Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από Nikos21 » Τρί Μαρ 09, 2021 12:02 am

Από τις εξής επιλογες ποια θα προτείνατε και γιατι;
Lelit Elizabeth(pl92t)
Rancilio Silvia pro
Lelit pl91t pid
Profitec pro 300
Bezzera unica pid

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Μαρ 09, 2021 8:59 am

Nikos21 έγραψε:
Τρί Μαρ 09, 2021 12:02 am
Από τις εξής επιλογες ποια θα προτείνατε και γιατι;
Lelit Elizabeth(pl92t)
Rancilio Silvia pro
Lelit pl91t pid
Profitec pro 300
Bezzera unica pid
Δεν πάει έτσι....
Καταρχήν τί ανάγκες έχεις?
Πόσους καφέδες τη μέρα?
Πόσους καφέδες στη σειρά?
Εσπρέσο? Καπουτσίνο?
Πρέπει να κάτσεις κι εσύ λίγο να διαβάσεις.
Αντε και πήραμε μια καλή μηχανη, νομίζεις αυτό αρκεί για να πιεις καλό καφέ σπίτι?

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από Nikos21 » Τρί Μαρ 09, 2021 9:21 am

Μα διαβάζω φουλ απλά ρωτάω γνώμες κι αν έχει κάποιος απ το φόρουμ εμπειρία μ αυτές τις μηχανές γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ dual boiler και γνωρίζω μόνο όσα έχω διαβάσει κι έχω ψάξει στο Ίντερνετ
Καφέδες 4-5 μέρα κυρίως εσπρέσο και χειμώνα καπουτσίνο κατά κύριο λόγο

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Μαρ 09, 2021 9:27 am

Nikos21 έγραψε:
Τρί Μαρ 09, 2021 9:21 am

Καφέδες 4-5 μέρα κυρίως εσπρέσο και χειμώνα καπουτσίνο κατά κύριο λόγο
Θα σου πρότεινα μια από αυτές που έγραψα στην αρχή.
Rancilio silvia pro ή lelit Elizabeth.
Τη δουλειά σου θα την κάνεις άνετα και με μια HX όπως η Simonelli oscar 2 με το professional pack που θα σου έρθει και αρκετά φθηνότερα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Μαρ 09, 2021 10:11 am

Νομίζω θα συμφωνήσω με τον Θόδωρο για την Oscar είναι οικονομική και θηρίο μηχανή, αν βάλεις και ένα μανόμετρο είσαι οκ.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από geoiron » Τετ Μαρ 10, 2021 10:05 am

+1 και από εμένα για την Oscar. Την έχω πάνω από έναν χρόνο και από την στιγμή που κατάλαβα το πως λειτουργεί, πίνω πολύ καλούς καφέδες. Κανένα θέμα για συνεχόμενους καπουτσίνο, απεριόριστο ατμό (θέλει γύρω στα 15" για να φτιάξεις σωστό αφρόγαλα) και απροβλημάτιστη λειτουργία. Και value for money.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από beto » Τετ Μαρ 10, 2021 11:04 pm

Nikos21 έγραψε:
Τρί Μαρ 09, 2021 12:02 am
Από τις εξής επιλογες ποια θα προτείνατε και γιατι;
Lelit Elizabeth(pl92t)
Rancilio Silvia pro
Lelit pl91t pid
Profitec pro 300
Bezzera unica pid
Αν οι καπουτσίνο σου δεν είναι πολλοί στην σειρά εγώ θα πρότεινα την bezzera unica λόγω του e61 group και δυνατότητα για flow control αν θελήσεις στο μέλλον. Έχει άφθονο ατμό.
Αν ανέβεις σε χρήματα η πιο vfm επιλογή σε hx φαίνεται να είναι η lelit mara x.
Από dual boiler δεν έχεις πολλές επιλογές. Αν δεν ισχύει η προσφορά για τη Silvia pro, μόνη επιλογή είναι η lelit Elizabeth.
Γενικά νομίζω πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι κατηγορία μηχανής θα ακολουθήσεις και μετά να ψάξεις ποια να πάρεις.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από spyros12 » Πέμ Μαρ 11, 2021 7:51 am

+1 και από εμένα για την Oscar. Την έχω πάνω από έναν χρόνο και από την στιγμή που κατάλαβα το πως λειτουργεί, πίνω πολύ καλούς καφέδες. Κανένα θέμα για συνεχόμενους καπουτσίνο, απεριόριστο ατμό (θέλει γύρω στα 15" για να φτιάξεις σωστό αφρόγαλα) και απροβλημάτιστη λειτουργία. Και value for money.

Μου επιτρεπεται να κανω κ μενα με την σειρα μου λιγες ερωτησεις.θα ηθελα να κανω μια αναβαθμιση κ μια αππ τις επιλογες ειναι η oscar 2.
Θα μπορουσες να γινεις πιο αναλυτικος οταν λες"
Απο την στιγμη που καταλαβα το πως λειτουργει πινω πολυ καλους καφεδες",(αναφερεσαι στα χρονικα-ποσοτικα flush που πρεπει να κανεις για να δεις την θερμοκρασια η σε κατι αλλο?
Επιπλεον το professional pack πιστευεται χρειαζεται κ αν ναι που ακριβως μπορει να βοηθησει???
3-4 espresso η 2 espresso κ 2 καπουτσινο μπορει να κανει συννεχομενα αν προκυψουν επισκεπτες στο σπιτι??
Υ.γ. με συγχωρειται για τις αποριες-ερωτησεις.
Ειμαι νεος στον χωρο,κατοχος μιας gaggia brera και επιθυμω να κανω μια αναβαθμιση η οποια θα προτειμουσα να ειναι οσον το δυνατο πιο σωστη στις αναγκες μου γιαυτο οσο μπορω διαβαζω-βλεπω βιντεο,δ κανω τιποτα αλλο το τελευταιο διμηνο.(το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 1500 ευρω γαι μηχανη).
Ευχαριστω.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από geoiron » Πέμ Μαρ 11, 2021 10:51 am

spyros12 έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 7:51 am
Απο την στιγμη που καταλαβα το πως λειτουργει πινω πολυ καλους καφεδες",(αναφερεσαι στα χρονικα-ποσοτικα flush που πρεπει να κανεις για να δεις την θερμοκρασια η σε κατι αλλο?
Επιπλεον το professional pack πιστευεται χρειαζεται κ αν ναι που ακριβως μπορει να βοηθησει???
3-4 espresso η 2 espresso κ 2 καπουτσινο μπορει να κανει συννεχομενα αν προκυψουν επισκεπτες στο σπιτι??
Υ.γ. με συγχωρειται για τις αποριες-ερωτησεις.
Καλημέρα. Το profecional pack προσφέρει ρυθμιζόμενη βαλβίδα OPV για να μπορείς να ρυθμίσεις την πίεση. Εγώ είχα ζητήσει και μου ήρθε ρυθμισμένη στα 9 bar γιατί από το εργοστάσιο δίνει περισσότερα bar.(έχω εγκατεστημένο το πακέτο)
Στην αρχή είχα πρόβλημα να καταλάβω πως λειτουργεί το flash. Έκανα μεγάλα flash με αποτέλεσμα να αδειάζει το μπόιλερ που έχει το νερό για την εκχύλιση και όταν πήγαινα μετά το flash να κάνω espresso, σε αρκετές περιπτώσεις περνούσαν μέχρι και 20" για να έχω την πρώτη σταγόνα. Δε χρειάζεται μεγάλα flash, όπως δεν χρειάζεται -για εμένα τουλάχιστον- να απενεργοποιήσεις την λειτουργία καθυστέρησης έναρξης εκχύλισης.(υπάρχει το θέμα σε άλλο topic).
Επίσης κατάλαβα μετά από ένα χρόνο, ότι αν στο αρχικό flash φύγει όλος ο ατμός που έχει δημιουργηθεί, μετά, όσο μεγάλο χρονικό διάστημα και αν παραμένει η μηχανή αναμμένη, δύσκολα θα αναπτυχθεί μεγάλη ποσότητα ατμού. (μιλάω για τον ατμό που βγαίνει από το grouphead και όχι από το steam wand)
Τρεις cappuccino στη σειρά τους έχει κάνει εύκολα, εγώ συνήθως κάνω δυο στη σειρά και δεν έχω ποτέ κανένα πρόβλημα.
Υπάρχουν στο φόρουμ παιδιά με πολλές περισσότερες γνώσεις από εμένα στην συγκεκριμένη μηχανή. Εγώ δεν έχω τόσες γνώσεις σε θεωρητικά κομμάτια, απλά σου λέω τι ανακάλυψα μετά από ενα χρόνο+ και ως τελικό συμπέρασμα σου λέω ότι είμαι ευχαριστημένος.
Μακάρι να μπορώ να βοηθήσω και άλλο αν χρειαστεί.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορα Dual Boiler καφετιερας

Δημοσίευση από spyros12 » Πέμ Μαρ 11, 2021 12:16 pm

Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες...με βοηθησες αρκετα...με ολο τον σεβασμο καποια στιγμη αν κατι ξανα χρειαστω θα σε "ενοχλησω"..
και επισης δ θελω να χαλασω κι το topic του φιλου μας
Για δυο μποιλερ..
Καθως ειμαι κ γω στην αναζητηση μηχανης (θα ηθελα DB )και κατι ομορφο κ αξιολογο ειναι η profitec 600 που εχω βρει στα 1636 σε ξενο σαιτ xωρις τα μεταφορικα .
αλλα βλεπω οτι ξεφευγω απο τα 1500 κ "δυστυχως"στρεφομαι κ σε HX ειτε oscar-musica- ειτε σε e-61.

Απάντηση