Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
kostasg17
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2021 1:01 am

Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δημοσίευση από kostasg17 » Παρ Απρ 16, 2021 4:31 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα , ενδιαφέρομαι για αγορά μηχανής GAGGIA , για λόγους προσωπικούς δεν μπορώ στην παρούσα φάση να τσεκάρω κάποια άλλη μάρκα , οπότε επειδη έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα και με πόνεσαν τα μάτια ειλικρινά θα ήθελα λίγο την επιείκεια σας για τυχόν επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις μιας και θα έχετε βαρεθεί να ακούτε τα ίδια και τα ίδια , πραγματικά δηλαδή συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά ωραίες κριτικές και αληθινές , σας παρακαλώ λόγω ηλικίας λίγο τα φώτα σας σε απλά ελληνικά διότι δεν έχω το κουράγιο και τον χρόνο για να μπορέσω να διαβάσω τα πάντα αν και θα το ήθελα.

Σε GAGGIA αξίζει κάτι σε αυτόματο ή είναι μονόδρομος η αγορά και πηγαίνω στην classic κατευθείαν ?
Οι carezza αξίζουν ? Το μόνο που με απασχολεί είναι πρωτίστως η ποιότητα του καφέ να είναι καλή και πάνω και κατά δεύτερον να υπάρχει και κάποια σχετική ευκολία , για αυτό ρώτησα για αυτόματες , σε pad ese εάν χρησιμοποιηθεί από σύζυγο , συνηθισμένη από κάψουλες, θα έχουμε ένα τίμιο αποτέλεσμα ? και σε ποια ?
Σαφέστατα ο μύλος είναι τα πάντα όπως διαβάζω , εκεί έχουμε κάτι μικρο στο μέγεθος όσο γίνεται βέβαια για εξοικονόμηση χώρου όπου να έχουμε τίμιο έως σωστό άλεσμα για εσπρέσο και να γυρίζει με κάποια σχετική ευκολία και για άλεσμα φίλτρου ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας και παρακαλώ για τις προτάσεις σας.

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δημοσίευση από madnifestah » Τρί Απρ 27, 2021 11:38 am

καλος ήρθες αν και καθυστερημένα.. η classic https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggi ... SB-SS.html αυτη τη στιγμή που παιζει στα 370 είναι εξερετική.

μύλος που να αλλάζει γρήγορα απο εσπρεσσο σε φίλτρο μόνο αυτός σε Low budget. https://www.barista.gr/el/mylos-alesis- ... tza-encore
που είναι τίμιος για εσπρεσσο, αν και stepped

προσωπικά αντί για gaggia carezza θα πήγαινα σε μια καλή μηχανη με καψουλες illy η nespresso.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Απρ 27, 2021 4:03 pm

O Encore δεν θα έλεγα ότι είναι κατάλληλος για εσπρέσο είναι για φίλτρου.
Σε Baratza ξεκινάμε από αυτόν και πάνω.

https://www.barista.gr/el/baratza-preciso-5

Αν και το preciso δύσκολα θα τον βρεις αφού θέλουν να πουλήσουν τους ακριβώτερους .
Για εμένα πάντως ο preciso είναι καλύτερος στο φλιτζάνι από το Sette που προωθείται με όλα τα μέσα από την εταιρεία.

kostasg17
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2021 1:01 am

Re: Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δημοσίευση από kostasg17 » Παρ Μάιος 07, 2021 11:33 am

Καλημέρα και Χρόνια πολλά , συγχωρήστε με την σειρά μου για την αργή ανταπόκριση , για μύλο κατέληξα σε έναν GRAEF 850 , στην μηχανή όμως ακόμα ψυχανεμίζομαι όμως, ανάμεσα στην GAGGIA οπού διαβάζω γενικά διάφορα όπως ότι τρέχει πολύ νερό από την εκτόνωση στο tray και κάτι τέτοια ,έχει όντως θέματα η καινούργια κλασικ ? οπότε το διαχρονικό ερώτημα είναι πάλι εδώ , gaggia classic ή lelit , βασικά η λελιτ θα μου βγει αρκετά ακριβή αν πάμε στην πλαστ με το 58αρι , είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές που να αξίζει η αναβάθμιση στην λελιτ πλαστ ?

fir3wind
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2021 1:45 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Gaggia Classic 30
2η Μηχανή:: Gran Gaggia Style
Οι καφέδες μου:: Colombia Paez
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δημοσίευση από fir3wind » Τρί Ιούλ 27, 2021 1:03 pm

Αυτό που έχω καταλάβει σαν νέος κι εγώ είναι ότι η Lelit θα έχει αισθητά λιγότερα προβλήματα προσαρμογής στη σωστή θερμοκρασία.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα με λιγότερο κόπο και συνήθεια να έχεις πιο σταθερά αποτελέσματα στο φλιτζάνι σου. Η Gaggia Classic, τουλάχιστον για εμένα, μια χαρά κάνει τη δουλειά της απλά θέλει λίγο να βρεις τις αδυναμίες και τα "κουμπιά" της και να τη χειριστέις ανάλογα.
Προσωπικά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον το όλο concept, γι αυτό και την επέλεξα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιούλ 28, 2021 2:08 am

Δεν είναι θέμα "κουμπιών " αλλά αλουμίνιο vs μπρούντζος στο μποΐλερ τους.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Αγορά GAGGIA CLASSIC NEW 2020

Δημοσίευση από ellenikus » Σάβ Αύγ 07, 2021 1:57 am

lelit η rancilio αλλιως πετας λεφτα

Απάντηση