Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Δευ Οκτ 04, 2021 10:15 pm

Spacof έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 9:50 pm
Εγώ δοκίμασα με τον Ελληνικό 2 φορές από 15 gr και είχα την ίδια γρήγορη ροή με εσένα και ο καφές ήταν πούδρα την μία φορά απλά τον τουμπαρα και δεν ασχολήθηκα καθόλου απλά πάτησα πάρα πολύ ελαφρά και τέλος, την δεύτερη φορά πάτησα στα 10 κιλά περίπου και βγήκε το ίδιο. Ενώ με σωστά κομμένο espresso σωστή κατανομή και σωστό tamping βγάζω μια χαρά καφέ...

https://imgur.com/a/BLxrxjs

Άρα μπορείς να καταλάβεις ότι πολλά μπορεί να παίζουν και το λάθος μπορεί εκτός από το καφέ να οφείλεται και σε εσένα.

Εμένα δεν έχει θέμα η μηχανή μου αλλά ο καφές βγήκε χάλια, τι λες να συμβαίνει?

Καταρχάς έχεις ζυγαριά? Με πόσα κιλά πατάς? Φωτό με το pack του Ελληνικού γτ δεν ανέβασες???

Στεκομαι στο οτι ο καφες δν επρεπε να τρεχει καν...απορω γιατι τρεχει ενω μερικοι λενε πως μπουκωνει με τον ελληνικο κανοντας τα παντα σωστα (πατημα , σωστα γραμμαρια στο puck) !

Δν ανεβασε φωτο επειδη δν ξερω αν εχει σημασια μιας ξαι σε γραμμαρια που εβαλα ειναι σωστα !

Το μονο που μενει και νομιζω πως πρεπει να εστιασουε ειναι τε ml/min. στην ροη χωρις το group

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Spacof » Δευ Οκτ 04, 2021 11:02 pm

Άρα για να μην μπούκωνει από τον Ελληνικό, μπορούν να συμβούν τα εξής, γιατί προσωπικά και με espresso έχω καταφέρει να το μπουκώσω

1. Λίγα γραμμάρια στο καλαθάκι.
2. Τεράστια απόσταση του puck από την ντουζιέρα
3. Μπαγιάτικος καφές.
4. Κακό πάτημα (στραβό, αδύναμο, λάθος ταμπερ, ρήγμα στο puck)
5. Κακό wdt

Και φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι.

Άρα εστίασε στα ml/s που στο έχουν πει από τις πρώτες σελίδες (αφού όλα τα υπόλοιπα τα έχεις κάνει σωστά)αν δεν υπάρχει πρόβλημα, περίμενε κάποιος που να έχει την ίδια μηχανή να σου πει αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση, αλλιώς κατευθείαν για service.

Στο ενδιάμεσο μπορείς να ξεκοκαλίσεις το forum ή και το υπόλοιπο net να δεις αν έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα, φαντάζομαι δεν θα είσαι ο μοναδικός....

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Οκτ 06, 2021 11:23 am

Αν και όπως είπα νομίζω ότι οφείλεται στον χοντροκομμένο καφέ καλό θα ήταν για να φύγει κάθε υποψία να μπει ενα portafilter με μανόμετρο μπας και έχει κολλήσει η OPV.

Αυτό θα μας πει με σιγουριά τι πίεση φτάνει στο group.

Η μηχανή είναι πολύ απλή. Το μοναδικό πράγμα στο οποίο μπορεί να οφείλεται η αυξημένη πίεση είναι η κολλημένη OPV και τα 15 bar να πηγαίνουν στο puck.

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από S.F. » Τετ Οκτ 06, 2021 4:08 pm

odys2008 έγραψε:
Τετ Οκτ 06, 2021 11:23 am
Αν και όπως είπα νομίζω ότι οφείλεται στον χοντροκομμένο καφέ καλό θα ήταν για να φύγει κάθε υποψία να μπει ενα portafilter με μανόμετρο μπας και έχει κολλήσει η OPV.

Αυτό θα μας πει με σιγουριά τι πίεση φτάνει στο group.

Η μηχανή είναι πολύ απλή. Το μοναδικό πράγμα στο οποίο μπορεί να οφείλεται η αυξημένη πίεση είναι η κολλημένη OPV και τα 15 bar να πηγαίνουν στο puck.
και 15 μπαρ να παει με ψιλοκομενο καφε επρεπε να μπουκωσει

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Οκτ 06, 2021 4:30 pm

S.F. έγραψε:
Τετ Οκτ 06, 2021 4:08 pm
και 15 μπαρ να παει με ψιλοκομενο καφε επρεπε να μπουκωσει
Συμφωνώ, απλά το προτείνω για ψυχολογικούς λόγους.

Πιο πάνω του πρότεινα 2 φορές να φορέσει τα δαχτυλίδια του graef για να κόψει πιο ψιλά.

Επίσης μια σημαντική παρατήρηση: όταν ζητάμε να μας κόψουν καφέ απο έξω σε ένα συγκεκριμένο νούμερο (είδα να αναφέρονται 2.3, 1.8 κτλ) δεν έχουμε κανένα έλεγχο στο πόσο λεπτός ή χοντρός είναι ο καφές. Ή αν το 1.8 σήμερα με το 1.8 αύριο είναι το ίδιο.

Γιατί πολύ απλά αυτά οι αριθμοί είναι σχετικοί. Και εξηγούμαι λέγοντας ότι κανένας δεν μας εξασφαλίζει ότι δεν λύθηκε ο μύλος για καθάρισμα στο τέλος της βάρδιας ή για νέα μαχαίρια στο ενδιάμεσο. Οπότε ναι, ο φίλος έχει μπερδευτεί και είναι απόλυτα λογικό.

Για να έχεις έλεγχο θα πάρεις 500g καφέ και θα ξεκινήσεις στο finest. Θα κόψεις και θα δεις χρόνους. Αν είναι πολύ γρήγορο θα βάλεις μια ροδέλα (που νομίζω σου κερδίζει 10 νούμερα) και θα δοκιμάσεις στο 4-5 κτλ. Αν ειναι και πάλι γρήγορη η εκχύλιση θα κόψεις ακόμη πιο ψιλά. Ίσως χρειαστεί να βάλεις και άλλη ροδέλα. ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΚΑΙ 1 ΜΥΛΟ

Επίσης να πετάς 3-4g ανάμεσα στις προσπάθειες γιατί ο μύλος σου έχει μεγάλη κατακράτηση

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από veba » Πέμ Οκτ 07, 2021 7:24 am

Καλημέρα

μπορεί να μην έχει η μηχανή ρυθμιστή πίεσης.

Δες μία παρόμοια που έχω στα χέρια μου

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Spacof » Πέμ Οκτ 07, 2021 12:38 pm

odys2008 έγραψε:
Τετ Οκτ 06, 2021 4:30 pm

Επίσης μια σημαντική παρατήρηση: όταν ζητάμε να μας κόψουν καφέ απο έξω σε ένα συγκεκριμένο νούμερο (είδα να αναφέρονται 2.3, 1.8 κτλ) δεν έχουμε κανένα έλεγχο στο πόσο λεπτός ή χοντρός είναι ο καφές. Ή αν το 1.8 σήμερα με το 1.8 αύριο είναι το ίδιο.

Για να έχεις έλεγχο θα πάρεις 500g καφέ και θα ξεκινήσεις στο finest. Θα κόψεις και θα δεις χρόνους. Αν είναι πολύ γρήγορο θα βάλεις μια ροδέλα (που νομίζω σου κερδίζει 10 νούμερα) και θα δοκιμάσεις στο 4-5 κτλ. Αν ειναι και πάλι γρήγορη η εκχύλιση θα κόψεις ακόμη πιο ψιλά. Ίσως χρειαστεί να βάλεις και άλλη ροδέλα. ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΚΑΙ 1 ΜΥΛΟ
Όπως τα λες είναι και εγώ αυτό που είπα είναι να το κάνει σε ένα μαγαζί και από τον ίδιο μύλο με τον ίδιο καφέ σε διαφορετική άλεση κάθε 100 gr καθαρά για να καταλάβει αν είναι θέμα άλεσης (μιας και δεν έχει το μύλο του) αλλά με μονάδα μέτρησης τα νουμερα του μύλου και όχι το fine ή το πιο fine του υπαλλήλου και ο λόγος ειναι γιατί το να ζητάς θέλω απλά πιο fine... δεν βγάζεις συμπέρασμα επειδή δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης και είναι καθαρά στον υπάλληλο, το 2.3 με το 2.2 και το 2.1, είναι πιο fine, αλλά και τι έχει να λέει, έχει δει την εκχύλιση ο υπάλληλος για να ξέρει?...
Ο λόγος που το πρότεινα κιόλας είναι γιατί εγώ αυτό που αντιμετώπισα, πέρα από τη δυσπιστία του υπαλλήλου ήταν ότι, με το ύφος που μου απάντησε ήταν σαν να αφήνει να εννοηθεί ότι ο μύλος δεν κόβει πιο ψιλά, αν δεν επέμενα ξέρεις τι θα πάθενα, ότι και ο φίλος, να νομίζω δλδ ότι δεν είναι θέμα άλεσης και έχω την πιο fine άλεση.
Αυτά όμως ή θα τα μάθεις με την πείρα ή θα διαβάσεις πράγματα ή θα μπεις σε ένα forum και απομακρυνσμένα κάποιοι θα σε καθοδηγήσουν να δοκιμάσεις κάποια πράγματα, για να δουν τη φταίει.

..... Λείπει κείμενο....
Έσβησα κάποια κομμάτια ελπίζω να μην χρειαστεί Να τα δημοσιεύσω...

@Veba μοιάζει λίγο διαφήμιση το post και δεν το λέω για κακό, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις ένα thread, το οποίο να βλέπουμε τα πραγματάκια που κάνεις, γιατί αν είχες ένα ξεχωριστό thread δεν θα μου επέρνε 1χρόνο και βάλε να σε δω, γιατί όχι να σε προτείνω κιόλας πέρα από το από το μαγαζί στο banneraki... Κρίμα είναι!

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από veba » Πέμ Οκτ 07, 2021 7:19 pm

καλησπέρα Spacof

Έχεις δίκιο μοιάζει περισσότερο με διαφήμιση.

Ξεκίνησα να γράψω για το ότι δεν έχει opv κλπ, αλλά μου ήρθε στο μυαλό το video και μου φάνηκε πιο εύκολο.

Τα video που υπάρχουν στο κανάλι είναι από live. Το άνοιγμα, το λύσιμο και κάποια κομμάτια επισκευής είναι σε πραγματικό χρόνο και ο ενδιαφερόμενος έχει λάβει ειδοποίηση, και βλέπει ότι συμβαίνει.

Το συγκεκριμένο video ταίριαξε με το θέμα συμπωματικά.

Διαβάζω κατά καιρούς ότι γράφετε εδώ , απλά δεν γράφω.

Εχω συναντηθεί με κάποιους από το forum και για δουλειά και για καφέ.

Θέλω να συμμετέχω περισσότερο φιλικά.

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Spacof » Πέμ Οκτ 07, 2021 9:31 pm

Ναι μπήκα στο κανάλι σου! Γι'αυτό είπα να ανοίξεις και ένα δικό σου θέμα, γιατί είναι κρίμα, ψάχνουν άτομα να φτιάξουν κάποια πράγματα χωρίς να θέλουν να ασχοληθούν οι ίδιοι και δεν σε βρίσκουν, προσωπικά τα live video τα εκτιμώ, είναι πιο δύσκολα και εμπνέει σιγουριά, δεν έχει το κόψε ράψε!

Δηλαδή εγώ αν ήμουν στη θέση του panou θα με βοηθούσε πολύ το να υπάρχουν 2 γνωστές επιλογές, για να μπορώ να διαλέξω σύμφωνα με τα κριτήρια μου, δλδ αυτό που θέλω να πω χωρίς να προωθώ κάποιον, είναι ότι όσο περισσότερες επιλογές έχουμε
μόνο καλό κάνει!!!

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Spacof » Παρ Οκτ 08, 2021 12:23 am

Κύριε Μάνο,

επειδή δεν βλέπω να μπαίνει ο panos να μας πει τι γίνεται και επειδή, είναι ένα συνηθισμένο θέμα που αντιμετωπίζουν πολλοί.

Να ρωτήσω αν ισχύει, κάτι που έγραψα και έσβησα καθώς ο panos δεν ήταν ξεκάθαρο αν χρησιμοποιεί το pressure ή un-pressure καλάθι και ούτε αν έστειλε την μηχανή στο service με το ims καλάθι, επειδή έψαξα λίγο στο youtute είχα βρει video που εξηγούσε την χρησιμότητα του εξαρτήματος που υπάρχει κάτω από το μαμά καλάθι

Το ερώτημα είναι αν του λείπει το εξάρτημα μπορεί να τρέχει έτσι ο καφές?
Και αν θέλει να βάλει το ims όπως του είπε κάποιος πιο πάνω πρέπει να αλλάξει την ρύθμιση των bar (κάτι τέτοιο θέλατε να πείτε με το video)?

Επειδή δεν γνωρίζω την μηχανή του και επειδή στο 95% το προβλημάτων είναι η άλεση, αν πούμε ότι όντως τα κάνει όλα τα υπόλοιπα σωστά, αν τελικά ακούσει όλα αυτά που του έχουν αναφερθεί δλδ να βάλει το παλιό καλάθι με το εξάρτημα από κάτω(αν και την μία λέει είναι με το μαμά μία με το ims) μπορεί να δει διαφορά?

Ελπίζω να υπάρξει τελικά μια λύση, γιατί μπορεί να βοηθήσει και άλλους ετεροχρονισμένα.

Ευχαριστώ!

Απάντηση