Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
karteo32
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 11:46 am

Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από karteo32 » Πέμ Φεβ 11, 2021 7:14 pm

Καλησπερα,
Σημερα παρελαβα την De'Longhi Dedica EC685.Την εβαλα μπροστα πριν λιγο για ναν αδειασω ενα δοχειο νερο να καθαρισει και παρατηρησα το εξης θεμα.
Το portfiler για να κλειδωσει πρεπει να βαλω υπερβολικη δυναμη και με το αλλο χερι να κραταω την μηχανη να μην φυγει.Αν βγαλω το basket και παω να το κουμπωσω, κουμπωνει μια χαρα και χωρις πολυ ζορι.Με basket ομως απο την αρχη θελει δυναμη και δεν παει παλι μεχρι τερμα για να ευθυγραμιστει το portfiler.Αν βαλω και καφε στο μπασκετ παιζει να ειναι ακομα χειροτερα. Ξερετε τι μπορει να παιζει και θελει τοση δυναμη?
Ειναι θεμα της μηχανης η γενικα ειναι ετσι αυτο το μοντελο?

Sky1312
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2020 10:05 am
Όνομα: Κωστής
Μηχανή:: Delonghi DedicaEC685
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Κως

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Sky1312 » Πέμ Φεβ 11, 2021 10:19 pm

Καλησπέρα,
Μάλλον είναι θέμα της συγκεκριμένης μηχανής, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στη δική μου.
Το κουμπώνεις σύμφωνα με τις ενδείξεις (βελάκια);

Kalaitzos
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 18, 2020 4:20 pm
Όνομα: Γεωργιος
Μηχανή:: Lelit Pl91t Victoria
Μύλος:: KG521

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Kalaitzos » Πέμ Φεβ 11, 2021 10:46 pm

Υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα επειδή είναι καινούργια να χρειαστεί λίγο διάστημα ώστε να μαλακώσει το λάστιχο που έχει το γκρουπ και μετά να πηγαίνει τέρμα !! Αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος δεν θυμάμαι αν και εμένα όταν την είχα πάρει αν κούμπωνε μέχρι τέρμα στην αρχή !!

karteo32
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 11:46 am

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από karteo32 » Πέμ Φεβ 11, 2021 11:19 pm

Kalaitzos έγραψε:
Πέμ Φεβ 11, 2021 10:46 pm
Υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα επειδή είναι καινούργια να χρειαστεί λίγο διάστημα ώστε να μαλακώσει το λάστιχο που έχει το γκρουπ και μετά να πηγαίνει τέρμα !! Αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος δεν θυμάμαι αν και εμένα όταν την είχα πάρει αν κούμπωνε μέχρι τέρμα στην αρχή !!
Ειδα ενα βιντεακι στο youtube που εξηγει μια οτι σε καινουριες μηχανες καμια φορα δεν μπορεις να το πας μεχρι την ευθεια το Portfiler και οτι με την χρηση καποια στιγμη θα παει και οταν ειναι για αλλαγμα το λαστιχο θα φευγει και πιο μερα απο την ευθεια.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο.Επειδη εχω παρει αλλες 2 φορες καινουρια μηχανη και δεν ειχε τετοιο θεμα μου φανηκε περιεργο.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Φεβ 14, 2021 3:54 pm

Αν δεν έχεις διαρροή νερού από το πλάι δεν βλέπω θέμα ανησυχίας.
Είναι καινούρια η φλάντζα λογικά.

Ελενα
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 8:07 pm

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Ελενα » Κυρ Φεβ 14, 2021 6:38 pm

Καλησπέρα σας. Παρακαλώ πολύ μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Αναφέρομαι σαφώς στην Delonghi Dedic Espresso EC685, την έχω 1μιση χρόνο με κανονική προς λιγοστή χρήση (3 με 4 καφέδες την εβδομάδα) και κατόπιν επιτυχημένης διαδικασίας αφαλάτωσης (δεν ξέρω αν έχει σχέση άπλα το αναφέρω) μετά από κάνα μηνά παρατηρώ πως από τον καφέ εμπορίου που χρησιμοποιώ (ιλλυ) βγάζει νερωμένο καφέ. Πράγμα που δεν το είχα παρατηρήσει νωρίτερα. Γνωρίζετε παρακαλώ τι ευθύνεται και συμβαίνει αυτό? Δοκίμασα να μειώσω την ποσότητα του καφέ που τοποθετώ στο portafilter, βγάζει μεν στην αρχή κανονικά καφέ κ προς το τέλος βγάζει νερό σε μορφή καφέ με αποτέλεσμα να καταναλώνω νεροζούμι. Δοκίμασα επίσης να χρησιμοποιήσω και το μαμά καλαθάκι- φίλτρο, πάλι τίποτα. Έχω ρυθμίσει από όταν την πήρα: την ποσότητα του καφέ που επιθυμώ να πέφτει στο ποτήρι και έχω αλλάξει και το φίλτρο- καλαθάκι σε non pressurized (από amazon). Διαισθάνομαι χωρίς να είμαι σίγουρη πως ίσως ή πρέπει να ορίσω και την σκληρότητα του νερού (καθώς χρησιμοποιώ μόνο εμφιαλωμένο ή ξανά να ορίσω την ποσότητα του καφέ εκ νέου. Μπορείτε να με διαφωτίσετε παρακαλώ?

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Φεβ 14, 2021 10:37 pm

Χρησιμοποιείς ετοιμο αλεσμένο καφε ή σπυρί?

Ελενα
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 8:07 pm

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Ελενα » Δευ Φεβ 15, 2021 9:38 am

Χρησιμοποιω illy του εμποριου απο super market. Αλλα το ιδιο εκανα κ πριν. Πριν δεν ειχε παρατηρηθει κατι τετοιο, μετα ωστοσο απο την διαδικασια της αφαλατωσης χωρις να υπονοω οτι ευθυνεται για κατι, απλα μετα παρατηρησα αυτο το συμβαν και δεν μπορω να ευχαριστηθω καθολου ενα καφε με δομη κ σωμα, πινω ενα νεροπραγμα, δοκιμασα του εμποριου ξανα τον lavazza λιιιγο καλυτερα. Βεβαια να αναφερω κ το εξης χωρις να γνωριζω εαν παιζει καποιο ρολο εχω αλλαξει απο οταν την πηρα την δοση που επιθυμω βασικα την ποσοτητα εννοω του καφε εχω ρυθμισει κ την εχω αυξησει αρα συνεπαγεται και την διαρκεια εκχυλισης αλλα απο οταν την αγορασα το εκανα αυτο. Γιαυτο μου φαινεται παραξενο πως ξαφνικα βγαζει νερομενο καφε. Περιμενω τα σχολια σας για να με διαφωτισετε. Σας ευχαριστω.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Φεβ 15, 2021 10:18 am

Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την εκχύλιση που είναι δύσκολο να το εκτιμήσεις ίντερνετικα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις κι εφόσον δεν έχεις μύλο, ειναι να δοκιμάσεις με καφέ από καφεκοπτειο και πες τους να στον αλεσουν λίγο πιο ψιλό από τον ILLY του σούπερ μάρκετ πού σου βγαίνει πολύ νερουλός.
Υποθέτω ότι γενικά η μηχανή δουλεύει και ζεστενεται χωρίς κάποιο άλλο εμφανές πρόβλημα.

Ελενα
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 8:07 pm

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Ελενα » Δευ Φεβ 15, 2021 10:34 am

Οσον αφορα την μηχανη θεωρω με την λιγοστη χρηση που την κανω και απο οτι παραρηρω λειτουργει κανονικα και ως ζεσταμα και ως λειτουργεια οποτε καταληγω και εγω στον καφε. (Μεγεθος και διαρκεια εκχυλισης) . Θα δοκιμασω οτι μου εγραψες! Ευχαριστω πολυ! Ευχομαι να δω μια καφε μερα! Καλη συνεχεια!

Απάντηση