Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από thodoris5321 » Παρ Οκτ 01, 2021 11:47 pm

Στη ροή νερού της μηχανής δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, ίσως να έχει ανεβασμένη πίεση στα 11-12 bar αλλά αυτό αν μη τι άλλο βοηθάει στο να τρέχει πιο αργά ο καφές. Η φλάτζα επίσης δε νομίζω ότι είναι το πρόβλημα οπότε,

Αφού λες ότι ήθελε όλο και πιο ψιλό κόψιμο, γινόνταν seasoned τα μαχαίρια του μύλου επειδή ήταν καινούριος. Όπως σου λένε και οι υπόλοιποι τώρα να κοιτάξεις το καλάθι, να το γεμίζεις μέχρι πάνω στο χείλος του καλαθιού αλλά επίπεδος ο καφές, χωρίς βουναλάκι και τόσο να είναι πριν τον πατήσεις με το πατητήρι.
Όσο μεγαλύτερο το καλαθάκι τόσο το καλύτερο, αν και νομίζω το κλείστρο αν είναι κλειστό θα χωράει μέχρι 20-22 γραμμαρίων καλαθάκι.

Τώρα αν και έτσι δε βγάζει αποτέλεσμα, τότε ίσως θα πρέπει να μοντάρεις τον μύλο ή ακόμα και να τον αλλάξεις δυστυχώς με κάποιον που μπορεί να κόψει πιο ψιλό τον καφέ.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από After » Σάβ Οκτ 02, 2021 12:20 am

Εγώ πιστεύω πως κάτι γίνεται με την άλεση, και 50bar να ήταν η αντλία, το πακ φέρει αντίσταση
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Σάβ Οκτ 02, 2021 12:25 pm

thodoris5321 έγραψε:
Παρ Οκτ 01, 2021 11:47 pm
Στη ροή νερού της μηχανής δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, ίσως να έχει ανεβασμένη πίεση στα 11-12 bar αλλά αυτό αν μη τι άλλο βοηθάει στο να τρέχει πιο αργά ο καφές. Η φλάτζα επίσης δε νομίζω ότι είναι το πρόβλημα οπότε,

Αφού λες ότι ήθελε όλο και πιο ψιλό κόψιμο, γινόνταν seasoned τα μαχαίρια του μύλου επειδή ήταν καινούριος. Όπως σου λένε και οι υπόλοιποι τώρα να κοιτάξεις το καλάθι, να το γεμίζεις μέχρι πάνω στο χείλος του καλαθιού αλλά επίπεδος ο καφές, χωρίς βουναλάκι και τόσο να είναι πριν τον πατήσεις με το πατητήρι.
Όσο μεγαλύτερο το καλαθάκι τόσο το καλύτερο, αν και νομίζω το κλείστρο αν είναι κλειστό θα χωράει μέχρι 20-22 γραμμαρίων καλαθάκι.

Τώρα αν και έτσι δε βγάζει αποτέλεσμα, τότε ίσως θα πρέπει να μοντάρεις τον μύλο ή ακόμα και να τον αλλάξεις δυστυχώς με κάποιον που μπορεί να κόψει πιο ψιλό τον καφέ.
Καλημερα φιλε μου Θοδωρη ! Γεμισα το καλαθακι μεχρι πανω αλλα τιποτα , παλι το ιδιο αποτελεσμα ! Παρακατω θα ´αραθεσω και μια εικονα με το λεγομενο «μπισκοτο» να μν υπαρχει αλλα αντ´αυτου ενα πιο muddy μειγμα καφε ! Δν ξερω τι μπορει να φταιει πραγματικα...

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Σάβ Οκτ 02, 2021 12:27 pm

After έγραψε:
Σάβ Οκτ 02, 2021 12:20 am
Εγώ πιστεύω πως κάτι γίνεται με την άλεση, και 50bar να ήταν η αντλία, το πακ φέρει αντίσταση

Καλησπερα φιλε μου ! Δν μπορει ΟΠΟΥ και αν το κοβω ΟΤΙ καφε και αν παιρνω να εχω το ιδιο αποτελεσμα κανοντας μαλιστα την αλεση στο πιο fine ειτε στον μυλο μου ειτε απο μαγαζι...
Παρακατω θα παραθεσω μια εικονα για το μειγμα που μου κανει πιο muddy παρα για «μπισκοτο»

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Σάβ Οκτ 02, 2021 12:30 pm

https://imgur.com/a/EotdRcY


(Θα ηθελα επιπροσθετως να ζητησω συγγνωμη απο ολους για τις πολλες αναρτησεις μου σε αυτο το ποστ !
Παρακαλω δειξρε λιγη κατανοηση μιας και ειναι η πρωτη μου φορα ! Σας ευχαριστω ολους και για τον χρονο σας και για τις απαντησεις σας)

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από After » Σάβ Οκτ 02, 2021 12:42 pm

Δεν είναι καθόλου muddy, εγώ επειδή προτιμώ μεγάλο head space έχει πάντα νερό στο πάνω μέρος, δεν είναι αυτό κριτήριο για ένα καλό φλιτζάνι

Για αυτό είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε, ανέβασε ένα βίντεο αν μπορείς
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Σάβ Οκτ 02, 2021 1:11 pm

https://imgur.com/a/B9G08Sv



Και φωτογραφια με το ποσο γεμισα το καλαθακι (18-20γρ. παιρνει) .


https://imgur.com/a/T2t1fuh

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Οκτ 02, 2021 1:22 pm

Panos027 έγραψε:
Σάβ Οκτ 02, 2021 1:11 pm


https://imgur.com/a/T2t1fuh
Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος 100% αλλά μου φαίνεται θέλεις ακομη πιο ψιλο κόψιμο.
Λογικά στο σέρβις θα τη δοκίμασαν τη μηχανή και δε βρήκαν λειτουργικό πρόβλημα,πιθανότατα έφτιαξαν και καφέ.
Αν δεν έχεις καλό μύλο σπίτι ,δύσκολο να πετύχεις σωστή άλεση απ' έξω.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από thodoris5321 » Σάβ Οκτ 02, 2021 1:28 pm

Δε τον βλέπω αρκετά λεπτοκομμένο τον καφέ, μπορεί να κοπεί και πιο λεπτός. Στα μαγαζιά συνήθως πουλάνε καφέ για φθηνές μηχανές εσπρέσο με πολλή πίεση και pressurized καλάθια, γι' αυτό τους φαίνεται περίεργο να παίρνεις πιο λεπτό.
Αν κόψεις σε μέγεθος Τούρκικου καφέ λογικά θα στη μπουκώσει, ο Ελληνικός σίγουρα θα στη μπουκώσει γιατί είναι ακόμη πιο λεπτός απ' τον Τούρκικο.
Να ξέρεις ότι τα δευτερόλεπτα στην εκχύλιση τα μετράμε από τη στιγμή που πατάμε το κουμπί και ξεκινάει η αντλία και όχι από τη στιγμή που βλέπουμε τον καφέ.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από After » Σάβ Οκτ 02, 2021 1:28 pm

Και εγώ, το ίδιο που βλέπω είναι χοντρή άλεση
Όταν αρχίζει να βγαίνει ο καφές διακρίνεις αλλαγή στον θόρυβο της αντλίας ή όχι;
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση