Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Jimskord
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 2:25 am

Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από Jimskord » Παρ Απρ 09, 2021 2:42 am

Καλημέρα στην παρέα, είμαι ένα βήμα πριν την αγορά της κούκλας VA E1 PRIMA. Και ναι είναι για οικιακή χρήση. Λίγο πριν σκάσω τόσα χρήματα όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για την αγορά της, θα ήθελα την συμβουλή σας ως ειδικότεροι, α. Για την μηχανή την ίδια β. Αντιπρόσωπο - σέρβις στην Ελλάδα. Παραδόξως η τιμή στην Ελλάδα είναι πολύ φθηνότερη από ότι στην Γερμανία που πηγαινοέρχομαι συχνά. Εδώ να πω ότι δεν έχω εμπειρία στις καφετιέρες με pf καθώς πάντα είχα Nespresso (κάθε 3-4 χρόνια αγόραζα το κορυφαίο τους μοντέλο) και μια αυτόματη jura από την οποία δεν ήπια ποτέ καλό καφε. Επειδή όμως δίνω 20€ Κάθε μέρα σε specialty cafes για να πίνω ένα καφε της προκοπής εγώ και η γυναίκα, και να φτιαχνω και ένα σοβαρό καφε στο σπίτι είπα να προβώ στην ως άνω αγορά. Μύλος Niche ή VA E1 Atom by eureka.
ΥΓ. Οι καταναλώσεις καφε μας έχουν ως εξής: κάθε μέρα 2 καπουτσίνο και 6-7 εσπρέσο short ή lungo
Κάθε γνώμη ή πρόταση δεκτή. Καλώς σας βρήκα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Απρ 09, 2021 8:58 am

Καλημέρα, δε ξέρω να σου πω για τη μηχανή για τον μύλο όμως επειδή έχω τον Eureka atom 75 μπορώ να σου πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και μοιάζει με τον μύλο που αναφέρεις. Απλά να ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπεις; Από Nespresso γιατί πας σε τόσο ακριβή μηχανή και δε κοιτάς και κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Απρ 09, 2021 9:26 am

το πρόβλημα είναι ο ανταγωνισμός των μηχανών σε αυτή την κατηγορία!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από nkout » Παρ Απρ 09, 2021 9:29 am

Κ εμενα μου φαινεται λιγο υπερβολη, ειναι σαν παιρνεις Ferrari για να μαθεις να οδηγεις. Αλλα αμα μπορεις, γιατι οχι :D
Η μηχανη προφανως κ τα σπαει. Αν ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα δεν το ξερω.

Λογικα θα την συνδεσεις στο δικτυο νερου, οποτε βαλε καλα φιλτρα για να μην εχεις θεματα.

Σε μυλο θες κατι πολυ καλο για να εχει νοημα η μηχανη. Κατα προτιμηση single dosing για να μην μπαγιατευει ο καφες. Οποτε Niche zero το ελαχιστο ή κανενα ceado? Μπορεις κ εκει να κανεις υπερβολη αν θες κ να πας σε ek43. θα ερχομαστε να μας κερνας καφε μετα :P

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Απρ 09, 2021 10:44 am

με το καλό ο νέος εξοπλισμός (οτι πληρώνεις παίρνεις, συνήθως), θα τον κάνεις απόσβεση σε κανα 3άρι χρόνια οπότε μια χαρά ειναι σαν επένδυση.
Μην βιαστείς να πετάξεις την νεσπρέσσο :coffee: για τις πρώτες μέρες.
Και ετοιμάσου να σερβίρεις καφέ σε καλεσμένο και να σου λέει ότι καλύτερο εσπρέσσο από τις καψουλες σουπερμαρκετ δεν υπάρχει. :lol:
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Jimskord
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 2:25 am

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από Jimskord » Παρ Απρ 09, 2021 11:36 am

Ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες απαντήσεις σας. Ο λόγος που πάω κατευθείαν σε τόσο ακριβή και ελπίζω καλή μηχανή είναι καθαρά γιατί μου μπήκε στο μάτι για αισθητικούς λόγους, και επειδή δίνουμε πολλά λεφτά για καφε σαν οικογένεια. Στον χώρο των pronsumer συσκευών με οδήγησε ο γαμπρός μου που έχει μια rocket apartmento και μένει μόνιμα εξωτερικό.
Το πρόβλημα σε αυτές τις κατηγορίες τιμής σίγουρα είναι ο ανταγωνισμός - τι άλλο λέτε να δω;- δεν έχω ιδέα, είπα να στηριχτώ στην άποψη σας γιατί σίγουρα κάτι θα ξέρετε περισσότερο. Νερό φίλτρου θα βάζω στη μηχανή. Τώρα έχω ένα φίλτρο κάτω πάγκου ενεργού άνθρακα. Θέλει κάποιο έξτρα φιλτράρισμα; ΕΥΔΑΠ έχω νερό. Εννοείται ότι κερνάω καφε όταν με το καλό σεταρω! :)

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από nkout » Παρ Απρ 09, 2021 1:25 pm

Σιγουρα θες φιλτρο που να κανει ρυθμιζομενη αποσκληρινση νερου, για να μην μαζεψει αλατα η μηχανη. Φανταζομαι πως αυτο που εχεις δεν κανει. Με τοσο ακριβη μηχανη θες κατι επαγγελματικου επιπεδου. Διαβασε τις συζητησεις εδω μεσα, παρε τη γνωμη καποιου ειδικου, μη σου πω ρωτα κ εκει που πινεις καφε τι φιλτρα χρησιμοποιουν για τις μηχανες τους.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από giorgos.b » Σάβ Απρ 10, 2021 11:23 am

Καλώς ήρθες!

Κουμάντο στο πορτοφόλι σου κάνεις προφανώς αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο βήμα να πας από nespresso σε μια τέτοια μηχανή, χωρίς καν να έχεις δοκιμάσει ποτέ διαδικασία παρασκευής με μια "κανονική" μηχανή και μύλο, έχει κάποιο νόημα αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω περί ferrari
Αγορά τέτοιου κόστους μηχανής για μένα θα σήμαινε ότι ξέρεις ακριβώς τι σου δίνει και τι όχι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, πώς συγκρίνεται με φτηνότερες μηχανές κλπ

Δεν νομίζω να βρεις κάποιον σου πει για τη συγκεκριμένη μηχανή, άλλωστε, πέρα από το ότι είναι πολύ ακριβή, η μηχανή είναι πολύ καινούρια.
Μέχρι πολύ πρόσφατα δεν υπήρχε καν manual, τώρα είδα ότι έχει προστεθεί στο http://vamachinery.com/technical
Μπορείς να δεις πληροφορίες από τους πρώτους κατόχους, π.χ. εδώ
https://www.home-barista.com/espresso-m ... 71105.html
https://www.home-barista.com/espresso-m ... 68857.html

Αν διαβάσεις, θα δεις ότι, σαν πολύ καινούρια μηχανή που βασίζεται πολύ στο λογισμικό, έχει διάφορα θέματα. Ίσως θα ήταν πιο σοφό να περιμένεις λίγο να πουλήσει περισσότερο, να διορθωθούν οι παιδικές ασθένειες, αλλά αν πάλι σου αρέσει και την θες, δεν μπορεί να σου πει κανείς κάτι.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Απρ 10, 2021 11:57 am

Καλημέρα κι από μένα...
Γιατί δεν πας σε La Marzocco Linea mini να χεις το κεφάλι σου ήσυχο?
Πάρε κι ένα μύλο με μεγάλα μάχαιρα πχ ceado e37sd και ξεμπερδεύεις μια και καλή από θέμα εξοπλισμού για πάντα.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αγορά Victoria Arduino Eagle One Prima

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Απρ 12, 2021 4:05 pm

Κανόνας πρώτος: όσα χρήματα και να δώσεις αν δεν εχεις μάθει να φτιάχνεις εσπρέσσο , δεν προκειται να πιείς εσπρέσσο. Θα πίνεις ξίδι και θα απογοητευτείς. Το πληρώνω ακριβά και τρώω gourmet φαγητα , δεν σημαινει οτι αν δώσω πολλά χρήματα και αγοράσω ακριβό εξοπλισμό θα φτιάχνω κι εγώ gourmet φαγητα. Άλλο το ξερω να οδηγώ αυτοκινητα και άλλο το ξέρω να κατασκευάζω αυτοκινητα.
Κανόνας δεύτερος: αν εχουμε πολλά λεφτά πρώτα αγοράζουμε πολύ ακριβό μύλο και μετά πολύ καλή μηχανή. Μια εξαιρετική μηχανή με μάπα μύλο βγάζει μάπα καφέ.

Συμβουλή: Αν επιμένεις να αρχίσεις απο τα ακριβά γιατι σου αρέσει πολύ το ''φαίνεσθαι'', τουλάχιστον πάρε εναν high end μύλο . Οι μύλοι που προτείνεις ειναι ''της σειράς'' . Δώσε 2-3 χιλιάρικα για μύλο να κάνεις τον πάγκο σου ''κοσμηματοπωλείο'' !

Απάντηση