Θραυση βιδας κατα το λυσιμο Gaggia new baby 06

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Θραυση βιδας κατα το λυσιμο Gaggia new baby 06

Δημοσίευση από Geokary » Κυρ Μάιος 09, 2021 10:58 pm

Πριν λίγες ημέρες αποφάσισα να λύσω τα εξαρτήματα του boiler της μηχανής μου (Gaggia new baby 06) γιατί είχε αρχισει να έχει χαμηλή ροή νερου. Το εχω ξανακανει στο παρελθόν, οπότε ήξερα τα βήματα. Έφτασα λοιπόν στις συνδέσεις στο ορειχάλκινο group body (βαση boiler), την solenoid valve και το input pipe fitting, τα οποια ξεβιδωσα με allen με σχετικη δυσκολια, οπως και την προηγουμενη φορα (περιπου 1 ετος πριν) και τα καθαρισα με διαλυμμα κιτρικου για τα αλατα. Έπειτα προσπάθησα να τα βιδώσω και παλι. Οι δυο βίδες του input pipe fitting βιδωσαν καλά και τερμάτισαν εντελώς. Οι δυο της solenoid valve μου έδιναν την εντύπωση ότι είχαν κι άλλο περιθώριο, οπότε στην προσπάθεια να τις τερματίσω, η μία κόπηκε στο χείλος του γκρουπ. Ευτυχώς ξεβίδωσα την άλλη, η οποία στη μεσότητά της είχε λεπτυνθεί και είχε επιμηκυνθεί λίγο, πιθανότατα δεν κόπηκε για ελάχιστο.
Ψάχνοντας τρόπους αφαίρεσης βιδών, πήρα σετ εξολκέων και μικρά τρυπανάκια, αλλά δεν κατάφερα να τρυπήσω το κέντρο της βίδας, οπότε ψάχνω για μηχανουργείο. Αν γνωρίζει κανείς κάποιον καλό μάστορα, που να μπορεί να αφαιρέσει τέτοια βίδα (5χ12), θα ήθελα να το μάθω.
Επίσης, αποφάσισα να αντικαταστήσω όλες τις βίδες γύρω από το boiler γιατί έχουν σημάδια οξείδωσης (έχουν μαύρο χρώμα αντι ασημί). Οπότε ψάχνοντας για ανταλλακτικά, είδα ότι οι βίδες αυτές είναι γαλβανιζέ (Νο 35 στο διάγραμμα), όπως και αυτές που συνδέουν το boiler με το γκρουπ καθώς και το stem connector στη κορυφή του boiler. Αντίθετα, υπάρχουν ιδιου μεγέθους βίδες (5χ12) απο ανοξειδωτο ατσάλι, οι οποίες σταθεροποιούν το group στη βάση της μηχανής. Αναρρωτιέμαι δηλαδή γιατί να μην έιναι ανοξειδωτες και οι βίδες που συνδέουν τη solenoid valve και input pipe fitting στο γκρουπ, ώστε να είναι περισσότερο ανθεκτικές στην οξείδωση; Γνωρίζει κανείς αν τοποθετώντας ανοξείδωτες βίδες αντι για γαλβανιζέ θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;
Συγνώμη αν κούρασα, αλλά προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν πιο λεπτομερής ώστε να γίνει κατανοητό το πρόβλημα, που φοβάμαι ότι έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι.
Συνημμένα
gaggia new baby 06.jpg
διάγραμμα ανταλλακτικών gaggia new baby 06

Απάντηση