LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από giorgos.b » Πέμ Σεπ 02, 2021 9:14 am

Δημήτρη, απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις ψάξει ήδη αρκετά και ξέρεις λίγο πολύ τα θετικά και αρνητικά των δύο επιλογών
Θεωρώ δεδομένα με τις επιλογές, ότι θες E61 και οτι σε ενδιαφέρει και το γάλα (αν δε σε ενδιέφερε δεν βλέπω το λόγο για διπλό boiler)
Επειδή κι εγώ σκέφτομαι κι εγώ κάποια στιγμή να πάω σε διπλό, οι δύο αυτές μηχανές σίγουρα είναι στις επιλογές μου. Η Bianca σίγουρα δίνει περισσότερα (μέσω του LCC, της rotary pump, οκ και του flow control, όλου του πακέτου, ακόμη και naked pf δίνει) και είναι πιο ολοκληρωμένο πακέτο. Αλλά κι εμένα δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι packed μέσα για να επιτύχει μικρό μέγεθος.
Θα έχεις διαβάσει ήδη σε φόρουμ του εξωτερικού για κάποια θεματακια. Από την άλλη, επειδή έχουν πουληθεί πολλές, το πιθανότερο είναι να βρεις και λύση εύκολα σε πιθανό πρόβλημα (δεν λέω ότι θα παρουσιάσει )
Η profitec από την άλλη είναι πιο απλή, δίνει ότι θες, το μόνο που δεν αλλάζει είναι η αντλία αν θες να συνδέσεις παροχή κάποια στιγμή. Το flow control το προσθέτεις αν θες αργότερα αλλά σίγουρα αυξάνει το κόστος. Σίγουρα δεν θα βρεις τις ίδιες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη εκεί έξω, αλλά από την άλλη μια ECM είναι στην ουσία.

Ξέρω ότι δε σε βοηθάω ιδιαίτερα αλλά θα έλεγα να πας σε αυτή που σου αρέσει περισσότερο, που σου κάνει κλικ παραπάνω. Όλα τα άλλα θα έρθουν.
Όποια και να πάρεις ομως, πρέπει να την προσέχεις εσύ (νερό πχ) και δεν νομίζω να έχεις κάποια θέμα.
Καλή επιλογή!

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Σεπ 02, 2021 9:43 am

Dimitrisdim έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 2:20 am
Δεν μιλάς για υπέρβαση χαχα. Υπέρβαση είναι από τα 2000 να πάω στα 2500. Όχι στα 5000€ Μιλάς για 2.5 φορές πάνω τιμή . Τα 2000 είναι ταβάνι ταβάνι για μένα προσωπικά .
Σκέψου μιαηgaggia new baby που έχω είναι 15+ χρόνων μεταχειρισμένη και δουλεύει άψογα μέχρι σήμερα . Δεν νομίζω να έχω θέμα με μηχανές 2000€. Σίγουρα μια linea mini θα άξιζε , αλλά εντάξει και να τα είχα τόσα λεφτά δεν τα έδινα. Γιατί δεν θα έχω και την ικανότητα να διακρίνω διαφορά σε ένα espresso από bianca , σε σύγκριση με.την linea . Και πιστεύω σχεδόν κανείς δεν θα καταλάβαινε διαφορά .
Έχεις δίκιο :mrgreen:
Πάντως εγώ το πήρα απόφαση ότι θα μείνω με τη Silvia όσο αντέξει,μέχρι να έχω τα €€€ για La Marzocco LM και να κλείσω το θέμα μηχανής .

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Σεπ 02, 2021 12:30 pm

Μια παρατήρηση μόνο σε όσους σκέφτονται να πάνε για Ε61......οι χρόνοι που απαιτούνται για να ζεσταθεί η μηχανή αλλά και η πολυπλοκότητα της συντήρησης με έστρεψαν προς την lezzerà BZ-10. Πραγματικά , σωθηκα. Η μηχανή είναι έτοιμη καυτή σε ενα 8 λεπτο και κάνω τον καφέ μου σε 15 λεπτά απο το γυρισμα του διακόπτη. Ολο το Grouphead βγαίνει και καθαρίζεται με τρείς βίδες alen σε 5 λεπτά....
Για εμένα αυτά τα δυο χαρακτηριστικά πραγματικά είναι ανεκτίμητα.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από slaughter » Πέμ Σεπ 02, 2021 2:36 pm

Dimitrisdim έγραψε:
Τετ Σεπ 01, 2021 2:46 pm
Θα πάω να τις δω από κοντά .
ωραία τα λες αλλά έχεις βρει κάποιο φυσικό κατάστημα που να τις έχει? Και εγώ ήθελα όσο λιγότερα ηλεκτρονικά γιατί αυτά δεν κρατάνε 20ετία.

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Πέμ Σεπ 02, 2021 4:33 pm

Μου είπαν ότι τις έχουν σε έκθεση στο barista.gr στην Κηφισίας που μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους .
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Πέμ Σεπ 02, 2021 4:34 pm

dasimo έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 12:30 pm
Μια παρατήρηση μόνο σε όσους σκέφτονται να πάνε για Ε61......οι χρόνοι που απαιτούνται για να ζεσταθεί η μηχανή αλλά και η πολυπλοκότητα της συντήρησης με έστρεψαν προς την lezzerà BZ-10. Πραγματικά , σωθηκα. Η μηχανή είναι έτοιμη καυτή σε ενα 8 λεπτο και κάνω τον καφέ μου σε 15 λεπτά απο το γυρισμα του διακόπτη. Ολο το Grouphead βγαίνει και καθαρίζεται με τρείς βίδες alen σε 5 λεπτά....
Για εμένα αυτά τα δυο χαρακτηριστικά πραγματικά είναι ανεκτίμητα.
Εντάξει έχεις ένα δίκιο σ αυτό , αλλά το θέμα του χρόνου νομίζω λύνεται με έναν έξυπνο διακόπτη πρίζας . Η συντήρηση τώρα συμφωνώ μαζί σου ... Αλλά μου αρέσει η όλη διαδικασία , οπότε δεν νομίζω προσωπικά να έχω θέμα !
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Πέμ Σεπ 02, 2021 4:35 pm

Zen308 έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 9:43 am
Dimitrisdim έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 2:20 am
Δεν μιλάς για υπέρβαση χαχα. Υπέρβαση είναι από τα 2000 να πάω στα 2500. Όχι στα 5000€ Μιλάς για 2.5 φορές πάνω τιμή . Τα 2000 είναι ταβάνι ταβάνι για μένα προσωπικά .
Σκέψου μιαηgaggia new baby που έχω είναι 15+ χρόνων μεταχειρισμένη και δουλεύει άψογα μέχρι σήμερα . Δεν νομίζω να έχω θέμα με μηχανές 2000€. Σίγουρα μια linea mini θα άξιζε , αλλά εντάξει και να τα είχα τόσα λεφτά δεν τα έδινα. Γιατί δεν θα έχω και την ικανότητα να διακρίνω διαφορά σε ένα espresso από bianca , σε σύγκριση με.την linea . Και πιστεύω σχεδόν κανείς δεν θα καταλάβαινε διαφορά .
Έχεις δίκιο :mrgreen:
Πάντως εγώ το πήρα απόφαση ότι θα μείνω με τη Silvia όσο αντέξει,μέχρι να έχω τα €€€ για La Marzocco LM και να κλείσω το θέμα μηχανής .
Σίγουρα είναι η καλύτερη επιλογή αν μπορείς να το κάνεις. Silvia είναι δύναμη πάντως , πιθανόν να μην χαλάσει ποτέ ! Χαχα
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Πέμ Σεπ 02, 2021 4:37 pm

After έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 8:39 am
Από ότι κατάλαβα θες Ε61, αλλά ρίξε μια ματιά και στην lelit Elizabeth v3
Κοιταγα και Elizabeth , και profitec pro 300 και Silvia pro .
Αλλά είναι πιο όμορφες οι e61 ... Δύσκολο να αντισταθώ δυστυχώς ...
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Πέμ Σεπ 02, 2021 4:42 pm

giorgos.b έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 9:14 am
Δημήτρη, απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις ψάξει ήδη αρκετά και ξέρεις λίγο πολύ τα θετικά και αρνητικά των δύο επιλογών
Θεωρώ δεδομένα με τις επιλογές, ότι θες E61 και οτι σε ενδιαφέρει και το γάλα (αν δε σε ενδιέφερε δεν βλέπω το λόγο για διπλό boiler)
Επειδή κι εγώ σκέφτομαι κι εγώ κάποια στιγμή να πάω σε διπλό, οι δύο αυτές μηχανές σίγουρα είναι στις επιλογές μου. Η Bianca σίγουρα δίνει περισσότερα (μέσω του LCC, της rotary pump, οκ και του flow control, όλου του πακέτου, ακόμη και naked pf δίνει) και είναι πιο ολοκληρωμένο πακέτο. Αλλά κι εμένα δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι packed μέσα για να επιτύχει μικρό μέγεθος.
Θα έχεις διαβάσει ήδη σε φόρουμ του εξωτερικού για κάποια θεματακια. Από την άλλη, επειδή έχουν πουληθεί πολλές, το πιθανότερο είναι να βρεις και λύση εύκολα σε πιθανό πρόβλημα (δεν λέω ότι θα παρουσιάσει )
Η profitec από την άλλη είναι πιο απλή, δίνει ότι θες, το μόνο που δεν αλλάζει είναι η αντλία αν θες να συνδέσεις παροχή κάποια στιγμή. Το flow control το προσθέτεις αν θες αργότερα αλλά σίγουρα αυξάνει το κόστος. Σίγουρα δεν θα βρεις τις ίδιες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη εκεί έξω, αλλά από την άλλη μια ECM είναι στην ουσία.

Ξέρω ότι δε σε βοηθάω ιδιαίτερα αλλά θα έλεγα να πας σε αυτή που σου αρέσει περισσότερο, που σου κάνει κλικ παραπάνω. Όλα τα άλλα θα έρθουν.
Όποια και να πάρεις ομως, πρέπει να την προσέχεις εσύ (νερό πχ) και δεν νομίζω να έχεις κάποια θέμα.
Καλή επιλογή!
Γενικά χειμώνα πίνω καπουτσινο κάργα .
Έχω ψάξει αρκετά και έχω δει κριτικές και σχόλια , και forums , και όντως για bianca γίνεται χαμός , βρίσκεις τα πάντα . Για profitec λίγα πράγματα .
Σίγουρα η λελιτ έχει πετύχει την πιο δελεαστική πρόταση της αγοράς με την τιμή και τα αξεσουάρ που δίνει στην bianca . Επίσης σημαντικό ότι έχουμε και επίσημο αντιπρόσωπο lelit στην Ελλάδα. Στις εικόνες Μ αρέσει περισσότερο η profitec , αλλά έχω μια διαίσθηση ότι όταν δω από κοντά αυτά τα ξύλινα χερούλια της Binaca θα αλλάξω γνώμη ..χαχα
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: LELIT ή PROFITEC ή ROCKET προτασεις για αγορά

Δημοσίευση από After » Πέμ Σεπ 02, 2021 4:51 pm

Dimitrisdim έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 4:37 pm
After έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 8:39 am
Από ότι κατάλαβα θες Ε61, αλλά ρίξε μια ματιά και στην lelit Elizabeth v3
Κοιταγα και Elizabeth , και profitec pro 300 και Silvia pro .
Αλλά είναι πιο όμορφες οι e61 ... Δύσκολο να αντισταθώ δυστυχώς ...
Ναι εννοείται το αισθητικό κομμάτι παίζει μεγάλο ρόλο, και το καταλαβαίνω γιατί το Ε61 είναι ιταλικό δημιούργημα ;)
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση