Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δημοσίευση από minaspit7 » Κυρ Μάιος 16, 2021 1:49 am

Καλησπέρα σας, έχω στην κατοχή μου μια gaggia new baby 06 και ένα baratza sette 270w, πιστεύω ότι φτιάχνω αρκετά καλό καφε(η γυναίκα μου είναι υπέρ ευχαριστημένη, οι φίλοι μου λένε τα καλύτερα αλλά , εγώ δεν νιώθω πληρης, αν και κάποιες φορές λέω ότι τον καφέ μου δε τον βρίσκεις ούτε σε πολύ καλά καφέ).
Όλο αυτό με κάνει να διαβάζω και να διαβάζω, αλλά στο μόνο που καταλήγω είναι ότι χωρίς opv στα 9bar και pid συνεπεια στους καλούς καφέδες δε θα βρω.
Το καλό είναι ότι πίνω εσπρέσο(κάποιες φορές άψογο, κάποιες φορές μέτριο, ποτέ κακό) και όχι ξέπλυμα.
Το κακό είναι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο,το επίσης κακό είναι ότι δεν υπάρχει σάλιο για αναβάθμιση σε άλλη μηχανή.
Και ερωτώ αξίζει να δώσω ένα 100αρικο(και λίγο παραπάνω) για opv(με μανόμετρο) + pid στην συγκεκριμένη μηχανή?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Μάιος 16, 2021 7:16 am

Δες η μηχανή είναι λίγο παλιά μικρό μπόιλερ ίσως αν ήμουν στη θέση σου και με έπαιρνε οικονομικά θα πήγαινα σε κατι καλλίτερο. Αλλιώς κάνε το mod

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Μάιος 16, 2021 8:05 am

Για να πετυχαίνεις πολύ καλούς καφέδες σημαίνει ότι έχεις μάθει καλα τον κύκλο της μηχανής, τα έξτρα δεν θα σου δώσουν κάτι πέρα από ψευδαίσθηση. Άλλαξε πίστα, πάρε Ε61 ΗΧ DB ότι φτάνεις και προσπάθησε θα δεις άλλους κόσμους. Μην υποτιμάς τις μεταχειρισμένες που κατα καιρούς βγαίνουν.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δημοσίευση από minaspit7 » Κυρ Μάιος 16, 2021 11:30 am

Δεν υποτιμάω τις μεταχειρισμένες, ίσα ίσα. Απλά στη φάση που είμαι τώρα δεν έχω τόσα χρήματα. Ιδανικά θα ήθελα μια lelit plust pid με το μανομετρακι της σαν έξτρα και θα ψαχνόμουν αλλιώς.
Ξέρω ότι το boiler είναι μικρο, αλλά πήγα εκεί σαν entry level γιατι ξέρω ότι αν και μικρό δεν είναι thermoblock και γιατί το μπρούτζινο πορταφιλτερ 58mm είναι μεγάλο συν.
Έδωσα τότε κάποια λίγα χρήματα και επένδυσα όταν είχα λίγο παραπάνω σε έναν καλό μύλο. Αλλά βλέπω ότι όσο μπαίνεις στον κόσμο του καφέ ανοίγει ο ασκός του Αιόλου.
Εφόσον μου λέτε ότι τα έξτρα δεν θα μου δώσουν κάτι ίσως πρέπει να κάνω υπομονή και μετά από την κάλυψη κάποιων αναγκών στο σπίτι να μαζέψω κάποια χρήματα για αναβάθμιση.Θα είναι κρίμα να αναβάθμισω την baby ενώ δεν θα πάρω όπως λέτε αποτελεσμα αντίστοιχο των χρημάτων της αναβάθμισης.
Μέχρι τότε υπομονετικά θα μείνω με την τίμια για την κατηγορία της baby.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Μάιος 16, 2021 11:38 am

Κι εγώ θα σου συνιστούσα να μείνεις όπως είσαι μέχρι να μαζέψεις το μπάτζετ για κάτι καλύτερο.
Από μύλο είσαι καλυμμένος.

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δημοσίευση από minaspit7 » Κυρ Μάιος 16, 2021 12:21 pm

:oneup:
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο να μείνω ως έχω, μέσα μου το σκεφτόμουν αλλά ήθελα και μια γνώμη παραπάνω.

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Gaggia new baby 06 +baratza sette 270w νομίζω δε φτάνουν

Δημοσίευση από minaspit7 » Κυρ Μάιος 16, 2021 11:13 pm

Επειδή με τρώει να κάνω μια μικρή αναβάθμιση σκέφτομαι να βάλω καινούργιο shower holder αλλάζοντας το αλουμινένιο με κάποιο καλύτερο, είμαι ανάμεσα στα brass holder (ορείχαλκος) και stainless Steel (ανοξείδωτο ατσάλι) συν μια σιτα ims nanotech ή μια άλλη nanotech που έχω βρει. Ποιο σετακι προτείνετε? Και τα 2 shower holder είναι πολύ μεγαλύτερης μάζας άρα κρατάνε περισσότερη ώρα θερμοκρασία και άρα προσδίδουν μεγαλύτερη σταθερότητα στην θερμοκρασία εκχύλισης. Με προβληματίζει που κάποιοι στην Αγγλία λένε ότι τα ορειχαλκινα επηρεάζουν την γεύση του καφέ και για αυτό τείνω προς το ανοξείδωτο, αν και το ορειχαλκινο θεωρώ ότι είναι πιο καλός αγωγός θερμότητας.
Τα φώτα σας.

Απάντηση