiler της lelit είναι ορείχαλκος με επικάλυψη...). Προσωπικά μένω μακριά από το αλουμίνιο ό,τι πιστοποίηση και να έχει.

...και δυστυχώς το 57mm θα σε δυσκολέψει λίγο στα ανταλλακτικά αν θέλεις να παίξεις με άλλες σίτες και καλαθάκια, όχι μόνο στο να τα βρεις αλλά είναι και πιο ακριβά με αντίστοιχα 58mm προφανώς λόγω περιορισμένης αγοράς.

Το μανόμετρο και εγώ νομίζω είναι διακοσμητικό για την καθημερινή χρήση αλλά ....όπως είπαν και τα παιδιά, αν κατι δεν σου πάει καλά , το μάτι θα πάει αμέσως εκεί. Και για τη ρύθμιση στα 9 bar, η δική μου ήρθε από το εργοστάσιο στα 9 έτοιμη.

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από S.F. » Τρί Νοέμ 02, 2021 9:43 am

εννοειται πως δεν θα παρεις μηχανη χωρις Pid, και την gaggia να παρεις θα ψαχνεσαι μετα για να βαλεις αλλα δεν ξερω το κοστος
το μπαρομετρο το θεωρω και αυτο απαραιτητο γιατι βλεπεις ανα πασα στιγμη τι γινεται με την αντλια, προσφατα τραβουσαμε τα μαλλια μας με ενα θεμα που ειχε καποιος με την ροη, αν ειχε μπαρομετρο δεν θα μπαιναμε καν στη διαδικασια
το 58αρι σιγουρα παιρνει πολλες αναβαθμισεις αλλα το κοστος αναβαινει η lelit ξεπερναει τα 700 με το μπαρομετρο, επισης ενα vst κοστιζει 45 ευρο αρα εισαι με το καλημερα στα 760 ευρο

Tkin73
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 9:45 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef 80
Οι καφέδες μου:: Ανάλογα το βαλάντιο και τα κέφια!
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: GAGGIA CLASSIC PRO vs. LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Tkin73 » Κυρ Νοέμ 28, 2021 2:33 am

Βοηθά και το μπαρομετρο ειδικά τον νέον χρήστη της μηχανής που ψάχνει να δει το πάτημα και την άλεση ( τα βλέπεις βέβαια και στην πράξη τα αποτελέσματα από τον χρόνο και την ποσότητα) αλλά και το μπαρομετρο δείχνει άμεσα τι συμβαίνει.
Δείχνει επίσης και πιθανές μικροδιακυμανσης κατά την διάρκεια της παραγωγής αλλά και σε συνάρτηση της θερμοκρασίας.
Σίγουρα δεν έχει την βαρύτητα του pid.

Απάντηση