Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από kmgalanakis » Τετ Απρ 21, 2021 2:30 pm

Καλησπέρα.

Η Lelit PL41EM έκλεισε ήδη δύο χρόνια και νομίζω είναι καιρός για συντήρηση. Καθαρισμοί και αφαλατώσεις γίνονται τακτικά, αλλά νομίζω ήρθε ο καιρός για φλάντζες, γενικό έλεγχο κτλ.

Το πακέτο που αναφέρει https://www.barista.gr/el/%CE%B5%CF%80% ... F%86%CE%AD για Ημιεπαγγελματικές - οικιακές μηχανές μου φαίνεται απόλυτα λογικό και σε πλήθος εργασιών και σε κόστος. Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πρέπει να τη στείλω από το Ηράκλειο Κρήτης στην Κόρινθο, κάτι που ανεβάζει το κόστος για μένα.

Θεωρείται ότι αξίζει να τη στείλω ή είναι εργασίες που μπορώ να τις κάνω και μόνος μου;

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει στο Ηράκλειο Κρήτης, καποιο μη εξουσιοδοτημένο service που μπορεί να αναλάβει παρόμοιες εργασίες;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Απρ 21, 2021 4:23 pm

συνέχισε τον καθαρισμό στα ευκολα που μπορείς και τις αφαλατώσεις και εφοσον δουλεύει ομαλά μην την στείλεις πουθενά
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Απρ 21, 2021 5:20 pm

kmgalanakis έγραψε:
Τετ Απρ 21, 2021 2:30 pm

Θεωρείται ότι αξίζει να τη στείλω ή είναι εργασίες που μπορώ να τις κάνω και μόνος μου;

Εφόσον κάνεις τα απαραίτητα buckflush/αφαλάτωση κι η μηχανή σου δουλεύει κανονικα, τί άλλο θα κάνει ένα σέρβις? Δεν είναι δα και κανας κινητήρας αυτοκινήτου.
Αυτό που μένει να κάνεις είναι να βγάλεις τη σιτα του γκρουπ για να την επιθεωρήσεις, καθαρίσεις ή και να την αλλάξεις αν χρειαστεί, άλλαξε και τη φλάντζα με την ευκαιρία καλού κακού κι όλα οκ.

kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από kmgalanakis » Τετ Απρ 21, 2021 7:11 pm

Λέτε, λοιπόν, να πάρω αυτό το ανταλλακτικό https://www.barista.gr/el/lelit-kit-syn ... group-57mm και να το αλλάξω μόνος μου και όλα καλά, ε;

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από ultimamage » Τετ Απρ 21, 2021 7:55 pm

Γιατί η σίτα σου δεν είναι καθαρή από το back flush?
Επίσης πάρε φλάντζα τις χρωματιστές από σιλικόνη.

Δεν είμαι σίγουρος για το πάχος που φοράει η μηχανή σου οπότε μη σου πω κάποια που είναι λάθος .

Ο barista.gr μπορεί να σου απαντήσει όπως και κάποιος που έχει την ίδια στο φόρουμ.

Εγώ θα σου έλεγα να προσέχεις γενικά με το dezcal αν το δουλεύεις καθώς δεν ενδείκνυται για την lelit γιατί διαβρώνει το μποιλερ από μέσα.

Αυτό ίσως αξίζει μόνο να δεις αν είναι οκ μετά από τα δύο χρόνια που έχεις τη μηχανή.

Στο φόρουμ ένα παιδί το άνοιξε και δεν ήταν ωραίο το θέαμα από το εσωτερικό του καθώς ήταν πλέων μη κατάλληλο λόγο της διάβρωσης από το dezcal.

kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από kmgalanakis » Τετ Απρ 21, 2021 9:58 pm

Υπάρχει και η φλάντζα ξεχωριστά από το barista.gr εναλλακτικά το κιτ στο λινκ που έδωσα πιο πάνω. Και τα δύο είναι αποκλειστικά για τη σειρά PL41.

Δε χρησιμοποιώ dezcal, χρησιμοποιώ το Puly descaler που μου το είχαν προτείνει όταν αγόρασα τη μηχανή.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Απρ 22, 2021 9:08 pm

Εγώ στα δύο χρόνια που την έχω δεν έχω κάνει ποτέ αφαλάτωση! Βάζω νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης και στο βραστήρα νερού που έχουμε δεν υπάρχει ίχνος άλατος! Οπότε γιατί να υπάρχει στην καφετιέρα;

Κάνω backflush με νερό 2-3 φορές αμέσως μετά τον καφέ και είναι όλα καθαρά.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από ultimamage » Πέμ Απρ 22, 2021 11:48 pm

brexei έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 9:08 pm
Εγώ στα δύο χρόνια που την έχω δεν έχω κάνει ποτέ αφαλάτωση! Βάζω νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης και στο βραστήρα νερού που έχουμε δεν υπάρχει ίχνος άλατος! Οπότε γιατί να υπάρχει στην καφετιέρα;

Κάνω backflush με νερό 2-3 φορές αμέσως μετά τον καφέ και είναι όλα καθαρά.
Έχεις και τελικό στάδιο εμπλουτισμού?
Αν ναι , διώχνει την πίκρα του νερού?

kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από kmgalanakis » Παρ Απρ 23, 2021 1:03 am

brexei έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 9:08 pm
Εγώ στα δύο χρόνια που την έχω δεν έχω κάνει ποτέ αφαλάτωση! Βάζω νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης και στο βραστήρα νερού που έχουμε δεν υπάρχει ίχνος άλατος! Οπότε γιατί να υπάρχει στην καφετιέρα;

Κάνω backflush με νερό 2-3 φορές αμέσως μετά τον καφέ και είναι όλα καθαρά.
Φίλε brexei, κι εγώ στο Ηράκλειο μένω και χρησιμοποιώ μόνο εμφιαλωμένο. Δε γνωρίζω αν από πλευράς αλάτων έχει διαφορά το εμφιαλωμένο από το δικό σου αλλά μου έχουν πει ότι όλα έχουν κάποια άλατα.

Anyway, κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41EM συντήρηση και εργασίες αναβάθμισης

Δημοσίευση από brexei » Παρ Απρ 23, 2021 10:43 pm

Ναι έχει απαραίτητα τελικό στάδιο εμπλουτισμού, αλλιώς δεν πίνεται! Τώρα, πικρό πάντως δεν είναι.

Μπορείς να το ρυθμίσεις να μοιάζει με όποιο εμφιαλωμένο νερό θέλεις αλλά δεν έχω κάνει χημική ανάλυση για να δω διαφορές. Σίγουρα πάντως δεν πιάνει άλατα ο βραστήρας. Και έχουμε βράσει πολύ νερό... πολύ περισσότερο από αυτό που βάζω στην καφετιέρα.

Απάντηση