Gaggia color

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
velix
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2018 10:02 pm
Όνομα: ΗΛΙΑΣ
Μηχανή:: GAGGIA COLOR
2η Μηχανή:: GRAN DELUXE
Μύλος:: CRAEF 702
Οι καφέδες μου:: IPPANEMA ... LAVAZZA...

Gaggia color

Δημοσίευση από velix » Δευ Μαρ 08, 2021 7:08 am

Καλήμερα έχω στην κατοχή μου την αναφερόμενη του τίτλου μετά από πολύ προσπάθεια την έμαθα βγάζω ωραία καφεδάκια απλά θέλω από κάποιον που γνωρίζει η την είχε στην κατοχή του. Είναι φυσιολογικό το τανκ του νερού όταν την ανάβουμε την μηχανή μετά από 6 λεπτά σε αδράνεια να βράζει το νερό και με αποτέλεσμα να είναι ζεστό μέσα στην δεξαμενή νερού.

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Gaggia color

Δημοσίευση από DimK » Δευ Μαρ 08, 2021 10:37 am

αν καταλαβα σωστα, μαζι με το μποιλερ ζεσταίνεται και το δοχειο νερου...το ίδιο έκανε και σε εμένα, γιατί έχει δύο σωληνάκια, το ένα πάει στην αντλία και το δεύτερο δεν ειναι επιστροφή από την opv αλλά από οσο θυμάμαι από το μποιλερ κατι σαν..."βαλβιδα ασφαλείας" σαν "Εξαερισμός" που όταν έβραζε το νερό στο μποιλερ το 2ο σωληνάκι έβγαζε ατμό πίσω στη δεξαμενή νερου. Αν την ανοίξεις θα το δεις.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia color

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μαρ 08, 2021 12:14 pm

Από το boiler δεν γυρνάει ποτέ ζεστό νερό στο δοχείο. Το δοχείο ζεσταίνεται από τη θερμότητα που διαχέεται στον αέρα από το boiler.

Το ένα από τα δύο σωληνάκια τραβάει κρύο νερό από το δοχείο προς το boiler ενώ το άλλο (πάλι με κρύο νερό) είναι η επιστροφή από την opv η οποία απορρίπτει από το κύκλωμα ποσότητα νερού πίσω στο δοχείο για να ρυθμίσει την πίεση στην επιθυμητή.

H βαλβίδα που αναφέρεις είναι η λεγόμενη αναπνοής ή ασφαλείας και η δουλειά της είναι να σφραγίζει το boiler όταν το νερό αρχίσει να ζεσταίνεται και αρχίσει να δημιουργείται ατμός. Με το που κλείσει η βαλβίδα ξεκινάει να ανεβαίνει η πίεση μέσα στο boiler.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia color

Δημοσίευση από veba » Δευ Μαρ 08, 2021 4:43 pm

Καλησπέρα velix

Συμβαίνει στο μοντέλο που έχεις αυτό που περιγράφεις. Μην αφήνεις το δοχείο του νερού με την στάθμη χαμηλά και επίσης την μηχανή για ώρες σε λειτουργία.

Εχει μία βαλβίδα στο πάνω μέρος του boiler και το ζεστό νερό επιστρέφει στο δοχείο του νερού. Η βαλβίδα αυτή ανοίγει λόγο μεγάλου διαφορικού του θερμοστάτη. Ετσι σε καθε κύκλο λειτουργίας του θερμοστάτη μία μικρή ποσότητα νερού επιστρέφει στο δοχείο.

velix
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2018 10:02 pm
Όνομα: ΗΛΙΑΣ
Μηχανή:: GAGGIA COLOR
2η Μηχανή:: GRAN DELUXE
Μύλος:: CRAEF 702
Οι καφέδες μου:: IPPANEMA ... LAVAZZA...

Re: Gaggia color

Δημοσίευση από velix » Δευ Μαρ 08, 2021 4:54 pm

Σας ευχαριστώ για της απάντησης σας όποτε δουλεύει κανονικά... γιατί ψιλό μπερδεύτηκα σε σχέση με την deluxe που σβήνει μετά απο 9 λεπτά και το νερό της μένει παγωμένο ... ενω στην color το ανάποδο.. ναι δεν την αφήνω, κάνω καφέ την αφήνω κάνα 20 λεπτό αν φτιάξω και δεύτερο και μετά την σβήνω. γιατί νόμιζα οτι μπορεί να έχει κάτι..

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia color

Δημοσίευση από dkstopo » Δευ Μαρ 08, 2021 5:36 pm

velix έγραψε:
Δευ Μαρ 08, 2021 4:54 pm
Σας ευχαριστώ για της απάντησης σας όποτε δουλεύει κανονικά... γιατί ψιλό μπερδεύτηκα σε σχέση με την deluxe που σβήνει μετά απο 9 λεπτά και το νερό της μένει παγωμένο ... ενω στην color το ανάποδο.. ναι δεν την αφήνω, κάνω καφέ την αφήνω κάνα 20 λεπτό αν φτιάξω και δεύτερο και μετά την σβήνω. γιατί νόμιζα οτι μπορεί να έχει κάτι..
άλλοι κάνουν κόλπα για να προθερμάνουν το νερό πριν μπει στο μποιλερ και σε εσένα γίνεται από μόνο του!! :)
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση