Silvercrest non-pressurized

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Thanasis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2019 11:28 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Melitta Pour Over
Μύλος:: Rhino hand grinder

Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από Thanasis » Τετ Μάιος 19, 2021 8:34 pm

Καλησπέρα σε όλους. Συγχωρέστε με αν δεν έβαλα το ποστ στο σωστό μέρος. Λοιπόν, εδώ και 2 χρόνια έχω την καφετιέρα Silvercrest του LIDL. Πρόσφατα, αγόρασα έναν χειροκίνητο μύλο άλεσης με κεραμικά μαχαίρια και ξεκίνησα να προσπαθώ για πρώτη φορά να φτιάξω Freddo Espresso με τους κόκκους (μέχρι τώρα έπαιρνα έτοιμο αλεσμένο).

Ωστόσο, ό,τι κι αν κάνω, με το παραμικρό η μηχανή μπουκώνει. Δεν μπορεί με τίποτα να διαχειριστεί τους βαθμούς άλεσης για εσπρέσσο. Δεν βρήκα πουθενά ξεκάθαρα το μέγεθος του καλαθιού, αλλά νομίζω είναι 51 mm με επιφύλαξη. Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το μέγεθος του συγκεκριμένου καλαθιού; Γενικά γνωρίζετε που μπορώ να αγοράσω non-pressurized καλαθάκι που να είναι συμβατό με την μηχανή; Θα προτιμούσα να μην "πειράξω" το ήδη υπάρχον pressurized και να το κάνω mod, καθώς αν κάτι δεν μου αρέσει μετά δεν μπορώ να γυρίσω πίσω. Οποιοσδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τετ Μάιος 19, 2021 10:17 pm

Επειδή αυτές οι μηχανές έχουν συνήθως αρκετά υψηλή πίεση, πρέπει να κόβεις πιο χοντροκομμένο τον καφέ, δύσκολο να βγάλεις καλό αποτέλεσμα με αυτό τον συνδιασμό βέβαια.
Κόψε καφέ και γέμισε το καλαθάκι μέχρι πάνω αλλά να είναι επίπεδος ο καφές πάνω, δηλαδή χωρίς βουναλάκι, και πριν τον πιέσεις. Βγάλτον μετά και μέτρησέ τον σε μία ζυγαριά κουζίνας. Αυτός είναι ο μέγιστος καφές που χωράει το καλάθι σου (πιθανολογώ γύρω στα 12-14 γραμμάρια). Όταν το γεμίζεις (βάζεις το μέγιστο καφέ που χωράει το καλάθι) τότε επίσης θέλει λίγο πιο χοντροκομμένο καφέ σε σχέση με όταν βάζεις πχ 2 γραμμάρια λιγότερο καφέ.

Thanasis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2019 11:28 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Melitta Pour Over
Μύλος:: Rhino hand grinder

Re: Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από Thanasis » Τετ Μάιος 19, 2021 10:47 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το καλαθάκι το γεμίζω μέχρι πάνω (14-15g ζυγισμένα). Βέβαια ξεπερνάει την ενδεικτική γραμμή max που έχει και είναι οριακά λίγο πιο κάτω από τις άκρες. Με τον βαθμό άλεσης το ψάχνω, φοβάμαι πως θα πρέπει να πάω κοντά σε βαθμούς καφέ φίλτρου για να έχω μια αξιοπρεπή εκχύλιση. Κάπου διάβασα ότι ενδεχομένως να χρειαστεί να μειώσω την ποσότητα για να έχω αποτέλεσμα αλλά να το μειώσω παραπάνω μου φαίνεται ακραίο, οπότε θα συνεχίσω να δω τι γίνεται με την άλεση.

Επομένως, αν κατάλαβα καλά κανένα non-pressurized καλαθάκι δεν παίζει που να είναι συμβατό έτσι;

Fokos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:40 am

Re: Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από Fokos » Τετ Μάιος 19, 2021 11:13 pm

Αποκλείεται να σχεδίασε η lidl δική της μηχανή . Η silvercrest είναι κλώνος κάποιας άλλης. Αν καταφέρεις να μάθεις ποια είναι αυτή, τότε ίσως να βρεις συμβατά αξεσουάρ.

Thanasis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2019 11:28 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Melitta Pour Over
Μύλος:: Rhino hand grinder

Re: Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από Thanasis » Τετ Μάιος 19, 2021 11:35 pm

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από thodoris5321 » Πέμ Μάιος 20, 2021 12:18 am

Όταν μάθεις το μέγεθος για καλαθάκι, αν δε βρεις σε Ελληνικό μαγαζί μπορείς να βρεις στο aliexpress, έχει σίγουρα. Ή και μέσω των amazon (αλλά και από εκεί λογικά από Κίνα θα έρθουν.)

pigassos
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 17, 2020 10:06 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Kenwood ES021
2η Μηχανή:: Dolce Gusto
Μύλος:: Iberital Challenge A
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από pigassos » Δευ Μάιος 24, 2021 7:32 pm

Καλησπερα. Χωρις να εχεις αλλαξει καλαθακι, ειναι απολυτα λογικο να σου μπουκωνει με το παραμικρο , καθως αυτα τα καλαθια( pressurized) ειναι για χοντροκομμενο καφε, σαν αυτο που αγοραζες μεχρι τωρα απο το σουπερ μαρκετ. Οποτε για αρχη παρε ενα non pressurized καλαθακι και το αντιστοιχο tamber. Σχεδον σιγουρα η μηχανη σου φοραει 51mm καλαθακι οποτε θα σου προτεινα να παρεις αυτο που εχω και εγω.

https://www.barista-shop.gr/el/antallak ... enium.html

Περα απο αυτο βρες ενα καφε που να βγανει ευκολα απο αυτη τη μηχανη οπως πχ taf pianeta blue

btw τι μυλο αγορασες?

Υ.Γ Μην ακους αυτους που λενε οτι δεν μπορεις να πιεις καφε απο αυτες τις μηχανες. Αμφιβαλλω αν καθισε κανενας να πειραματιστει με τετοια μηχανη. Εγω που το κανω εδω και πολυ καιρο, πινω πολυ καλυτερο καφε απο τις περισσοτερες καφετεριες εκει εξω ;)
La Pavoni challenge 51mm basket
Naked portafilter

Thanasis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2019 11:28 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Melitta Pour Over
Μύλος:: Rhino hand grinder

Re: Silvercrest non-pressurized

Δημοσίευση από Thanasis » Δευ Μάιος 24, 2021 8:23 pm

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Η αλήθεια είναι πως παρήγγειλα ήδη ένα από ebay στα 2,90€ που θα έρθει από Κίνα (ούτε και γω ξέρω πότε, λέει από 7 Ιουνίου μέχρι 30 Ιουλίου). Αν τυχόν δεν ταιριάζει, που δεν νομίζω, θα κοιτάξω και αυτό που πρότεινες. Από καφέδες προς το παρόν πειραματίζομαι με αυτούς του coffee island. Άλλοι βγαίνουν αρκετά καλοί, άλλοι λιγότερο. Όταν το βρω για τα καλά με την άλεση και όταν με το καλό δω τι γίνεται με το non pressurized καλαθάκι θα ψαχτώ και με άλλους καφέδες.

Ο μύλος που έχω είναι ο χειροκίνητος της Rhino. Έχει κεραμικά μαχαίρια, σχεδόν πανομοιότυπα με το Porlex. (Παρεπιπτόντως επειδή από όσο είδα δεν γίνεται πουθενά αναφορά για τον συγκεκριμένο μύλο στο φόρουμ αν θέλετε μπορώ κάποια στιγμή να κάνω ένα ποστ για αυτό). Το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό και μπορεί να κόψει αρκετά λεπτά, τώρα μένει να δοκιμάσω πόσοι βαθμοί θα μου είναι χρήσιμοι για το non pressurized.

Όσο για την καφετιέρα, είναι λογικό να κάνουμε καφέδες καλύτερους από τις κεφετέριες έξω. Ακόμα και με το pressurized εγώ σχεδόν πάντα είχα καλύτερα αποτελέσματα από έξω. Είναι λογικό κι όλας καθώς η πρώτη ύλη πάντα έχει τον πρώτο λόγο. Αν έχεις καλής ποιότητας καφέ θα υπερτερεί πάντοτε έναντι κάποιον μέτριας ποιότητας, ακόμα και αν φτιάχνεται με πολύ ακριβότερο εξοπλισμό.

Οπότε, προς το παρόν ψιλοβολεύτηκα κόβοντας τον καφέ λίγο πιο χοντροκομμένα για το pressurized. Ελπίζω να βγει και το πείραμα με το non pressurized και να έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. ;)

Απάντηση