Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
frappa
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2014 10:58 pm

Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δημοσίευση από frappa » Δευ Φεβ 15, 2021 6:40 pm

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθειας για αγορά μηχανής εσπρέσο με ταβάνι 70€ η οποία προορίζεται ως δώρο σε αρχάριο άτομο με μηδενικές γνώσεις. Σε αναζήτησή που έκανα βρήκα αυτές τις δυο αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.

https://www.skroutz.gr/s/15519163/Arielli-KM-501W.html

https://www.skroutz.gr/s/13134187/Grupp ... a-Red.html

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Φεβ 15, 2021 11:58 pm

Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις ένα πιο σωστό δώρο κι όχι απλά για το τυπικό, πάρε μια aeropress 30 Ευρώ, γράψε σε μια κάρτα μαζί με τις ευχές και το aeroprecipe.com και με τα υπόλοιπα 40 μπορείς να πάρεις έναν χειροκίνητο μύλο τύπου Hario. Θα φτιάχνει ποιοτικό καφέ φίλτρου, αλλά έτσι κι αλλιώς σε αυτά τα χρήματα δεν γίνεται κάτι καλύτερο. Αν ασχοληθεί, σύντομα θα το αγαπήσει. Αλλιώς και με μια nespresso θα είναι ΟΚ πιθανολογώ.

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δημοσίευση από S.F. » Τετ Φεβ 17, 2021 12:18 am

συμφωνω και εγω με τη λυση νεσπρεσο, καφεδακι που πινεται χωρις κοστος χωρις εμπειρια και χωρις γεματο νεροχυτη!

minaspit7
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am
Όνομα: Μηνάς
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
Μύλος:: Baratza sette 270w
2ος Μύλος:: Kg79 modified
Οι καφέδες μου:: Cup10 Brazil, Cup10 Guatemala
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δημοσίευση από minaspit7 » Τετ Φεβ 24, 2021 6:38 pm

Η delonghi έχει βγάλει μια σειρά από φτηνές μηχανές με μεγάλο stainless steel boiler 180ml(μεγάλο για την κατηγορία τιμής)και οι οποίες βγαίνουν με pressurised καλαθάκι για τον τερμα άσχετο αλλά βγάζει εργοστασιακό unpresurised αν θέλει μετά να πειραματιστεί με έναν μύλο και αν του μπει το μικρόβιο τα χώνει για κάτι σοβαρό τύπου lelit κλπ.

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δημοσίευση από spoke79 » Κυρ Μαρ 07, 2021 9:09 pm

minaspit7 έγραψε:
Τετ Φεβ 24, 2021 6:38 pm
Η delonghi έχει βγάλει μια σειρά από φτηνές μηχανές με μεγάλο stainless steel boiler 180ml(μεγάλο για την κατηγορία τιμής)και οι οποίες βγαίνουν με pressurised καλαθάκι για τον τερμα άσχετο αλλά βγάζει εργοστασιακό unpresurised αν θέλει μετά να πειραματιστεί με έναν μύλο και αν του μπει το μικρόβιο τα χώνει για κάτι σοβαρό τύπου lelit κλπ.
Καλησπέρα.σκέφτομαι να ξεκινήσω με μια τέτοια ντελονγκι και με εναν μυλο graef 702.ενα μοντέλο βγαίνει και με νον presurized p.f .ελπίζοντας οτι τα 15 μπαρ που λεει θα ναι λιγο πιο κατω :) και με το 180 μ.λ μποιλερακι πιστεύετε θα είμαι Καλύτερα γευστικα απο μια νεσπρεσσο.(σίγουρα πιο οικονομικά.)σε κατανάλωση καφε μακροπρόθεσμα. Budget για να ξεκινήσω με λελιτ Δυστυχώς δεν υπάρχει. για την σειρά c της ντελονγκι με αυτά τα μποιλερακια.αξίζει άραγε ο κόπος.?

spoke79
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 5:13 pm
Όνομα: konstantinos
Μηχανή:: Lelit Anna
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δημοσίευση από spoke79 » Δευ Μαρ 08, 2021 7:31 pm

Ξερω οτι εχει συζητηθεί αρκετά το θέμα με τις οικονομικές μηχανές ..διάβασα νομίζω αρκετά το φόρουμ αλλα δεν βρήκα άποψη γι αυτή τη σειρά c ### της ντελονγκι.δεν ηθελα να ανοίξω νεο τοπικ.απλά σκέφτομαι Μήπως σαν μηχανακια είναι Καλύτερα π.χ απο ντελονκγι dedica μιας που έχουν έστω αυτό το μικρό μποιλερακι?

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Επιλογή οικονομικής μηχανής espresso

Δημοσίευση από DimK » Δευ Μαρ 08, 2021 9:37 pm

Καθοτι εχω και μηχανη nespresso και η πρωτη μου μηχανη πριν απο 13 χρονια ηταν μια delonghi με ανοξειδωτο μποιλερακι αυτης της κατηγοριας, και απο τα δυο θα πιεις ισαξια καλο καφε, η nespresso προηγειται στην ευκολια η αλλη στο κοστος, προσωπικα για γραφειο θα ξαναπερνα nespresso για σπιτι delonghi.
Στο ερωτημα μποιλερακι η thermoblock..#αποψη# μου δεν ειναι λογος για να σε οδηγησει σε αγορα απο μονο του. Στο κατω κατω οι hx μηχανες για την παρασκευη εσπρεσσο εχουνε τη λογικη του thermoblock το οποιο ειναι πιο ευκολα ελεγχομενο με καταλληλο αυτοματισμο (δεν ξερω τι αυτοματισμο εχει η dedica) απο οτι το μικρο μποιλερ, και οι ascaso επισης εχουν thermoblock με αρκετα καλο ονομα. Βασικη διαφορα ειναι ο ατμος, το μποιλερακι μπορει (δεν ειναι βεβαιο) να σου δωσει καλυτερο ατμο...αν αυτο σε απασχολει. Οποτε ,τονιζω αποψη μου, πανε για οποια σαρεσει , με προτεραιοτητα το unpressurised καλαθακι ( με αγορα μυλου). Στην dedica απο οσο θυμαμαι εχει ρυθμιση θερμοκρασιας σε τρια επιπεδα, στην αλλη...μπορεις να το κανεις χειροκινητα...βαζοντας σε λειτουργια την αντισταση του ατμου καποια δευτερολεπτα πριν την εκχυλιση. Επισης αν σου δινει τη δυνατοτηα να βαλεις σε.λειτουργια τον ατμο με διαφορετικο κουμπι μπορεις με το που ξεκινας την εκχυλιση να πατας τον ατμο ωστε να λειτουργει αμεσα η αντισταση οποτε να μην πεφτει η θερμοκρασια...αυτο με δοκιμες ωστε μην ξεφυγεις και καψεις τον καφε. Ειναι μια παραμετρος που θα την λαμβανα υποψη, να εχει δυο ξεχωριστα κουμπια για τους θερμοστατες νερου και ατμου.

Απάντηση