Απορία για μηχανές επαγγελματικές vs ημι-επαγγελματικές

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Απορία για μηχανές επαγγελματικές vs ημι-επαγγελματικές

Δημοσίευση από nik___ » Σάβ Σεπ 04, 2021 5:04 pm

Έχω ακούσει οι το κόψιμο καφέ που χρησιμοποιείται στις επαγγελματικές μηχανές espresso είναι πολύ πιο λεπτό σε σχέση με το κόψιμο στις ημι-επαγγελματικές μηχανές που προορίζονται για οικιακή χρήση. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο και αν ναι γιατί ? Τι το διαφορετικό δηλ. έχει μια επαγγελματική μηχανή σε σχέση με μια ημι-επαγγελματική (όπως π.χ. η Lelit Bianca) που να απαιτεί τέτοια διαφορά στο κόψιμο ?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Απορία για μηχανές επαγγελματικές vs ημι-επαγγελματικές

Δημοσίευση από After » Σάβ Σεπ 04, 2021 5:55 pm

Όχι δεν είναι κανόνας

Αυτό που γίνεται είναι πως μπορείς να κόψεις πιο λεπτά σε μηχανές που κάνουν μακρύ preinfusion σε λίγα bar(2-4), αλλά και πάλι δεν είναι κανόνας πως ο καφές θα είναι καλύτερος

Μην μπαίνεις σε διαδικασία να συγκρίνεις μηχανές, κάθε μία θέλει την "δική της" εκχύλιση, εδώ και στον ίδιο εξοπλισμό αν κάνουμε μια πιρουέτα πριν πατήσουμε το κουμπί, θα αλλάξει το αποτέλεσμα 😂 :lol:
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Απορία για μηχανές επαγγελματικές vs ημι-επαγγελματικές

Δημοσίευση από nik___ » Σάβ Σεπ 04, 2021 6:14 pm

After έγραψε:
Σάβ Σεπ 04, 2021 5:55 pm
Όχι δεν είναι κανόνας

Αυτό που γίνεται είναι πως μπορείς να κόψεις πιο λεπτά σε μηχανές που κάνουν μακρύ preinfusion σε λίγα bar(2-4), αλλά και πάλι δεν είναι κανόνας πως ο καφές θα είναι καλύτερος

Μην μπαίνεις σε διαδικασία να συγκρίνεις μηχανές, κάθε μία θέλει την "δική της" εκχύλιση, εδώ και στον ίδιο εξοπλισμό αν κάνουμε μια πιρουέτα πριν πατήσουμε το κουμπί, θα αλλάξει το αποτέλεσμα 😂 :lol:
Και εγώ κάτι τέτοιο ήξερα/είχα καταλάβει απλά η απορία μου προέκυψε από το εξής γεγονός: όταν είχα πάει σε ένα καλό cafe για να μου αλέσουν καφέ για το σπίτι (σε ένα ΕΚ43 μύλο), ο barista μου είχε προτείνει ένα κόψιμο λίγο κάτω από το 5. Όταν το ρώτησα τι κόψιμο χρησιμοποιούν αυτοί στην μηχανή τους μου απάντησε γύρω στο 2.5. Η οποία είναι τεράστια διαφορά που δε νομίζω ότι δικαιολογείται από το pre-infusion.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Απορία για μηχανές επαγγελματικές vs ημι-επαγγελματικές

Δημοσίευση από wowthodoris » Σάβ Σεπ 04, 2021 7:04 pm

Υποθέτω οτι το κοψιμο που σου πρότεινε ειναι για pressurised καλάθι, και ίσως για αυτό να ειναι πιο χοντρό το κοψιμο απο αυτό που θα έκανες στο σπιτι με τον δικο σου μυλο και με non-press καλάθι. Ίσως να κάνω λαθος η διαφορά στο κοψιμο βγαίνει απο την διαφορά στο καλάθι και απο την επαγγελματική μηχανή

Απάντηση