Gaggia baby dose

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
ellie81
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2021 10:28 am

Gaggia baby dose

Δημοσίευση από ellie81 » Πέμ Φεβ 25, 2021 10:48 am

Καλημέρα !!
Μέχρι τώρα έχω βρει πολλές απαντήσεις σε ερωτήματα που έχω σχετικά με την μηχανή μου αλλά το τωρινό πρόβλημα δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω!
Έχω μια Gaggia baby dose, δεκαετίας πλέον, η οποία βρίσκεται σε σταθερή και συστηματική χρήση τουλάχιστον την τελευταία 6ετία. Μέχρι τώρα δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα - έχει πάει 3 φορές σέρβις για καθαρισμό/αφαλάτωση γιατί δεν μπορώ να την ανοίξω μόνη μου και that's it.
Το θέμα είναι συμπτωματικά μετά τον τελευταίο καθαρισμό, έχω συνέχεια πρόβλημα με την φλάτζα. Κρατάει νερό από πάνω κατά την εκχύλιση με αποτέλεσμα μετά από 3-4 φορές που παρασκευάζω καφέ να την κλωτσάει και να μην κουμπώνει καλά το κλείστρο. Υποπτεύομαι ότι μάλλον δεν είναι στο σωστό μέγεθος και έχω ήδη παραγγείλει μια άλλη για να την αντικαταστήσω, αλλά μήπως φταίει κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Gaggia baby dose

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Φεβ 25, 2021 11:27 am

Καλώς ήρθες στην παρέα μας ,αφού έχεις παραγγείλει άλλη περιαμμένε να την αντικαταστάσεις αλλά να καθαρίσεις πολύ καλά την επιφάνεια που πατάει η φλάντζα γιατί την είχα πατώσει παλιότερα και μου έβγαζε νερά σε εκείνο το σημείο.

ellie81
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2021 10:28 am

Re: Gaggia baby dose

Δημοσίευση από ellie81 » Πέμ Φεβ 25, 2021 1:00 pm

Να πω ότι ο καφές που βγάζει ακόμη και μετά από τόσα χρόνια είναι εξαιρετικός χωρίς να το προσπαθώ και ιδιαίτερα, απλά έχω βρει τις δόσεις που αρέσουν σε εμένα και με αυτό πορεύομαι. Το είχε ξανακάνει άλλη μια φορά τώρα που το θυμάμαι παλιότερα αρκετά αλλα δεν θυμάμαι να έκανα κάτι για να το φτιάξω, προφανώς από την πίεση με το κλείστρο μπήκε μόνο του στη θέση του;; Τι να πω!! Όπως αντιλαμβάνεστε βέβαια τα νεύρα μου δεν είναι και πολύ καλά να πρέπει κάθε τρεις και λίγο να φτιάχνω το λάστιχο αλλά οκ

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia baby dose

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Φεβ 25, 2021 2:00 pm

βγαλε το καλαθάκι από το pf, βάλτο πανω και προσπάθησε να το σφίξει οσο μπορείς καλύτερα. Μετά βάλε το τυφλό και δες εαν υπάρχει διαροη απο πουθενα
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Edstah
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2016 8:43 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Fiorenzato F4 Eco
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Roasters Kolektiva,Cup10,Round Cup,Zebu

Re: Gaggia baby dose

Δημοσίευση από Edstah » Πέμ Φεβ 25, 2021 10:03 pm

Κι εγω ως κατοχος Gaggia New Baby επιβεβαιωνω οτι ενιοτε μου φτυνει τη μαμα φλατζα λιγα χιλιοστα προς τα κατω, με αποτελεσμα να ζοριζεται να κουμπωσει το πορταφιλτερ μεχρι το συνηθες σημειο. Μου συμβαινει μια στις τοσες κατα το backflush αλλά μετα την 1η-2η εκχυλιση καθεται ξανα στη θεση της και δε με απασχολει. Θεματα με διαροες δεν μου εχει δημιουργησει, οποτε απλως σκεφτομαι να παρω μια απ'αυτες τις premium σιλικονης στην επομενη αλλαγη.

By the way, τι σε δυσκολευει στο να τη λυσεις? Λυνεις 1 βιδα και βγαζεις τη σιτα, λυνεις και τις 2 αλενοβιδες και βγαζεις και το shower holder και εχεις φουλ προσβαση.

ellie81
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2021 10:28 am

Re: Gaggia baby dose

Δημοσίευση από ellie81 » Πέμ Φεβ 25, 2021 11:57 pm

Το ότι δεν έχω πιάσει κατσαβίδι στα χέρια μου, τουλάχιστον με αξιοπρεπή αποτέλεσματα!!!! :lol: Και φοβάμαι ότι θα κάνω περισσότερο ζημιά παρά καλό!!! Έχω μια υποψία ότι το κάνει όταν βαζω μεγάλυτερη ποσότητα καφέ, θα δείξει. Το ξανατοποθετησε ο άντρας μου και βλέπουμε

ellie81
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2021 10:28 am

Re: Gaggia baby dose

Δημοσίευση από ellie81 » Σάβ Φεβ 27, 2021 8:34 pm

Κάθε μα κάθε φορά που ανοίγει το λάστιχο, έχει νερό από κατω. Φταίει το λάστιχο ή έχει χαλάσει το κάτω μέρος του μποιλερ και είναι ώρα να ψάχνω για μηχανή;; :priest:

Απάντηση