Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Ιουν 20, 2022 3:29 pm

Αν δεν είχες πάρει καφέ από καφεκοπτείο θα έλεγα ότι είναι ο καφές η ο μύλος άλεσης αλλά έλα που τα βίντεο σου είναι σχεδόν πανομοιότυπα και ίσως να είναι υπεύθυνος μόνο ο μύλος άλεσης.

Υπό την προϋπόθεση ότι δεν άλλαξες τίποτα στην υπάρχουσα καθημερινότητα σου.

Κάποιος που γνωρίζει από μηχανές θα μπορούσε να μας ερμηνεύσει η να μας πει αν θα μπορούσε να οφείλεται στη μηχανή; (θα βοηθήσει τον φίλο μας θα μάθουμε και εμείς).
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από christos.k » Δευ Ιουν 20, 2022 11:50 pm

soilworker έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 11:58 am
Mr_Overdose έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 10:54 am
soilworker έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 10:49 am


Εννοω να πάρω κομμένο για να επιβεβαιωσω οτι έχει πρόβλημα ο μύλος, όχι σαν μόνιμη λύση. Ο μύλος είναι ζήτημα να χει κόψει 20-25 κιλά καφέ. Από mobacoffe στη Γερμανία τη πήρα τη μηχανή. Θα τους στείλω ένα mail
Αρχικα δοκιμασε να αλλαξεις σπυρι εαν εκανες καποια αλλαγη στη ρουτινα σου,δηλαδη αμα επερνες καλα αποτελεσματα με καποιο σπυρι δοκιμασε με το ιδιο παλι,παρε και κομμένο που λες να σου φυγει η απορια οτι δεν φταιει η μηχανη και υστερα επικεντρωσου στον μυλο,στειλε μας κ καμια εκχυλιση με τις νεες δοκιμες να δουμε.
Ανέβασα στο ιδιο λινκ https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing βιντεο με κόψιμο στο 1,3 και κομμενο μπλεντακι απο το καφεκοπτειο στο 2,5(λιγο πιο λεπτο απο οσο έκοβα εγω το συγκεκριμενο) Δεν φαινεται να ξεκιναει καπως αποτομα η εκχύλιση; Συνηθως πρωτα ανεβαινε το μπαρομετρο και μετα ξεκινουσε η εκχυλιση.

Ποιον μύλο χρησιμοποιείς;

soilworker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2021 12:40 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από soilworker » Τρί Ιουν 21, 2022 10:52 am

Mr_Overdose έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 2:14 pm
soilworker έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 11:58 am
Mr_Overdose έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 10:54 am


Αρχικα δοκιμασε να αλλαξεις σπυρι εαν εκανες καποια αλλαγη στη ρουτινα σου,δηλαδη αμα επερνες καλα αποτελεσματα με καποιο σπυρι δοκιμασε με το ιδιο παλι,παρε και κομμένο που λες να σου φυγει η απορια οτι δεν φταιει η μηχανη και υστερα επικεντρωσου στον μυλο,στειλε μας κ καμια εκχυλιση με τις νεες δοκιμες να δουμε.
Ανέβασα στο ιδιο λινκ https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing βιντεο με κόψιμο στο 1,3 και κομμενο μπλεντακι απο το καφεκοπτειο στο 2,5(λιγο πιο λεπτο απο οσο έκοβα εγω το συγκεκριμενο) Δεν φαινεται να ξεκιναει καπως αποτομα η εκχύλιση; Συνηθως πρωτα ανεβαινε το μπαρομετρο και μετα ξεκινουσε η εκχυλιση.
Δεν ξερω ρε φιλε,πολυ περίεργα μας τα λεει η μηχανη σου...ενω η πιεση φενεται καλη η εκχύλιση ειναι μαύρο χαλι.Οντος ξεκιναει πολυ γρηγορα απο χαμηλα bar λες και δεν βρισκει καμια αντισταση ο καφες,πατας δυνατα με το ταμπερ,την ρουτινα με τα backflush καθαριοτητες κλπ κανεις οπως προβλεπεται?δεν ξερω ας μιλησει και κανας εμπειρος,παντος η εκχυλισεις ολες μοιαζουν ιδιες ειτε κοψεις ψιλα ειτε χοντρα ειτε απο το καφεκοπτειο..ποσα γραμμαρια καφε βαζεις στο γκρουπακι;
16 g βαζω παντα. Σημερα δοκιμασα και 17 g παλι το ιδιο αποτελεσμα...Στις καθαριότητες δε μπορω να πω οτι ειμαι και ψειρας αλλα ενα backflush καθε κιλο εκανα. Η μηχανη μου εχει ενσωματομενο μυλο για τον φιλο που ρωταει https://lelit.com/product/anita-pl042temd/

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Ιουν 21, 2022 3:30 pm

Κατέβα και άλλο δεν τερματίζει στο 0 είναι όπως τον ασκασο με ατέρμονα μην το φοβάσαι κατέβα 5 νούμερα κάτω.

soilworker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2021 12:40 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από soilworker » Τετ Ιουν 22, 2022 3:42 pm

johnsin έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 3:30 pm
Κατέβα και άλλο δεν τερματίζει στο 0 είναι όπως τον ασκασο με ατέρμονα μην το φοβάσαι κατέβα 5 νούμερα κάτω.
Δεν ειναι θεμα του μυλου το κατεβασα παρα πολυ. Δοκιμασα 20g του καφεκοπτειου στο 2.5 κομμενο και αρχισε παλι να τρεχει στην αρχη γρηγορα και μετα κανονικα εκατσε στα 9 μπαρ και εβγαινε με νορμαλ ρυθμο εσπρεσσο... Λετε να εχει κανα θεμα η τριοδη και να μου σηκωνει το πακ; Υπαρχει τετοια πιθανότητα;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Ιουν 23, 2022 11:48 am

Αν χρησιμοποιείς16γρ και πάνω όχι κατέβασε τα μαχαίρια μέχρι να ακουμπήσουν και μετά άρχισε να γυρίσεις καμιά 10 στροφές από την αντίθετη μεριά και τότε κάνε δοκιμή. Μην ψάχνεσαι ο μήλος φταίει μην βάλεις χέρι στην μηχανή.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Ιουν 23, 2022 1:40 pm

Δες εδώ viewtopic.php?f=6&t=2818ειναι ο ίδιος που έχει και η λελιτ

soilworker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2021 12:40 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από soilworker » Τετ Ιουν 29, 2022 4:14 pm

johnsin έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 11:48 am
Αν χρησιμοποιείς16γρ και πάνω όχι κατέβασε τα μαχαίρια μέχρι να ακουμπήσουν και μετά άρχισε να γυρίσεις καμιά 10 στροφές από την αντίθετη μεριά και τότε κάνε δοκιμή. Μην ψάχνεσαι ο μήλος φταίει μην βάλεις χέρι στην μηχανή.
:priest:
Παιδια αυτο ειναι λογικα το κανα καταλαθος σημερα. Κατέβασα κατω από το 1 και μετα ανεβασα και με 2,3 και με το ζορι βγηκε καφες οποτε σαν να επανηλθε στα κανονικα της... Μετα απο πολλα μειλ με moba coffee ουτε αυτοι προτειναν τιποτα, αν και αμεσοι-προθυμοι περαν της αποστολης και καλυψης μεταφορικων απο εγγυηση εαν ειναι οντως θεμα της μηχανης.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Ιουν 30, 2022 12:18 pm

Χαίρομαι που βγήκες το κόψιμο σου, να έχεις βάλει σημάδι πόσες στροφές είναι από τα μαχαίρια κλειστά γιατί θα το ξανασυναντήσεις όταν καθαρίζεις :coffee: τον μύλο

Απάντηση